https://m.youtube.com/watch?v=ZxEJHO8KIXY
Arkeologian ja Raamatun pieniä ristiriitoja on esimerkiksi se, että kun Raamattu kirjoitettiin Rooman vallan aikana niin kirjoittajat eivät ottaneet huomioon sitä, että Nasarethin kaupunkia\kylää ei oltu perustettu Jeesuksen eläessä. Ainakaan siihen missä se nykyään sijaitsee
Uskovaiset tietenkin kieltävät todisteet mutta muuta emme odotakaan..
Hassua.
Arkeologian ja Raamatun ristiriitoja
21
101
Vastaukset
- Jaabes11
Vaikka Nasaret ei esiinnykään muissa lähteissä, esiintyy se yhdessä erittäin varmasa lähteessä. Nimittäin uudessa testamentissa. Ja jos jotain Raamatussa mainittavaa paikkaa ei ole löydetty, ei se tarkoita sitä, ettei sitä olisi ollut. Ehkä se löydetään tulevaisuudessa. Esim. eräs tanskalainen kirjoitti kirjan aikoinaan siitä, ettei Daavidia ole koskaan ollut. Pari viikkoa kirjan ilmestymisen jälkeen löydettiin Raamatun ulkopuolisia todisteita Daavidista. Muitakin esimerkkejä riittäisi. Tiedmiehet eivät vain halua uskoa Raamattua todeksi.
https://www.netikka.net/mpeltonen/arkeologia.htm- Epäjumalienkieltäjä
Ihanko oikeasti joku uskoo tuota soopaa jota tuolta linkkaamallasi löytyy? Nooan arkki on taas kerran löytynyt ja Israelin kadonneet sukukunnat vaeltaneet ties minne. No ei tarvitse ihmetellä uskovaisten tietotasoa.
Lähdekritiikki olisi paikallaan. Katsos noita vuosilukuja ihan lukiolaisen oppimateriaalista
http://www02.oph.fi/etalukio/uskonto/kurssi1/sivu_1_5_3.html
Tuosta on helppo päätellä koko ut:n olevan sepitettyä satua. Lisäät vielä soppaan sen tosiasian, että historia ei tunne koko jeesushahmoa!
Ja vielä kehtaat ja kyllähän sinä valehtelija kehtaat väittää sitä luotettavaksi lähteeksi! Häpeällistä!- Epäjumalienkieltäjä
he-ma kirjoitti:
Lähdekritiikki olisi paikallaan. Katsos noita vuosilukuja ihan lukiolaisen oppimateriaalista
http://www02.oph.fi/etalukio/uskonto/kurssi1/sivu_1_5_3.html
Tuosta on helppo päätellä koko ut:n olevan sepitettyä satua. Lisäät vielä soppaan sen tosiasian, että historia ei tunne koko jeesushahmoa!
Ja vielä kehtaat ja kyllähän sinä valehtelija kehtaat väittää sitä luotettavaksi lähteeksi! Häpeällistä!Uuden Testamentin "historiallinen tarkkuus" paljastuu helposti: mikä oli evankeliumissa lueteltujen hallitsijoiden (keisari, maaherrat jne) perusteella Jeesuksen syntymävuosi? Vastaus: ei mikään, koska evankeliumeissa mainitut hallitsijat eivät koskaan olleet yhtä aikaa vallassa.
Kun viimeistään vuonna 250 kirjoitetetuissa Uuden Testamentin teksteissä on noin suuria epätarkkuuksia vain parisataa vuotta aiemmin tapahtuneista asioista, niin jokainen voi päätellä miten tarkkaa historiankirjoitusta on noin 400-100 eaa kirjoitettu Vanha Testamentti, kun se kertoo muka 2000 vuotta aikaisemmin tapahtuneista asioista.
- hhtvjhgjh
Jos Raamattu on oikeassa niin nykyinen "Nasareth" on väärä.
Jos kaupunki on oikea ja todellakin perustettu Jeesuksen syntymän jälkeen niin Raamattu on väärässä- Jaabes111
Sinun uskosi Raamattuun tuskin on kiinni tästä asiasta. Jos joskus löytyy kaikille kelpaava tieto Nasaretista, niin tuskin annat kuitenkaan sydäntäsi Nasaretilaiselle. Tässä kuitenkin yksi lainaus antamastani linkistä:
"Vuonna 1962 Avi Jonahin Johtama israelilainen arkeologiryhmä suoritti kaivauksia Cesarea Marittimassa, roomalaisten maaherrojen kesäpalatsissa. Sen raunioista he löysivät harmaan marmorilaatan, jossa oli hepreankielistä kirjoitusta. Sen on todettu olevan vähintään 300-luvulta eKr., ja siihen on kaiverrettu juuri Nasaretin nimi."
Jos arvostelet linkkiä, sinulla pitäisi olla jotain näyttöä siitä miksi se ei ole pätevä. Pelkkä mututuntumahan ei riitä. - kysymysherää
Eli siis kaupunki on oikea mutta väärässä paikassa.
Kysymys. Olivatko Roomalaiset 300 luvulla ekr. jo Israelissa? Ilmeisesti eivät. Miten voidaan todistaa laatan ikä ja kuka sen on määrittänyt? - Jaabes1111
kysymysherää kirjoitti:
Eli siis kaupunki on oikea mutta väärässä paikassa.
Kysymys. Olivatko Roomalaiset 300 luvulla ekr. jo Israelissa? Ilmeisesti eivät. Miten voidaan todistaa laatan ikä ja kuka sen on määrittänyt?Miten yleensä arkeologit todistavat ikää? Jostain kivenmurikasta osaavat sanoa olevan 70 0000 vuotta vanha. En minäkään tosin usko evoluutioteorian ikämäärityksiin.
- ihmiskunnansuurinvalhe
Mutuilet?
Tieteellä kuten arkeologialla on metodit, jotka voidaan koetella ja kyseenalaistaa. Mutta uskonnon mutuilu ei ole pitävä keino. Mutta asiaan.
Nykyisen Nasarethin sijainti ja historia on arkeologisesti ja maantieteellisesti ristiriidassa siihen mitä Raamatussa kerrotaan. Molemmat eivät voi olla samaan aikaan oikeassa. Sinun olettamasi on se,että Raamattu on oikeassa. Siinä tapauksessa jonkun ehkä kannattaa alkaa etsimään sitä paikkaa missä se oikeasti on.
Ne jotka eivät usko Raamatun kirjoituksiin voivat epäillä, että kun sitä kirjoitettiin Rooman vallan aikana niin kirjoittajalle kävi yksinkertainen virhe ja sijoitti tapahtuman päähenkilön sellaiseen paikkaan jota ei vielä oltu perustettu. - fda
Jaabes1111 kirjoitti:
Miten yleensä arkeologit todistavat ikää? Jostain kivenmurikasta osaavat sanoa olevan 70 0000 vuotta vanha. En minäkään tosin usko evoluutioteorian ikämäärityksiin.
Mutta kun löydät kaivosta 1400 luvun kolikon ja väität että kyseessä on 2000 vuotta kaupunki johon rakennetaan kristillisten lafkojen toimesta 60 miljoonan lahjoituksilla Jeesuslandia, luulisi sinunkin päässäsi heräävän kysymyksiä? Vai ei...
- fda
Tuskin kovin montaa haittaa, että tämä "nazareth" jossa oli vain pelkkä kaivo on huijausta, menevät sinne nauttimaan ja kuuntelemaan muita satuja jotka kirjoitettiin joskus yli satakin vuotta oletetun "Jeesuksen" jälkeen.
- epikuroseikirj
Huvittava tarina on se Baabelin-tornin pikapurkaminen ja se kun herra hetkessä sokoitti puhutut kielet.
No onneksi nyt on Google Translator - ähäkutti. Ei ole Raamatun syy, jos arkeologialla tai muulla tieteellä ei ole todistetta Nasaretin kaupungin olemassaolosta Jeesuksen aikana. Se todistaa vain sen, että Raamattu on tässäkin asiassa tiedemiehiä viisaampi.
- etsiimutteilöydä
Siinäpä olisi tärkeä työ etsiä oikea paikka kun nykyinen on väärä.
- fda
Pikemminkin, että tarinat kun kirjoitettiin kymmeniä vuosia tai sata vuotta oletettujen tapahtumien jälkeen, niin siinä oli hevosmiesten uutistoimiston tasoinen luotettavuus. Tittelistä tuli kaupungin nimi josta ollaan kotoisin ("nazaretiläinen") ja kuviteltiin kokonainen kaupunki. Jumalan poika oli yleinen termi aatelisista, siitä tulikin kirjaimellinen koska kreikkalaiset ja roomalaiset eivät olleet lähi-idän käytäntöjen tasalla... jnejne.
Saati sitten kun alettiin hävittämään kristillistä kirjallisuutta ja valittiin vain muutamat suosikit sinne Rooman UT:hen. Siinähän katosi melkein koko tarina, no keisarin valitut palat Roomalta ovat hyvin kelvanneet... "Ei ole Raamatun syy, jos arkeologialla tai muulla tieteellä ei ole todistetta Nasaretin kaupungin olemassaolosta Jeesuksen aikana. Se todistaa vain sen, että Raamattu on tässäkin asiassa tiedemiehiä viisaampi."
Onko silloin myös Kalevala tiedemiehiä viisaampi, kun osaa mainita Ruotsin ja Venäjän, muttei itse Kalevalan sijaintia pohjolassa?
Tai Kuningas Arthurin legenda Avalonista, jota ei vain ole vielä löydetty?Tavallaan olet oikeassa. Raamattua ei voi satuihin pitää syyllisenä, vaan syypäitä tuohon sekavaan satukirjaan ovat sen kirjoittajat.
Jos väität itse jumalan olleen edes tuon naurettavan kirjan innoittaja, on sinun samalla myönnettävä jumalasi olevan psykiatrisen hoidon tarpeessa.
- 12_13
"Uskovaiset tietenkin kieltävät todisteet mutta muuta emme odotakaan.."
Mielestäni et tuonnut esiin yhtään oikeaa todistetta, joka osoittaisi Raamatun vääräksi. Enintään onnistuit todistamaan, ettet ymmärrä mikä todiste on. :)- luetunymmärtäminennolla
Katsoitko videon? Tässä ei pyritä osoittamaan Raamattua vääräksi.
Tässä on kysymyksessä se, että nykyinen Nasarethin kaupunki ei voi olla se minkä Raamattu mainitsee. Todisteena käytetään maantiedettä/geomorfologiaa ja arkeologiaa.
Toki omituisen lisämausteen antaa se, että kyseistä kaupunkia ei löydy Jeesuksen ajan muista kirjallisista lähteistä.
Ehkäpä joku löytää aidon Nasarethin kaupungin rauniot, jos sellaiset ovat olemassa.
- DRHouse
Onhan niitä muitakin. Vaikkapa että exoduksessa Egyptistä poistui juutalaisia enemmän kuin koko maassa oli asukkaita... Exodusta ei pidetäkään todellisena tapahtumana. Tai kuningas Salomo, jolla piti olla yli tuhat jalkavaimoa, vaikka hänen oletetulla ( Salomohan ei välttämättä ole historiallinen henkilö) asuinalueellaan ei ollut tuhatta asukasta. Tai se miten Joosua valloittaa olemattoman Jerikon. Jeriko itsessään on totta, mutta kaupunki tuhoitui 300 vuotta ennen israelilaisten ilmestymistä alueelle. Sitten on tietysti Nooa, jonka tarina ei pidä paikkaansa. Joonan tarina ei voi pitää apikkaansa, koska valaiden fysiologia estää sen. Kaskelotti olisi ainoa tarpeeksi suurella nielulla varustettu valas, mutta sen neljässä vatsassa ei ole lainkaan happea.
- Pierre.Vutton
Nämä Jeesustarinat on kirjoitettu 100 vuotta jälkeen oletetun elämän.
Se on vähän sama kun me nyt alettaisiin kirjoittamaan miten Ensimmäisen maailmansodan aikainen "Pierre Vutton" seikkaili Verdunin juoksuhaudoissa.
Minä voisin kirjoittaa ekan luvun ja DRHouse ja he-ma sekä atac kirjoittavat vauhdikkaat jatkomuistelmat, kuvitellut sankariteot ja sen jälkeen traaginen kuolema Punaista Paronia ja Mata Haria taistellessa - yhtä aikaa ilmassa ja bordellissa.
Mikäpä ei olisi mahdollista kun jälkeenpäin mietitään ja jos jotain "mahdottomuuksia" tulisi raapustettua niin mitäs siitä.
Ja lohdutuksen sanana Myöhäisempien aikojen Pierre Vuttonin seuraajille..
Me ei haluta teidän sielujanne - vain rahanne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2912439Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1402208Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132038- 1711550
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala449786- 51657