-Pyhä Henki=Tietoisuus=Sielu
-Paholainen=Mieli=Ego
-Keho jolla eletään Tietoisuutta "mielensuodattimen" läpi .
-Olet ainoastaan Tietoisuus , tullessasi Lihaksi sinulle kehittyy Mieli johon alat keräämään muilta opittua "tietoa" jonka avulla tulet muiden näkemyksien mukaiseksi , muiden tarkoitusperiä myötäileväksi jota sitten elät Kehollasi "parhaasi" mukaan
Tämä tarkoittaa että alat erkaantumaan todellisesta Itsestäsi eli Tietoisuudestasi jonka on sekoittanut "turmeltunut" Mieli . (Muiden opettama) voi jopa sanoa syntiseksi Mieleksi ..
Mielestäni sinun ei kuuluisi tulla toisten ihmisten näkemyksien taikka tarkoitusperien näköiseksi Mieleltäsi sekä Kehonkieleltäsi . Vai?
Totuus lepää puhtaassa Mielessä missä ei ole muilta opittuja haluja/käytös malleja, eli silloin Tietoisuus elää suoraan Puhtaan Mielen läpi eläen sitä Keholla .
Silloin vasta voit sanoa olevasi SINÄ , Sinä ( Tietoisuus) joka hallitsee Mielensä (Totuus) sekä Kehonsa (Elämä)
Edellä mainittua voi sanoa Pelastukseksi jos sen saa Armosta,voi sen löytääkkin :)
On monia Opettajia jotka opettavat Pelastusta , harvoja jotka sallivat sen .
Jeesus salli opetuksillaan Pelastuksen , Buddha myös ... on muitakin , kannattaa selvittää ennen kuin Tuomitsee !
TIE = TIETOISUUS = PYHÄ HENKI = IKUINEN
TOTUUS = PUHDAS MIELI = ISÄ = PELASTUS
ELÄMÄ = KEHOSI = POIKA = HETKI
Kolminaisuus , joka täydellistyessään tuo yhteyden Jumalaan :)
Kuulostaa simppeliltä mutta ei ole sitä...
Tämä on minua ylemmältä , minun kauttani :)
T . Johannes , Nimi joka minulle kasteessa on annettu .
Jumalani ilmoitus: Selvennys .
7
123
Vastaukset
- työtön0
Lisää omasta matkastani Pelastuksen äärelle :
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14171487/nyt-sain-tan-tiivistettya-selkokielelle!!- Brina
Kiitos ystävä, kävin siellä lukemassa ja laitoin tietenkin oman kommenttini sinnekin. :)
- työtön0
Oleppa hyvä :) toivottavasti tästä saa joku apua omalle matkalleen :)
- Pakkstori
EN ymmärtänyt täysin, noita yhtäsuurusmerkkejä kuitenkaan, noiden tilanteiden välillä, enkä sitä, että mieli ja ego olisivat paholaisesta, voisitko tätä valottaa? Ego on itsekkäänä paholainen monille, koska se voittaa lähimmäisensä, vaikka vääryydellä.
Tälläinen kivi-paperi-sakset teille:
Valhe häviää totuudelle, totuus häviää väärydelle, koska väärä valehtelee silloin kun pitäisi puhua totta, ja puhuu totta, silloin kun pitäisi valehdella, esim. murjaista vitsi.
Vääryys häviää silti oikeuden edessä, mutta se mille oikeus häviää, niin ei sitä ei teidänkään ole vielä syytä tietää, no okei, oikeus häviää toisinaan vain armahtamisen takia, koska armo rakastuu, oikeuteen, eli siksi monet raivoavat vain valheeksi vain armoaan, etteivät häviäsi itse kenellekään.
Tästä tuli vähän pitempi peli, kuin se kivi-paperi-sakset, sori.- Hihhuuli
Minäkin teen samantyyppisen:
Pyhä Henki = Tasa-arvoisuus = Totuuden Sanat
Sielu = Sydämemme veri = Tunteemme
Ruumis = Kuori = Pyhän tai joillakin pahankin Hengen Temppeli - Pakkstori
Isän Henki = Suurin = Valheen ja Totuuden tuolla puolen, tautologinen asia
Pojan Henki = Pienin = Tietämätön, valehtelee ja tekee virheitä vahingossa
Pyhä Henki = Yhtä suuri = Totuuden Henki, Ei hyväksy pilkkamista
Suurempi saa pilkata pienempää, koska se pikkuinen ei ymmärrä mikä siinä oli pilkkaa, ja Pienempi saa pilkata suurempaa, koska suuren mielelestä koko asialla ei kumminkaan ollut suurtakaan merkitystä
Tasa-Arvoisen, eli Pyhän Hengen pilkkaa ei saa anteeksi, koska se on kostonkierre, ellei sitä katkaista armolla eli anteeksiantamisella ja vastustajalle myönnetyllä voitolla. Kyllä suuri pahakin on joskus siihen pystynyt - väitetään, koska sen pelielämä esim. loppuisi vain, jos se pienen hyvän aina tappaisi. Sen suuren Armon pystyy pohjimmiltaan tekemään vain joku tarpeeksi suuri ja oppinut, pienet saattavat luulla armahtavansa, kun tekevät virheen, mutta pieni armo ei pysty armahtamaan tietoisesti, vaan väittää typerää erehdystään armoksi. Itse asiassa suuri armo ei ole armoa, vaan kunnioittamista.
- työtön0
Olin väärässä... Jeesus on Pelastus :) ei lahkot , ei mitkään tarinat ...
Suora yhteys Jumalaan , Jeesuksen esimerkkiä seuraten :)
Ristiinnaulitun elämää jos lähentyä kaipaa :)
Monen mutkan kautta , näkemyksien , uskomuksien .
Usko,Toivo ja Rakkaus :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899