Euroopan keskuspankki laskee ohjauskoron nollaan. Se tietää jälleen parempia aikoja asuntovelkaisille, joiden lainakorot laskevat edelleenkin. Ja alhaisista lainakoroistahan on saatu nauttia jo usean vuoden ajan. Kiitos tästä Suomen Euro- ja EU-jäsenyydelle!
Muistamme vielä markka-ajan, jolloin yhdessä vaiheessa asuntolainakorot nousivat jopa 18%:iin! Euroon liittymisen jälkeen on asuntovelkaisille tulleet vakaammat ja turvallisemmat ajat.
Tyhmiä ne, jotka haikailevat Suomen Euro-eroa. Tai sitten heillä ei ole yhtään asunto-, auto- tai muutakaan velkaa.
http://www.iltalehti.fi/talous/2016031021247625_ta.shtml?ref=juurinyt_desktop
Ilouutisia taas asuntovelkaisille - Kiitos EU!
3
<50
Vastaukset
- luulenpa.näin
Ei ne lainakorot ainakaan vanhoissa lainoissa laske. Niihin on määrätty minimi jonka alle se ei mene ja se saattaa olla vaikka se korko mikä oli lainaa otettaessa. Tai sitten kyseessä on tosi vanha laina, ajalta jolloin ei osattu kuvitellakan että korot laskisivat näin alas.
- rterteter
Totta kai kaikki lainakorot laskee, koska ne on sidottu yleisiin viitekorkoihin. Mutta tietenkään lainassa oleva pankin määrittämä pankin marginaali ei muutu. Eli korkohan muodostuu marginaali viitekorko, jolloin lainojen viitekorko-osuus painuu nyt nollaan.
- halpaa_rahaa
jo reilusti yli 10vuotta ollaan saatu nauttia edullisesta rahasta!
Kiitos EU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3193752Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322058- 1001713
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451684Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101430- 1451225
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041176- 821133
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104974Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74904