Ukrainassa hallitus valmistautuu myös sotilaalliseen vaihtoehtoon Venäjän anastaman niemimaan palauttamiseksi.
Venäjää vastustavat mielenosoittajat polttivat lipun hallintorakennuksen edustalla Kiovassa helmikuussa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016031021245933_ul.shtml
Venäjää vastustavat mielenosoittajat polttivat lipun hallintorakennuksen edustalla Kiovassa helmikuussa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016031021245933_ul.shtml
Vastaukset 4
Vanhimmat
No jopas olikin hyvin perusteltu väite ?
Trollausta taitaapi olla koko juttusi ?
Kansanäänestyshän siellä oli ja Krim on aina kuulunut Venäjään. Paitsi muutaman viime-viikon n kun Hrutshef vai mikä se oli joka kännissä anto sen Ukrainalle.
Aivan kuten Viipuri ja Petsamo Suomeen ja Kaliningrad muualle.
Näistäkin tullaan vielä TAKUUVARMASTI kättä vääntämään sillä ryssän tekemät vääryydet on oikaistava!
Ja ne tullaan oikaisemaan.
Kun Ukraina itsenäistyi sieltä vedettiin sinne sijoitetut ydinaseet Venäjälle sillä LUPAUKSELLA että Venäjä takaa Ukrainen rajat ja suvereniteetin.
Ja kuinkas kävikään? Ukrainan olisi pitänyt pitää ydinaseet itsellään niin ei olisi Venäjä uskaltanut tulla maahan valloitustoimiin sillä ydinkärjet olisi palautettu siinä tapauksessa Moskovaan 'by air mail' :)
Venäjän lupauksiin ei voi luottaa missään asioissa!