On sellaisiakin ihmisiä, jotka itse aiheuttavat köyhyyden, vaikka heille annettaisiin 100 000 euroa, niin muutaman vuoden päästä he ovat kaiken tuhlanneet ja sen jälkeen kehtaavat valittaa, että kun ei ole yhtään rahaa.
Varsikin naisissa on sellaisia, että vaikka olisi uudet keittiökalusteet, niin nainen toteaa, että voi kun meillä on nyt niin paljon rahaa, niin kyllä nyt pitää saada uudet kalusteet keittiöön ja samalla uudet pinnat. Kyllä meidän pitää myös wc ja kylpyhuonekin uusia, kun laatoituskin alkaa olemaan niin kauhtunutta. Sitten nainen alkaa suunnittelemaan jo ulkomaan matkaa, kun meillä nyt on tätä rahaa vielä jäljellä näinkin paljon, niin nyt pitää kyllä päästä ulkomaan matkalle shoppailemaan. Nainen katsoo perheensä 2006 mallin autoaan todeten, että auto pitää kyllä heti vaihtaa, sehän on jo 10 vuotta vanha ja paljon mukavampi se on uudemmalla autolla ajella. Naapurikin vaihtoi, joten kyllä meidänkin pitää. Jos naiselle yrittää puhua järkeä ja yrittää toppuuttaa, niin siitähän se nainen suuttuu sanoen, että luuletkos etten minä osaa raha-asioita hoitaa. Nyt kun rahaa on, niin sitä on varaa kuluttaa. Sitä voi sitten miettiä säästämistä, kun rahat on vähissä.
Koittaa päivä. jolloin nainen on kaiken tuhlannut ja tulee valittamaan, että kun ei ole varaa ostaa taaskaan ruokaa, kun tili on tyhjä. Olisi jättänyt ne turhamaiset remontit, ulkomaanmatkat ja auton vaihdon väliin, niin olisi nyt rahaa ruokaankin.
Rahan käyttötapa
6
<50
Vastaukset
- eugeniikanjumala
Saarilla syntyy kunnon naisia. Tyhmät kuluttajat ei kauan elä.
- HaluanTollaisen
Mistä tuollaisen naisen löytäisi?
Tietenkin olisi plussaa että olisi vielä lastentekoiässä.
Täyspäisen löytäminen on tosi vaikee rasti.
- roletaari
Tuttavapiirissämme on yksi ensimmäisen virkkeesi kaltainen parsikunta. Onneksi molemmat ovat samaa maata. Varhain makka-aikaan ok:n myynnin ja osakkeen oston erotuksena jäänyt 100000mk sileäksi yhdessä vuodessa ilman näkyvää jälkeä.
Summa edusti silloin kahden matalapalkka-alan muutaman vuoden ansiota. Toinen kokoaikaisena, toinen osa-aikaisena työntekijänä.
Toistuvuuden ja kertalukujen merkitys tuntuu olevan vaikea ymmärtää.
Kun juon maitoa ka. 1,5l/pv on tölkin pienelläkin hintaerolla merkitystä kun sen laskee vuositasolla eikä halvemman tölkin haku aiheuta lisävaivaa.
Itse lasken aina esimerkiksi ravintotuotteen nettohinnan / painoyksikkö tai /kappale enkä tuijota yksipuolisesti pakkauksen hintaa.
Ollessani työelämässä, tehdessäni valintaa jonkin suuremman kohteen suhteen jonka vaihtoehtoina oli teettää tai tehdä itse niin laskin aina miten paljon minun täytyisi saada ylimääräistä bruttotuloa pystyäkseni maksamaan sen ulkopuoliselle. Tuli vastaan mm. harkitessani auton vaihtoa >< tehdä entiseen remontti itse ja jatkaa sen ikää. Ok-rakennuksella sama asia. Aikataulu venyi mutta rahaa säästyi.
Vaimoani en voi moittia. Todella järkevä ihminen. Joissakin asioissa turhankin saita. Pienen taivuttelun jälkeen olen saanut hänet turvautumaan omaa terveyttään koskevissa asioissa yksityisen sektorin puoleen.
Mm. kaihileikkaukset nopeasti, haluttuna ajankohtana kunnallisen jonottamisen ja epävarmuuden asemesta. Yms. - eiteerahapesääjoilleki
Näin se vaan menee, että joillakin ei raha pysy käsissä ja sanonta "kannettu vesi ei kaivossa pysy" pitää hyvin paikkansa.
Aikoinaan näin tämä hyvin, kun (v. 1950-luvulla syntyneenä) kansakoulun alaluokilla ollessani kaverini perhe voitti veikkauksessa melkoisen jättipotin siihen aikaan. Sillä veikkausvoitolla olisi saannut paikkakunnaltamme ihan hyvän omakotitalon taikka kaupungista siihen aikaan rakennetun uuden kerrostaloasunnon. Vaan kuinkas kävikään, se heidän veikkausvoittonsa valui aivan turhuuteen, taksilla ajeltiin ja juhlittiin voittorahoja oikein kavereiden voimalla, lopulta jäivät asumaan työnantajan tarjoamaan työsuhdeasuntoon. Avioerokin tuli sitten, kun rahat loppuivat.
Vanhin tätini eleli miehensä kanssa jatkuvassa köyhyydessä ja viimein tätini sai perintöjä kolmelta sukulaiseltaan muutaman vuoden aikana. Toiset sukulaiset saivat myös samat perintöosuudet ja hankkivat omia asuntoja, mutta tätini hävitti miehensä kanssa ne perinnöt niin tarkkaan, että eivät päässeet koskaan vuokra-asunnostaan mihinkään, yhden Ladan ruppanan ostivat jossain vaiheessa. Tädin kuoltua ei ollut edes hautajaisiin rahaa, sukulaiset joutuivat nekin kustantamaan.
Olisin ymmärtänyt em. tapaukset, jos nämä ihmiset olisivat tunnustaneet tosiasiat, että he itse hävittivät rahansa, mutta saimme aina kuulla, kuin kapitalistit riistävät ja vievät työlaisten kaikki rahat jne. ainaista katkeruutta vain itse aiheutetusta köyhyydestä.
Äitini tarjosi vielä tädilleni (sisarelleen) yhtä asuntoa, jonka täti olisi voinnut ostaa miehensä kanssa todella sopivasti, isäni ja enoni olisivat taannet lainankin alkuun pääsemiseksi, isäni kaveri olisi ottanut tädin miehen tehtaalleen töihin ja läheiseltä koululta olisi tädillekin ollut työpaikka, joten asuntolainan maksaminen ei olisi ollut mikään ongelma, vaan eipä kelvannut. Jälkeenpäin sain sitten tietää, että tädin perhe oli niin veloissaan, että he eivät olisi voinneet ostaa mitenkään tuota asuntoa omille nimilleen. Sinne ne perinnötkin sitten varmaan upposivat, velkoihin. - köyhä-perijä
Tunnen yhen tyypin joka voitti 200 000 euroo v2006 ja se tuhlasi kaiken alle vuodessa. Oli sillä nainen joka tuhlaili sen miehen rahoja ja kaikki meni. Joutui myymään autonkin kun oli ostanut sen niillä voittorahoilla. Saan perintöö mutta en minä niitä tuhlaa, ostan uuden telkkarin ja käyn reissussa ja loput käytän hillitysti
- raha.ei.tee.pesää
Ja minä tunnen yhden tyypin, jolla ei myöskään minkäänlainen summa pysy käsissä kauaa. Sattuupa olemaan vielä miespuolinen, joten ei aina naisetkaan ole niitä tuhlareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1112742SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän201734Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621734Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2731623Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --111564Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281281Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.271149Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411072Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?941062RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022