Henkien erottaminen

TiedostaKiitollinen

Kun nämä väärät henget ovat tänä päivänä niin valtavasti tapetilla, niin sanokaa nyt hyvät immeiset, miten tuo henkien erottaminen käytännössä tapahtuu??? Siis käytännössä. Selvittäkää se meille yksinkertaisille, tavallisille uskoville! Kai siihen on olemassa jokin maalaisjärkeenkin käypä selitys.
Uskohan itsessään on hyvinkin yksinkertainen, ymmärrettävä asia, mutta ihmiset itse monesti tekevät siitä vaikeasti ymmärrettävän.

20

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • armonkerjäläinen

      Pitäisi pysyä laissa ja totuudessa.

      • Eli siis hylätä lapsellinen mielikuvitusystävä ja tarkastella jumalharhaansa tutkitun tiedon valossa. Näin löytyy totuus uskonnoista.

        Lain mukaan, siis maallisen lain mukaan tuleekin elää. Jos raamatun lain mukaan yrittää elää, joutuu äkkiä elinkautista istumaan.


    • Jeesus.antaa.oikean.tien

      Viime kädessä henkien erottamisessa on kysymys Jumalan armolahjasta; siitä, että Jumala antaa joillekin "lahjan arvostella henkiä". 1.Kor.12:10.

      Mutta kuka tahansa uskova voi Sanan totuuteen turvautumalla ja Jumalalta viisautta rukoillen saada selville, onko jonkun ihmisen saarnaama oppi Jumalasta VAI puhuuko tuo ihminen omiaan; siis tavalla tai toisella omaan pussiinsa, rahaa tai kunniaa etsien.

      "Jos joku tahtoo tehdä Hänen tahtonsa, tulee hän tuntemaan, onko tämä oppi Jumalasta, vai puhunko minä omiani." Joh.7:17

      Ennen kaikkea meillä on oltava voimakas tahto tehdä "Hänen tahtonsa". Jos olemme sydämessämme valmiit kuolettamaan oman lihallisen ja itsekkään tahtomme, silloin Jumala alkaa johdattaa meitä yhä ehyemmin ja täydellisemmin Hänen tahtonsa tielle. Hänen tahtonsa tie on Kristus Jeesus. Meidän tulee kokosydämisesti seurata Jeesusta. Se merkitsee itsensä kieltämistä ja oman ristinsä ottamista joka päivä.

      "Hänen tulee kasvaa, mutta minun vähetä." Johanneksen evankeliumi 3:30.

      Kun olemme kokosydämisesti lähteneet seuraamaan Jeesusta, niin Hän auttaa joka päivä löytämään oikean tien, ne edeltä valmistetut teot, joissa meidän tulee vaeltaa. Olen vakuuttunut siitä, että Jumalan Henki vaikuttaa meissä silloin niin, että pystymme erottamaan oikean ja väärän hengen. Hän ei salli meidän eksyä, kun kuljemme rukouksessa ja uskon hengessä, turvaten elämässämme yksinomaan Jeesuksen johdatukseen.

    • henkien.erottamisesta

      Itselläni ainakin se on toiminut tarvittaessa, siis silloin kun Herra on katsonut sen tarpeeelliseksi.

      Noin lyhykäisesti se tunnistaminen tapahtuu siten, että kun kohtaa väärän hengen, niin sen tunnistaa sisimmässään eli sen on selvä sisäinen varmuus siitä, että toinen on väärässä hengessä.

      Sitä on vaikeaa selittää, mutta jos olet itse kokenut jonkun uskovan kanssa voimakasta Pyhän Hengen yhteyttä, jossa sinulle tulee voimakas yhteys, niin se samankaltainen tunnistaminen tapahtuu henkien erottamisessa !

      Siis Pyhän Hengen yhteydessä aistii Pyhän Hengen voiman ja pyhyyden, ja se saa aikaan hyvän sisäisen olon !

      Mutta pahojen henkien erottamisessa, aistii sen pahuuden ja ja siitä tulee paha olo itsellekin, lisäksi esim torontolisuuden "siunaukset" vastaanottaneista huokuu haureus ja irstaus, jonka voi siis Hengessä kokea !

      Siis pahojen henkien kyseessä ollessa ihminen on langennut hengelliseen haureuteen ja sen siis olen usein aistinut noista eksyneistä uskovista, jännä juttu on se, että se hengellinen haureus tulee ilmi ihmisessä myös fyysisenä haureutena, ja siitä on hyvä esimerkki esim. Markku Koivisto.

      Jos olet huomannut, niin torontolaisuuden "siunauksien" ja toisen hengen vastaanottaneiden uskovien piireissä on paljon avioeroja ja uudelleen avioitumisia, jopa korkealla tasolla siis, ja se siis osaltaan kertoo sen, mistä silloin on kyse, eli hengellinen haureus vie fyysiseen haureuteen !

      Kerron yhden esimerkin henkien tunnistamisen armolahjan toiminnasta:

      Olin eräässä vapaiden suuntien Jumalanpalveluksessa, ja siellä ensin koin Hengen vaikuttavan, mutta kesken kaiken eräs sen seurakunnan mies henkilö alkoi puhua ja jopa osin laulaa kielillä, ja kun hän aloitti, niin koin Pyhän Hengen toiminnan estyvän, ja koin Hengessä ikäänkuin joku verho tai esirippu olisi vedetty edessä palvelevien uskovien ja penkissä istuvien välille, ja se haittasi kuuluvuutta ja Hengen toimintaa ja esti sitä !

      Mutta kaiken kaikkiaan, kun joku toimii pyhien yhteydessä väärässä hengessä, niin se aiheuttaa rauhattomuutta, eli Jumalan Rauha katoaa ja Pyhän Hengen toiminta estyy, sillä sen toisen hengen vaikutus hengellisessä ilmapiiriissä on niin voimakas !

      Siis Jumalan Henki tuo Rauhan ja hyvän olon, mutta väärä henki aiheuttaa rauhattomuutta ja estää Hengen toimintaa ja tuo minulle honon olon, ja näiden kautta itse ainakin tunnistan väärät henget ja niiden toiminnan !

      Netti kirjoittelun kautta näitä vääriä henkiä ja niiden toimintaa ei tunne, en ainakaan minä tunne, vaikka toki kirjoituksista voi lukemalla saada selville, sen väärän hengen toiminnan raamatulla asioita tutkimalla, ja toki Herra antaa tarvittaessa tietoakin siitä, mitä kukin oikeasti on, eli Henki kyllä kykenee paljastamaan muutenkin, kuin tuon lahjan kautta ja avulla.

      • Vaulikki

        Aamen, aamen, aamen! Kiitos Herralle!
        Juuri näin henkien erottamisen armolahja minulla toimii!


      • mummikainuusta

        Samanlaista rauhattomuutta koen minäkin, kun joku opettaa Sanaa väärässä hengessä tai muuten väärin. Joskus on käynyt niin, että olen mennyt rauhattomaksi, vaikka puhuja voi puhua ihan oikein. Kun sitten olen kuunnellut useampia puheita, sieltä on paljastunut joitain kummallisuuksia.
        Yleensä peilaan opetukset Raamatulla, ennen kuin päätän, otanko kys. puhujan opetuksista oppia. En pysty muuten varmuudella sanomaan mitään. Henkien erottamisen lahjan kanssa pitää siinä mielessä olla varovainen, ettei oma sielullisuus pääse tekemään kepposia. Ja lahjahan on arvioimista ja puntaroimista siitä, onko kyseessä Pyhä Henki, sielullisuus vai jokin muu henki.
        Tällä lahjalla monet ovat tehneet suurta vahinkoa, kun sanovat muka omistavansa sen ja sitten lyödään ja lujaa. Me emme arvioi ihmistä, vaan hänen opetuksiaan ja oppiaan. Tuomiovalta on aina Jeesuksella.


      • henkien.erottamisesta
        mummikainuusta kirjoitti:

        Samanlaista rauhattomuutta koen minäkin, kun joku opettaa Sanaa väärässä hengessä tai muuten väärin. Joskus on käynyt niin, että olen mennyt rauhattomaksi, vaikka puhuja voi puhua ihan oikein. Kun sitten olen kuunnellut useampia puheita, sieltä on paljastunut joitain kummallisuuksia.
        Yleensä peilaan opetukset Raamatulla, ennen kuin päätän, otanko kys. puhujan opetuksista oppia. En pysty muuten varmuudella sanomaan mitään. Henkien erottamisen lahjan kanssa pitää siinä mielessä olla varovainen, ettei oma sielullisuus pääse tekemään kepposia. Ja lahjahan on arvioimista ja puntaroimista siitä, onko kyseessä Pyhä Henki, sielullisuus vai jokin muu henki.
        Tällä lahjalla monet ovat tehneet suurta vahinkoa, kun sanovat muka omistavansa sen ja sitten lyödään ja lujaa. Me emme arvioi ihmistä, vaan hänen opetuksiaan ja oppiaan. Tuomiovalta on aina Jeesuksella.

        Moni väittää omaavansa henkien erottamisen armolahjan, vaikka ei sitä omista, vaan se on juuri oman sielullisuuden tuotosta !

        Siis usein on syynä vain oma puoluehenkisyys, joka tuottaa vastustusta opetusta vastaan, joka ei ole oman porukan oppia, vaikka se siis olisikin Totuutta.

        Minuakin on väitetty tälläisten sielullisten uskovian taholta väärä henkiseksi, vaikka tiedän toimivani Pyhän Hengen johdossa, eikä minulla siten voi olla toista henkeä itsessäni.

        Muuten Mummikainuusta, tuo sinun tapasi ei ole niinkään henkien erottamista, siinä mielessä, mitä Raamattu siitä opettaa, siis se henkien erottaminen tuo syvän sisäisen varmuuden, eikä sitä tarvitse epäillä, sen olen oppinut käytännön uskonelämänikin kautta.

        Olen itse arastellut tuon lahjan käyttöä eri tilanteissa, mutta Herra on sitten vahvistanut asian totuudellisuuden myöhemmin.

        Tuosta sinun tavastasi raamattu kertoo seuraavasti:

        Joh. 10:4 Ja laskettuaan kaikki omansa ulos hän kulkee niiden edellä, ja lampaat seuraavat häntä, sillä ne tuntevat hänen äänensä.
        Joh. 10:5 Mutta vierasta ne eivät seuraa, vaan pakenevat häntä, koska eivät tunne vierasten ääntä."

        Joh. 10:27 Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua.

        Siis uskovat laajemmin tunnistavat Totuuden eli Paimenen äänen, varsinkin en lampaat, jotka valvovat ja kuuntelevat.

        Siis tämä on hieman eri tasoinen tunnistaminen kuin mitä henkien erottamisen armolahjassa on kyse.

        Siis uskovilla yleensäkin on tuo kyky, eli vaikka uskova ei välttämättä ymmärrä tai pysty itse tietämään sitä, mikä julistuksessa on väärin, niin Henki meissä ei yhdy siihen sanomaan, ja silloin vaikka itse ei tiedä sitä, mikä siinä oli väärin, niin Pyhä Henki meissä sen väärän tunnistaa !

        Joh. 14:26 Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut.

        1. Kor. 2:10 Mutta meille Jumala on sen ilmoittanut Henkensä kautta, sillä Henki tutkii kaikki, Jumalan syvyydetkin.

        Room. 8:26 Samoin myös Henki auttaa meidän heikkouttamme. Sillä me emme tiedä, mitä meidän pitää rukoileman, niinkuin rukoilla tulisi, mutta Henki itse rukoilee meidän puolestamme sanomattomilla huokauksilla.

        Siis Pyhä Henki toimii muutenkin meissä kaikissa uskovissa, eikä siis aina ole kyse kuitenkaan henkien erottamisen armolahjasta.

        Mutta paljon on siis niitä, jotka vain valheellisesti väittävät omaavansa henkien erottamisen armolahjan, ja sen oman valheellisen kerskauksensa kautta sitten pahoinpitelevät uskovia vastoin Totuutta, joten varoa täytyy kuitenkin aina !

        Siis vaikka iteslläni tiedän tuon lahjan toimivan Jumalan armosta ja se on täysin ansiottomasti saatu lahja, niin silti kehoitan tarkkaan koettelemaan ne, jotka väittävät omaavansa tämän lahjan !

        Se joka kieltää koettelun, toimii itse usein väärin, eli koettelu ei ole väärin vaan oikein aina !

        Kokemuksesta tiedän senkin, että vaikka minunkin ilmoitustani on epäilty ja sitä vastaan on ensin hyökätty rajustikin, siis eräskin uskova meinasi tulla päälleni ja halusi alkaa tapella kanssani, niin kuitenkin sitten lyhyen ajan kuluttua selvisi muillekin se, että se väärän hengen tunnistamiseni osui ihan oikeaan !

        Ja tuo minua pahoinpidellä halunnut uskova mies paljastui itse eksytetyksi ja sittemmin eksyttäjäksi !

        Mutta Totuus kyllä paljastuu lopulta, eikä siten tarvitse pelätä koettelua tai jopa ahdistelua toisten taholta, jopa siis päälle käyden !

        Herra kyllä huolehtii siitä, että Totuus ennemmin tai myöhemmin paljastuu, eli kun Totuudessa toimii, ei tarvitse pelätä, ja vaikka sitten itse erehtyisi inhimillisen heikkouden vuoksi, sillä me olemme kuitenkin hyvin vajavaisia ja erehtyväisiä ihmisiä vain, emme erehtymättömiä Jumalia, niin sekin mahdollinen erehtymisemme on vain koulua ja opetusta meille, sillä kukaan ei ole seppä syntyissään !

        Joten sitäkään erehtymistäkään ei tarvitse pelätä, kunhan on halu toimia oikein ja vaeltaa Herran edessä aralla tunnolla.


      • oikeampiOPPINEN
        Vaulikki kirjoitti:

        Aamen, aamen, aamen! Kiitos Herralle!
        Juuri näin henkien erottamisen armolahja minulla toimii!

        Mistä "Herrasta on nyt kyse" ? Kirkkoherrastako ? Ei pidä kirjoitella hämärä-
        peräisistä herroista joilla ei ole NIMEÄ ! Jeesus ei koskaan julistanut isäänsä
        "Herraksi",vaan sanoi tulleensa maan päälle "kirkastamaan isänsä NIMEN".
        Olisi jo aika ottaa selville kaikkivaltiaan luojan NIMI ?Samoja virheellisiä
        uskomuksia ja oppeja saa näillä sivuilla lukea vuodesta toiseen,eikä niistä
        näytä loppua tulevan.


      • luetaankosanaa2
        oikeampiOPPINEN kirjoitti:

        Mistä "Herrasta on nyt kyse" ? Kirkkoherrastako ? Ei pidä kirjoitella hämärä-
        peräisistä herroista joilla ei ole NIMEÄ ! Jeesus ei koskaan julistanut isäänsä
        "Herraksi",vaan sanoi tulleensa maan päälle "kirkastamaan isänsä NIMEN".
        Olisi jo aika ottaa selville kaikkivaltiaan luojan NIMI ?Samoja virheellisiä
        uskomuksia ja oppeja saa näillä sivuilla lukea vuodesta toiseen,eikä niistä
        näytä loppua tulevan.

        Room. 14:9 Sillä sitä varten Kristus kuoli ja heräsi eloon, että hän olisi sekä kuolleitten että elävien Herra.

        1. Kor. 8:6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.

        1. Kor. 11:23 Sillä minä olen saanut Herralta sen, minkä myös olen teille tiedoksi antanut, että Herra Jeesus sinä yönä, jona hänet kavallettiin, otti leivän,

        1. Kor. 12:3 Sentähden minä teen teille tiettäväksi, ettei kukaan, joka puhuu Jumalan Hengessä, sano: "Jeesus olkoon kirottu", ja ettei kukaan voi sanoa: "Jeesus olkoon Herra", paitsi Pyhässä Hengessä.

        Selvisikö sinulle nyt kenestä puhutaan ???


      • oikeampiOPPINEN

        Kristillisyys on kohdannut totaalisen devalvaation.Alkuseurakuntien
        jäsenten kuoltua kristillisyydestä muodostui raamatun väärentäjien kehto.
        Paholainen aloitti pyhien kirjoitusten väärennykset kirkollisten kääntäjien
        välityksellä.Katolinen kirkko etusijassa myymässä taivasosuuksia rahasta.
        Kaikki kristikuntien järjestöt eroavat suuresti pyhien kirjoitusten
        alkuperäisestä tekstistä.Maa pysyy IÄTI,ja nöyrät perivät MAAN,eikä taivasta. Ilmestyskirja esittää sen selvästi,jokaiselle lukijalle, joka haluaa pysyä totuudessa.AAMEN,eikä muuta tarvita !


      • luetaankosanaa2
        oikeampiOPPINEN kirjoitti:

        Kristillisyys on kohdannut totaalisen devalvaation.Alkuseurakuntien
        jäsenten kuoltua kristillisyydestä muodostui raamatun väärentäjien kehto.
        Paholainen aloitti pyhien kirjoitusten väärennykset kirkollisten kääntäjien
        välityksellä.Katolinen kirkko etusijassa myymässä taivasosuuksia rahasta.
        Kaikki kristikuntien järjestöt eroavat suuresti pyhien kirjoitusten
        alkuperäisestä tekstistä.Maa pysyy IÄTI,ja nöyrät perivät MAAN,eikä taivasta. Ilmestyskirja esittää sen selvästi,jokaiselle lukijalle, joka haluaa pysyä totuudessa.AAMEN,eikä muuta tarvita !

        Tuo asia ei kuulu käsiteltävään aiheeseen !

        Avaatko itse keskustelu ketjun tuosta aiheesta, jos ja kun haluat siitä keskustella !

        Tässä ketjussa on nyt aiheena henkien erottaminen !


      • oikeampiOPPINEN

        Henkien "erottaminen"? Mistä se "henki" saa alkunsa ?Jos se "henki"on
        vuodatettu Jumalan valtakunnasta,niin tuloksena on totuuden julistaminen,
        jos taas se "toisenlainen henki" tulee paholaiselta niin sen julistaminen on
        valheita ja petoksia täynnä.Poliittisissa valtioissa ja niiden uskonnoissa ei ole havaittavissa muuta kuin viekkaita puoli-totuuksia sekä valheita.
        Miksi Jeesus varoitti kuulijoita jatkuvasti olemalla varovaisia uskonollisten
        johtajien valheista,sekä myöskin ahneista "lakimiehistä",jotka vaanivat
        lesken omaisuutta.


      • taasTampereelta

        Monet uskonnot harjoittavat sekaannusta ja epäjärjellistä hurmostilaa,
        aivan samoin kuin entisaikojen BAALIN palvojat.Heidän "epäjumalansa" on epäjärjestyksen jumala.


    • RealSana

      Hellarit ja miltei kaikki muutkin kirjoittavat ja opettavat puuta heinää henkien erottamisesta. Kannattaa katsoa mikä on Raamatun mukaan henki. Mielipiteet eikä opetus, ei edes väärä, ole mikään henki.
      Puheen Raamatun mukaisuuden arviointiin ei tarvita mitään kummaan henkien erottamisen lahjaa, vaan niinkuin mummikainuusta totesi: Yleensä peilaan opetukset Raamatulla, ennen kuin päätän, otanko kys. puhujan opetuksista oppia."
      "Elisa rukoili ja sanoi: Herra, avaa hänen silmänsä, että hän näkisi. Ja Herra avasi palvelijan silmät, ja hän näki, ja katso: vuori oli täynnä tulisia hevosia ja tulisia vaunuja Elisan ympärillä."

      • oikeampiOPPINEN

        Yksi vaikuttava asia on se ,miksi ihmisten pitää mennä kirkkoihin istumaan.
        Jokainen voi hankkia raamatun ja tutkia sitä ilman "välimiehiä".En luota
        yhteenkään itsensä virkaan asettamaan saarnaajaan.Heitä ei ole valittu
        edustamaan taivaan valtakunnan julistajiksi,heidät valitaan kirkon omien
        asetustensa mukaan,joka ei ole mitenkään taivaallisen hallituksen mukainen.


    • 261167

      Huppanoilla on ihan omat henkensä ja niistä erottelut...

      "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainokaisen poikansa, niin että jokainen, joka häneen uskoo, uskoo todennäköisesti ihan mihin tahansa".

      Tuntematon

      • Henok

        Uudesti kastetut erottavat vain sellaiset ihmiset saman henkisiksi jotka sopivat heidän oppeihinsa. Jos tapaavat lutherilaisen joka heitä arvostelee tai nuhtelee heti näkevät että siinäpä harhaoppinen liekö riivattu.


      • oikeampiOPPINUT

        Siinäkin on taas selvä väärennys.Jeesus Nazaretilainen ei ole Jumalan AINOKAINEN poika.Taivaallisessa hallituksessa JUMALAN POJAT riemuitsivat luomistyön tuloksista.Raamattu mainitsee ADAMIN olevan myöskin Jumalan pojan ? Miksi kirjoitella "perättömiä"yleisön osastoilla ?
        Kysymys herääkin, ketä palvelet jos esität valheita ???


    • oikeampiOPPINEN

      Jeesus ajoi pahat henget "sikalaumaan"josta ne huusivat ! Mitä SINÄ JUMALAN POIKA MEISTÄ HALUAT ? Pahat hengetkin tietävät kuka Jeesus on.Avaa silmäsi ja korvasi ,ja katso maailman tilannetta,sen tarkastelun tuloksena voi havaita kuka tätä maapalloa johtaa meidän aikanamme,juuri
      kuin se on raamatussa selitetty,mutta sen ymmärtäminen vaatii sen kirjan
      tiukkaa tutkimista,ja siihen ei monella ole aikaa eikä halua.

    • 051240130544

      "Oikeaoppisista oikeaoppisimmat uudelleen kastetut uskovaiset" ovat sitä kaikkein kaheleinta fundamentalisiuskovaisia, jotka ovat korottaneet itsensä kalifiksi kalifin paikalle. Kartan heitä kuin ruttoa, mutta antavat pysyvän immuniteetin uskonnollisuudesta ja siitä kiitos heille, muuta hyvää en heissä näe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9297
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8202
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6053
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2467
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2167
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1799
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1744
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1619
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1525
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1422
    Aihe