http://yle.fi/uutiset/koyhyys_suojelee_maahanmuutolta__baltian_mailla_vaikeuksia_vastaanottaa_pakolaisia/8729885 Viroon ja muihin baltianmaihin eivät halua.
Pakolaiset haluvat Suomeen sosiaaliturvan takia.
18
72
Vastaukset
- 9-5
Vähän samaa jos kerjäläinen vaatisi Mersua tai, jos kadulla kerjäävä sanoisi, ettei 1000 euroa pienemmät summat hänelle kelpaa.
- oiu876
Irakilainen MTV3:lle: "Suomeen tullaan sossurahojen perässä"
https://www.youtube.com/watch?v=ZoO9_ZGjuss&list=PLmb1Thl8L0NgS1OCOyOb8UCYk0BdBk_gn&index=16 - 17-2
Ruotsista Suomeen tulleet irakilaiset voisi Dublinin sopimuksen perusteella palauttaa ensimmäiseen turvalliseen maahan. Pakolaisethan ovat tulleet ennen Suomea kymmenen turvallisen maan läpi.
Kun Sipilä viime kesänä esitti pakolaisille tervetulotoivotuksensa, niin sen jälkeen Suomi ei ole Dublinin sopimusta noudattanut.
- 834ekk
Meillä onkin täällä hyvä sosialiturva, kukaan ei kuole nälkään... tai ainakin toistaiseksi on ollut hyvä.
- joooopaskaajauhaa
Ei pidä paikkaansa jos minulla ei olisi ollut säästäjä niin olisin kuollut nälkään, koska sossu ei antanut kuin lääkkeet ja 20 euroa rahaa ruokaan kahdessa kuukaudessa.
- kfvghds
Turvapaikanhakijat jotka alkavat valkata itselleen sopivaa maat EIVÄT OLE TODELLISEESS HÄDÄSSÄ.
- ldxkhgfs
Anteeksi kirj. virhe, siis TODELLISESSA
- rfrfdcede
Ei se ihan noin ole , koska noissa köyhemmissä maissa ei ole elämisen mahdollisuuksia.
- Köyhyys_ei_kuitenkaan
rfrfdcede kirjoitti:
Ei se ihan noin ole , koska noissa köyhemmissä maissa ei ole elämisen mahdollisuuksia.
ole peruste turvapaikan saamiselle.
- djgfxz
Köyhyys_ei_kuitenkaan kirjoitti:
ole peruste turvapaikan saamiselle.
JUURI NÄIN. KIITOS FAKTASTA.
- haukioos
Just näin. Elintaso pummeja ne on.
- höpöhöpö
Kari Suomalainen näki totuuden ja kuvasi silloisten sossutätien sinisilmäisyyden hienosti pilapiiroksissaan ja puhekuplisaan sattuvasti. " Olemme tulleet perille Hölmölään. Että silleen.
- Bzkdnkxkx
Ongelmaan on siis helppo ratkaisu. Liitytään viroon. Bonuksena saamme uudet halvat autot ja rajattomasti puoli-ilmaista viinaa!
- LerskaEikka
Lähetetään kaikki vihersossut ym roskalauma(suvakit)viroon,jo aukeaa silmät.
- helppo_hyväksikäyttää
Suomessa on myös muuta maailmaa selvästi tyhmemmät poliitikot ja nyhveröimmät poliisit.
- muistakaaTämä
Tuossa kyllä olette oikeassa.
Kekkonen sanoi aikanaan, että kokoomusta ei saa missään tapauksessa ottaa hallitukseen. Nyt koko Suomen kansa ymmärtää, miksi hän lausui nuo viisaat sanat.
- sierjeg
Ja Suomi ottaa vastaan vaikka omat kansalaiset kuolis nälkään!!!
Ei vaikuta valittaa meidän pitää auttaa kaikkia muita mutta ei omia:
tämä hallitus joka miellä on --- MITÄ VOI SANOA SIITÄ ??EI MITÄÄN EI YHTÄÄN MITÄÄN - Soini ja kumpanit ette ole miehiä - olikouutta
melkoisen vitsin murjaisit:-D
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410