yksi tulkinta raamatusta

mikämättäägyyu

Minkätakia kaikki eri uskonlahkot kertovat oman version raamatusta ja kaikki tulkitsevat sitä omalla tavalla ja kaikki väittävät oman tavan olevan se ainoa oikea?

Miksi raamattu ei ole selkeä kirja jossa on selkeästi siten että kukaan ei kinastele mikä on oikea tulkinta

Toinen asia on se minkätakia siellä kehotetaan tappamaan lapsia ja pyhänä töitä tekeviä ihmisiä..tuntuu että se on aivan sairas kirja kun tommosia puhutaan.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtön0

      Zarathustralaisuudessa on voimakkaita dualistisia piirteitä. Dualismista huolimatta uskonto ei aseta vastakkain henkeä ja ainetta. Zarathustralaisuus korostaa sekä ihmisen henkistä kehitystä että ruumiin, terveyden ja luonnon merkitystä.

      Useat tutkijat ovat sitä mieltä, että zarathustralaisuus vaikutti merkittävästi juutalaisuuteen ja manikealaisuuteen ja sitä kautta kristinuskoon ja islamiin. Islaminuskoiset laskevat zarathustralaisuuden "kirjan uskontoihin", joihin kuuluvat myös juutalaisuus ja kristinusko. Mithra on zarathustralaisille sekundaarinen jumala. Mithralaisuus esiintyi myöhemmin itsenäisenä uskontona Rooman valtakunnassa.

    • 12_13

      "Minkätakia kaikki eri uskonlahkot kertovat oman version raamatusta ja kaikki tulkitsevat sitä omalla tavalla ja kaikki väittävät oman tavan olevan se ainoa oikea?"

      Niin, tulkintoja ei tarvita, jos on rehellinen itselleen ja lukee suoraan sen mitä Raamattu sanoo. Kun ihmiset eivät kestä totuutta, kehitetään tulkintoja, joilla asia väännetään itselle sopivaksi.

      Myös ne, jotka näkevät kauheutta Raamatussa, voisivat lukea sen kokonaan ja edes yrittää ymmärtää mitä sanottiin. On valitettavaa, että suurin osa näyttää poimivan vain itselle sopivia kohtia jotka sitten väännetään omiin tarkoituksiin (erityisesti ateistit).

      • evomielinen

        Jokainen ymmärtää mistä tahansa luetusta tai kuullusta vain sen, mitä hän pystyy käsittämään oman tämänhetkisen tietoisuutensa pohjalta ja siis tekee sen mukaisia johtopäätöksiä. Jokaisen ymmärrys asioista on täysin subjektiivista vaikka miten joku yrittäisi selittää ja johdatella, niin varmasti ei ole kahta täysin samaa näkemystä kenellekään mistään eli siis kaikki on loppujen lopuksi "tulkintaa".
        Sinäkin 1213 ilmeisen selvästi luulet olevasi muiden näkemysten yläpuolella ja oletat ylimielisesti ymmärtäväsi raamattuasi ainoalla oikealla tavalla (sen käsityksen saa kommentistasi). Minulle raamattu, etenkin VT, ei ole pyhä kirja eikä se kerro Jumalasta vaan se on erään kansan teos sen kootuista uskomuksista (paljon lainauksia Egyptin ja etenkin Babylonian kirjoituksista) ja historiasta/muistoista. Näistä vanhoista tarinoista voi tietenkin löytää ihan mielenkiintoisiakin kertomuksia mm. muualta tulleista "vierailijoista" joita pidettiin "jumalina" (oikeammin ne nimitettiin sellaisiksi paljon myöhemmin etenkin kristinuskon laatijien toimesta) . Jokainen saa tietysti uskoa niihin ja löytää niistä "todisteita" omiin uskomuksiinsa, puoleen tai toiseen!


      • 12_13

        "Minulle raamattu, etenkin VT, ei ole pyhä kirja eikä se kerro Jumalasta vaan se on erään kansan teos sen kootuista uskomuksista (paljon lainauksia Egyptin ja etenkin Babylonian kirjoituksista) ja historiasta/muistoista. "

        HAssua että uskot noin. :)


    • asdffdsa

      Tarkoitat varmaan sitä, että miksi protestanttiset lahkot tulkitsevat Raamattua erilailla. Siksi että protestanttisuudessa kuka vaan voi tulkita Raamattua oman päänsä mukaan. Tämän takia protestanttisia lahkoja on kymmeniä tuhansia ja jokaisella omat oppinsa.

    • Jerusalemin temppelistä Saatana teki Jumalan paaduttamille ensimmäisen rosvojen luolan:

      "Rosvojen luolanako te pidätte tätä temppeliä, joka on minulle omistettu? Siltä se minustakin näyttää, sanoo Herra."

      Ja nyt näitä rosvojen luolia on koko maailma pullollaan, Niin tässäkin massa, ja komeimmat luolat on rakennettu kunkin paikkakunnan arvokkaimmalle paikalle.

      Kaikilla sama ihana valheen virsi, kunkin lahkon omilla nuoteilla messuttuna:

      "Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja."

      "Säilytä sinä oma uskosi Jumalan edessä. Onnellinen se, joka ei tuomitse itseään siitä minkä uskoo oikeaksi."

      "Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme -- vaikkapa me itse tai vaikka taivaan enkeli -- hän olkoon kirottu."

      Tätä samaa hokevat nämä kaikki:

      adventistit

      aglikaanit

      agrigolalaiset

      arkkimunkkilaiset

      armonkalliolaiset

      baalbeklaiset

      babtistit

      birkittalaissisaret

      branhamilaiset

      cityseurakuntalaiset

      dominikaanit

      elämänsanalaiset

      elämänlähdeläiset

      eläväsanalaiset

      ekumeeniset

      exoduslaiset

      gnostilaiset

      henotesläiset

      helluntailaiset

      hengenuudistuslaiset

      heränneet

      esikoiset

      ilmestysmajalaiset

      ilosanomalaiset

      israelinystävät

      Joosualaiset

      jehovalaiset

      Jeesuksen pyhän veren papit

      Jeesuksen ruumislaiset

      Jeesus on herralaiset

      katolilaiset kylväjät

      kansanraamattuseuralaiset

      kalleimman veren sisaret

      kansanlähetysläiset

      Kellonkartanolaiset

      koivuniemiläiset

      korpelalaisuus

      kotikirkkolaiset

      kulmakivenseurakuntalaiset

      kulmakiviseurakuntalaiset

      kuninkaansoturit

      kristilliset eläkeläiset

      kriisipalvelulaiset

      kotisatamalaiset

      liekkiläiset

      luterilaiset

      lähetysseurakuntalaiset

      luthersäätiöläiset

      lasarusveljet

      lähdekalliolaiset

      lännenhunttarilaiset

      maranatalaiset

      majakkalaiset

      metodistit

      missiomaailmalaiset

      mormoonit

      munkkiluostarin munkit

      nunnaluostarin nunnat

      nokialaismissiolaiset

      onewayhouselaiset

      ortodoksit

      pelastusarmeijalaiset

      patmoslaiset

      palatsiseurakuntalaiset

      paavalinsynodilaiset

      paratiisikotilaiset

      pikkuesikoiset

      priskillalaiset

      pyhänikolauslaiset

      perjantaikristuksellelaiset

      raamattupuhuulaiset

      radiodeiläiset

      rauhansanalaiset

      rauhanyhdistysläiset

      ristiinnaulitut

      risteyspaikkalaiset

      ristiretkeläiset

      ropolaiset

      rukouspalvelulaiset

      rukousystäväläiset

      ruusuristiläiset

      ristiinnaulittulaiset

      saalemilaiset

      sanansaattajalaiset

      sanajaylistysläiset

      sauluslaiset

      savenvalajalaiset

      scientologilaiset

      siloalaiset

      slevy:n miespapit

      slevy:n naispapit

      stefanuslaiset

      suomenraamattuopistolaiset

      teologisetinstituuttilaiset

      tabernaakkelilaiset

      takeitnowlaiset

      teologisetistuuttilaiset

      Timoteusyhteisöläiset

      totisestiparannetut

      tuomasmessulaiset

      totuudenystäväläiset

      tunnustukselliset luterilaiset

      torontonsiunaajalaiset

      uusheränneet

      uusapostoliset

      uusitoivolaiset

      uusiviiniläiset

      valon enkelit

      vapaakirkolliset

      vanhauskoiset

      vapaamuurarit

      viadolorosalaiset

      vineyardilaiset

      yhteyskristuksessalaiset

      yhteysliikeläiset

      yeshualaiset

      Eikä se suinkaan ole utopiaa, että nämäkin profeettojen ilmoitukset kerran toteutuvat:

      "Tämän maan vartijat ovat sokeita kaikki, eivät he mitään näe. He ovat kaikki mykkiä koiria, eivät he osaa haukkua, makailevat vain, läähättävät ja viihtyvät torkuksissa.

      Mutta näillä koirilla on ahnaat kurkut, kyltymättömät. Ja nämäkö ovat paimenia?

      Mitään he eivät ole oppineet, mitään eivät ymmärrä. Jokainen heistä on kääntynyt omalle tielleen, jokainen ajaa omaa etuaan."

      "Näin sanoo Herra: -- Minun vihani on syttynyt! Minä rankaisen paimenia ja rankaisen lauman kellokkaita."

      Nämä Saatanan johtomiehet, ja heidän vasikkansa, jotka täällä minua tervapadalla uhkailevat, ovat myös näitä lauman erinomaisia kellokkaita.

    • ikiomalahko

      Unohdit itsesi tuosta listasta.
      Mikä on lahkosi ?
      Vai onko Sinulla ikioma ?

    • ikiomalahko

      Unohdit itsesi listaltasi.
      Mikä on lahkosi ?
      Vai oletko itse oma lahkosi ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe