http://m.taloussanomat.fi/energia/2016/03/10/fortumin-lundmark-jyrahti-valtiontuet-pois-uusiutuvalta-energialta/20162743/12
Fortumpomo puhuu järkeä.
Uusiutuvien tuet pois!
8
58
Vastaukset
- Poroporvari
Olisiko hieman jäävi antamaan näitä kommentteja? Tässä aina unohtuu se, että kaikkea energiantuotantoa tuetaan. Toisia vain niinmonimutaisilla tavoilla etti siitä saa pairukaan oikeaa sumaa selvitettyä.
- MikäOlikaanHalpaa
OL3:n hinnalla 20 000 - 24 000 MW tuulivoimaa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14384624/ol3n-hinnalla-20-000---24-000- - MikäOnVäärin
Nykyään tuulivoimaa on 1000 MW ja veronmaksajien tuki 150 miljoonaa vuodessa. Tuolla yli 20 000 MW tuulivoimamäärällä veronmaksajien tuki rikkaille tuulivoimakeisareille nousisi yli 3000 miljoonaan euroon.
Mikähän oli eniten valtiontukea saanut yhtiö Suomessa viime vuonna? Se oli Tuuliwatti, tuki yli puolet liikevaihdosta. Puolet Tuuliwatista omistaa miljardööri Mika Anttonen. Lisänähän se on rikka rokassa, Anttonen tuumii, kun joka vuosi rapsataa toista 10-20 miljoonaa tukirahoja tilille.
- FaktaaKehiin
"kaikkea energiantuotantoa tuetaan" - tuen perusteena on kai vihreän ympäristöministerin teettämä huuhaaselvitys jossa tueksi luettiin mm dieselin ja polttoöljyn alemmat verokannat ja teollisuussähkön alempi verokanta. Kyllä ne tuet löytyvät budjettikirjasta ja siellä on vain uusiutuvien energioiden tukia.
Ja Lundmark puhuu asiaa. Tuilla vääristetään kilpailua, tuotetaan sähköä ajankohtina jolloin sitä ei tarvita ja voimalaitoksia suljettaessa kannattamattomina joudutaan sähköpulaan ajankohtina jolloin uusiutuvat eivät tuota sähköä säiden takia. Kyllähän Fortumkin olisi voinut investoida tuulivoimaan ja lypsää sitä kautta veronmaksajien rahaa mutta valtioenemmistöisenä ei katsonut sitä asianmukaiseksi liiketoiminnaksi.- korpiukko
Odotan sitä päivää, kun viherhörhö ei saakaan sähköä pistorasiastaan. - toivottavasti viimeistään silloin silmät aukeavat.
Itse pärjään vaikka ilman sähköä, mutta vihertävälle voi tulla itku, jos ei saa sähköä padiinsa... - näinonnäreet
Nyt tais mennä ukolla "pasmat" sekasi. Mun esim. padi saa nimenomaan sähköt 19€:n sijotuksest aurinkoon. Se tossa oottaa vaan mukaan ottamist, akku riittää kolmeen lataukseen, vaikkei kennoo 4x8 tuumaa oiskaa mukan.
Vihertävänä osaan myös kyllä minimoida sähkölaskuni. Ikävää ettei hanhikiven sähköö tulla koskaan tarviin kotimarkkinoilla. Yksityiset vetäytyny, kunnat l. veronmaksajat jälellä. Otan osaa. - profeetti
näinonnäreet kirjoitti:
Nyt tais mennä ukolla "pasmat" sekasi. Mun esim. padi saa nimenomaan sähköt 19€:n sijotuksest aurinkoon. Se tossa oottaa vaan mukaan ottamist, akku riittää kolmeen lataukseen, vaikkei kennoo 4x8 tuumaa oiskaa mukan.
Vihertävänä osaan myös kyllä minimoida sähkölaskuni. Ikävää ettei hanhikiven sähköö tulla koskaan tarviin kotimarkkinoilla. Yksityiset vetäytyny, kunnat l. veronmaksajat jälellä. Otan osaa."Ikävää ettei hanhikiven sähköö tulla koskaan tarviin kotimarkkinoilla"
Puuttumatta siihen mikä yksittäinen ydinvoimalaitos on kyseessä totean vain että siinä kohtaa kun Suomessa voimalaitoksen sähköä "ei tarvita kotimarkkinoilla", ovat kaltaisesi virheet - tai siis vihreet saavuttaneet märän päiväunensa jossa suomalainen teollisuus on saatu tapettua, ja kansantalouden romahdettua kurjuuteen pudonneilla ihmisillä ei ole varaa käyttää sähköä.
Tämä lienee se ihannetulevaisuus jota te vihreät runkkaatte kokouksissanne?
- Savupiiputnurintaas
Sipilän kärkihankkeet tyrmättiin kertalinttuulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406