Tässä opetussarja Ilmestyskirjasta, opettajana Läh.työntekijä Teuvo Kopra.
https://www.youtube.com/watch?v=Lw5rJsT0-0k
Kiinostaako Ilmestyskirja ?
14
<50
Vastaukset
Jos tuo armoton höpötys olisi jumalallisesti innoitettu, olisi viesti tulkitsematta ja opettamatta kaikille selvää. On jumalanpilkkaa lähteä tulkitsemaan jumalallista sanaa, mutta senhän te uskovaiset ymmärrättekin ja juuri siksi uskallatte tulkintoja tehdä!
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Johanneksen_ilmestys- EI-IRVAILIJOILLE
" ei-irvailijoille " Et sitten osannut LUKEA !
" tulkitsemaan " Ja tulkinta ja OPETUS on kaksi eri asiaa.
Simeliukselle: " Siellähän puhutaan pedon kuvan kumartamisesta ja se on todennäköisesti islam se pedon kuva."
En ole kuullut sanaakaan Islamista, eikä siinä sanoata kuka on tai ei ole "peto" VAAN missä ajassa elämme ja mitä tulee tämänjälkeen.
KUUNTELE ITSE! EI-IRVAILIJOILLE kirjoitti:
" ei-irvailijoille " Et sitten osannut LUKEA !
" tulkitsemaan " Ja tulkinta ja OPETUS on kaksi eri asiaa.
Simeliukselle: " Siellähän puhutaan pedon kuvan kumartamisesta ja se on todennäköisesti islam se pedon kuva."
En ole kuullut sanaakaan Islamista, eikä siinä sanoata kuka on tai ei ole "peto" VAAN missä ajassa elämme ja mitä tulee tämänjälkeen.
KUUNTELE ITSE!En irvaile yhtään, olen tosissani.
Kolmiojumalavedätys on huijaus, joka vaatii iskostamista lapsesta asti, ihan samoin kuin islamkin tekee. Jos aikuiselle, uskonnottomalle yrittää kumpaakaan myydä, niin ei onnistu, jos ei kyseessä ole selvästi oikeustoimikelvoton henkilö.
- Simelius
Kyllähän se kiinnostaa. Siellähän puhutaan pedon kuvan kumartamisesta ja se on todennäköisesti islam se pedon kuva. Sehän tappaa vääräuskoisia senkun kerkiää. Isis etunenässä.
- Sorkkajalkaavaro
Kyllähän he vääräuskoisiakin tappavat, sunnit lahtaavat shiioja ja shiiat sunneja, mutta tappavat oikeauskoisiakin, kristittyjä. Ainakin nämä sunnit. Shiiat taitaa olla enemmän kristittyjen orjuuttamisen kannalla kuin murhaamisen, jos ei ala muslimiksi.
- kommentoiaihetta
Ja miten tuo liittyy linkkiin tai Ilmestyskirjaan ?
Ei kiinnosta minuakaan pätkääkään. Minusta se on sairaan kirjoittajan kirja jota ei monikaan täyspäinen käsitä ja nekin, jotka luulevat sen käsittävänsä, käsittävät sen kaikki erilaisilla tavoilla.
- miksijauhat
Kysyikö joku sulta jotain sage ? Se on JO NÄHTY, että et ymmärrä pätkääkään uskonasioista, et anna jo OLLA.
- yksmummu
Ilmestyskirja kiinnostaa kovasti, onhan se annettu ihmisten käsiin luettavaksi ja tutkittavaksi. Olen minäkin sitä yrittänyt tulkita, vain itselleni ja lukenut monien viisaampien kirjoja aiheesta. Teuvo Kopraakin olen jo lukenut ja vaikka en voi olla samaa mieltä kaikesta hänen tulkinnastaan, suhtaudun hänen työhönsä kiinnostuksella ja kunnioituksella. Tuskin kukaan sitä pystyy täysin oikein tulkitsemaan mutta "ymmärrys lisääntyy" kun kirjan kuvailemat tapahtumat alkavat toteutua.
- Konepistooli7
Jumalan Sana ja Jumalan Sanasta ajatusten kuuleminen on mielipuuhaani.
- yksmummu
Kun täällä nyt mainittiin islam, niin mitäpä ajattelette tulkinnasta että Ilm.6.luvun ensimmäinen irtipäästetty ratsumies valkoisen hevosen selässä on islam. Ratsastajalla on jousi, ja Abrahamin poika Ismael, joka oli jousimies, on arabien esi-isä. Hän saa voittajan seppeleen ja lähtee voittamaan. Valkoinen hevosen väri viittaa uskontoon. Kolme seuraavaa ratsumiestä ovat myös maailmaa kuohuttavia voimia ja ne on helpompi tulkita.
- P.P
Niin, se ainakin on varmaan, että Jeesus se ei ole koska Jeesus tulee voittajana ei sotimaan. Jeesus on jo voittanut.
- yksmummu
P.P kirjoitti:
Niin, se ainakin on varmaan, että Jeesus se ei ole koska Jeesus tulee voittajana ei sotimaan. Jeesus on jo voittanut.
Niin, monet tulkitsevat ensimmäisen valkean hevosen ratsastajan Jeesukseksi. Jeesus on kuitenkin vasta avaamassa lopun ajan sinettejä, miten hän lähtisi kesken kaiken yhtäkkiä ratsastamaan ja tuomaan perässään pahaa aiheuttavia ratsumiehiä?
- Somertime
Ilmestyskirja kiinnostaa. Eräs ystäväni kerran pyysi minua katsomaan kohdasta Sananlaskut
jossa luku 31 on tarkoitettu naisten syntymäpäiviä varten. Luku 21 on tarkoitettu miesten
syntymäpäiviä varten. Hän oli kiinnostunut salatieteistä ja olen joka kerta uteliaana katsonut
saadessani tietää jonkun henkilön syntymäpäivän, mitä hänelle on elämänsä aikana
luvassa. Hirveintä on, että kun tunnen heidän taustansa hyvin, ennustus täsmää.
En ole taikauskoinen, mutta aina joka asian suhteen utelias.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410