Kiireellinen kysymys!

Mulla on aloitettu pitkästä aikaa uudestaan Ketipinor lääkitys. Olen ollut todella hölmö lääkkeen suhteen, sillä olen ottanut sitä enemmän kuin pitäisi, että saan unen päästä kiinni. Tuntuu etten saa enää luonnollisesti unta.

Maksimi annos pyörii 500 mg: ssa.

Oireiksi mulle on tullut seuraavanlaista (joiden epäilen johtuvan lääkkeestä):

- On ollut selkä kipeä aamuisin jo viikkoja, samoin vatsa (vatsakipu tuntuu enemmän olevan lihaksissa, kuin missään elimessä)

- Kuukautiset jääneet tulematta

- Eilen illalla lämpö nousi 38 asteeseen, aamulla lämpöä ei enää ollut

- Psyykkisesti vointini on huonontunut todella paljon! Olen kokoajan äreä, en mielelläni poistu asunnosta, sillä pelkotilat ovat voimistuneet, olen aivan tosissani myös sen suhteen, että ihmiset vihaavat ja tuijottavat minua, enkä voi tästä oikein kellekään puhua leimaantumatta hulluksi.

Myös masennus on päivittäistä. Mietin paljon itsemurhaa.

Mikä mulle on tullut tästä lääkkeestä? Onko tämä jo vakavaa ja mitä mun pitäisi tehdä?!

Olen soittanut terveyskeskukseen ja käynyt myös paikan päällä, mutta antoivat ajan vasta kuukauden päähän. Jos oireet pahenee, mun tulisi mennä päivystykseen.

Kun olen soittanut tasan kello 8.00 aamulla terveyskeskukseen, ei aikoja ole ollut yhtään aikaisemmin.

Kun kävin paikan päällä luukulla, sanoi sairaanhoitaja, että mun tulisi soittaa heti kahdeksalta sinne, koska ajat viedään kuulemma ensimmäisen puolen tunnin aikana käsistä! No mähän soitin! Eipä tunnu nykyään onnistuvan, että pääsisi tapaamaan lääkäriä.

Passittavat vain sairaanhoitajalle, joka ei sitten oikein osaa tehdä asialle mitään.

Ainiin ja olen yrittänyt etsiä Googlella vastauksia, mutta en ole niitä toistaiseksi saanut. Monet kyllä sanovat, että sivuoireina on tuo kuukautisten poisjääminen, mutta musta tuntuu että mulla ei oo kaikki ihan kohillaan kropassa?!
477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

minä käytin myös ketipinoria aiemmin 500-800 mg annoksilla iltaisin unilääkkeeksi. ihan lääkärin määräyksellä. minulla ei ole muuta psykiatrista diagnoosia kuin tuo unettomuus ja lievä masennus. sain kokea varmaan suurimman osan ketipinorin sivuvaikutuksista. kirjoituksessasi kuvaat aivan samoja oireita kun mulla oli.
ihme ja kumma lääkäri suostui vaihtamaan lääkityksen Azonaan. se on tosi vanha masennuslääke, mutta toimii mulla myös unilääkkeenä. perinteisiä bentsopohjaisia unilääkkeitä ei noin vaan kirjoiteta. pari viikkoa sitä nyt käyttänyt eikä valittamista.
mutta nämä lääkekokeilut on kinkkinen juttu. mikä toimiiyhdellä, ei välttämättä toimi toisella. ketipinorin haittavaikutuksista on tälläkin palstalla kirjoitettu pilvin pimein. googleta ja tutustu aiheeseen.

Äänestä

Kuume voi olla erittäinkin paha ja vakava juttu. Heti lääkäriin?!
>>
Pahanlaatuinen neuroleptioireyhtymä, NMS
NMS-potilailla on tyypillisesti lämpöä yli 37,5 °C, ekstrapyramidaalioireita, takykardiaa, verenpaineennousua ja hikoilua.
Pahanlaatuinen neuroleptioireyhtymä eli NMS on harvinainen, mutta tehohoitoa vaativa vakava dopamiinireseptorin salpaajien aiheuttama oireyhtymä
Duodecim
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/uusinnumero?p_p_id=Article_WAR_DL6_Articleportlet&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_viewType=viewArticle&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_tunnus=duo11410
>>

Äänestä

Kaikki nuo oireet voivat johtua ketiapiinista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ketiapiiniyliannostusko kirjoitti:

Mulla on aloitettu pitkästä aikaa uudestaan Ketipinor lääkitys. Olen ollut todella hölmö lääkkeen suhteen, sillä olen ottanut sitä enemmän kuin pitäisi, että saan unen päästä kiinni. Tuntuu etten saa enää luonnollisesti unta.

Maksimi annos pyörii 500 mg: ssa.

Oireiksi mulle on tullut seuraavanlaista (joiden epäilen johtuvan lääkkeestä):

- On ollut selkä kipeä aamuisin jo viikkoja, samoin vatsa (vatsakipu tuntuu enemmän olevan lihaksissa, kuin missään elimessä)

- Kuukautiset jääneet tulematta

- Eilen illalla lämpö nousi 38 asteeseen, aamulla lämpöä ei enää ollut

- Psyykkisesti vointini on huonontunut todella paljon! Olen kokoajan äreä, en mielelläni poistu asunnosta, sillä pelkotilat ovat voimistuneet, olen aivan tosissani myös sen suhteen, että ihmiset vihaavat ja tuijottavat minua, enkä voi tästä oikein kellekään puhua leimaantumatta hulluksi.

Myös masennus on päivittäistä. Mietin paljon itsemurhaa.

Mikä mulle on tullut tästä lääkkeestä? Onko tämä jo vakavaa ja mitä mun pitäisi tehdä?!

Olen soittanut terveyskeskukseen ja käynyt myös paikan päällä, mutta antoivat ajan vasta kuukauden päähän. Jos oireet pahenee, mun tulisi mennä päivystykseen.

Kun olen soittanut tasan kello 8.00 aamulla terveyskeskukseen, ei aikoja ole ollut yhtään aikaisemmin.

Kun kävin paikan päällä luukulla, sanoi sairaanhoitaja, että mun tulisi soittaa heti kahdeksalta sinne, koska ajat viedään kuulemma ensimmäisen puolen tunnin aikana käsistä! No mähän soitin! Eipä tunnu nykyään onnistuvan, että pääsisi tapaamaan lääkäriä.

Passittavat vain sairaanhoitajalle, joka ei sitten oikein osaa tehdä asialle mitään.

Ainiin ja olen yrittänyt etsiä Googlella vastauksia, mutta en ole niitä toistaiseksi saanut. Monet kyllä sanovat, että sivuoireina on tuo kuukautisten poisjääminen, mutta musta tuntuu että mulla ei oo kaikki ihan kohillaan kropassa?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu