Sampo Ahto: "Valtamedia täysin USA:n taskussa"

lopullinen-totuus

Suomessa on harvoja totuudenpuhujia. Yksi niistä on eversti evp. Sampo Ahto joka ei todellakaan konttaa USA:n edessä vaan kertoo viileän analyyttisen totuuden "maailmanpoliisista" ja sitä nuoleskelevasta valtamediasta.

"Uuden imperiumin näkyvin ja silti usein tunnistamaton vallansäilyttämisväline on media kaikkine alalajeineen. Pääosa teattereissa ja televisioissa esitettävästä viihteestä on Atlantin takaa, tai malli ainakin on lainattu sieltä. Vähintäänkin se juurruttaa kuluttajiinsa amerikkalaista ajattelutapaa.Varsinainen uutisointi valtamediassa on näennäisestä moniarvoisuudestaan huolimatta siinä määrin yksipuolista, että joku entisajan propagandaministerikin olisi saavutukseen tyytyväinen. Ne, jotka syystä tai toisesta ovat pahiksia Yhdysvaltojen silmissä, ovat sitä myös koko ”lännen” valtamedian silmissä. Ne, jotka ovat toisella kannalla, saavat nopeasti itselleen jonkinlaisen ”trollin” leiman.

Käsite liittyy läheisesti internetiin, johon Yhdysvalloilla on luja ote ja jonka kautta se pystyy lähettämään sanottavaansa koko maailmaan. Niin pystyvät tosin muutkin, mutta niiden resurssit ovat vähäisempiä, siten myös ”trollien” alueella. Pahamaineisin on israelilaisten hasbara-propaganda, jota levitetään sosiaaliseen verkkoon kaikkialla maailmassa ja joka sekin on Yhdysvaltojen tai ainakin sen haukkojen asialla.

Tiedon saanti on imperiumin tukipylväitä. Perinteisen mutta modernein menetelmin ja välineiden toimivan tiedustelun täydentäjänä internetistä on muodostunut aivan
omaa luokkaansa oleva tiedon lähde. Sadat tai kohta kai tuhannet miljoonat ovat joutuneet riippuvuussuhteeseen pienten teknisten välineidensä kanssa ja luovuttavat vapaaehtoisesti tietojaan sellaisille firmoille kuin Facebook, Google tai Amazon. Kurkkimassa on tällöin myös Yhdysvaltojen ”kansallinen turvallisuusvirasto” eli NSA. Tätä kautta Yhdysvalloista on kehittynyt ennennäkemätön globaali valvontavaltio,
pehmeän imperiumin piirre sekin."

http://www.kylkirauta.fi/images/pdf/10/kr4_15.pdf

27

505

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lopullinen-totuus

      Sampo Ahto:

      "Enemmistö pohjoisamerikkalaisista on vakuuttunut siitä, että Yhdysvalloilla on historiansa alusta lähtien ollut jumalainen tehtävä tuoda valo pimeään maailmaan. Puhutaan ”kutsumuskohtalosta” (manifest destiny), amerikkalaisten arvojen viemisestä kaikkialle maailmaan. Presidentti John Kennedyn mukaan Yhdysvallat on ”huippukivi” vapauden holvikaarissa. Häpeä sille, joka tohtii epäillä!"

      • Propagandatrollit

        Jessika Aro ja kyberturvallisuuden sekä hybridiuhkien Natotrollit.


      • nuolevat.perseenkin

        Suomen oikeisto-hallitus PETOS-persessuteineen on kennedyn viitoittamalla tiellä, viimeistä iikkaa myöten


      • Muista_että

      • ihme_ja_kumma

        Tässä esiintyy sana Hasbara, miksei suomi24 haku löydä sitä tai mitään muutakaan kyseisen vaarallisen sanan sisältämää ketjua, vaan pitää Googlen hakukoneella hakea? Ennen löytyi.


    • huiluunkusijat

      Olen huomannut saman. Iltapaskalehdet lisäävät aina jotain Suomea mairittelevaa USA:ta. Esim tänään kun Obama sanoi että olisivatpa kaikki kuten skandinaavit. Eli toisin sanoen helposti uunotettavia kuten taloudestamme huomataan. Ruotsissa talous kasvoi 10% kun suomessa sukelsi saman verran. Koko euroopan talous kasvoi mutta Suomessa sukelsi.

    • v....v....v....v....v

      Helsingin Sanomat on Washingtonin Pravdan etäispääte Suomessa.

      • PuhdastaPropagandaa

        Ihan on Radio Freedomin RT-kanava.


      • tyhhhjät.taskut
        PuhdastaPropagandaa kirjoitti:

        Ihan on Radio Freedomin RT-kanava.

        Herrrrliiinin Sanomat eli hesari on taas Matti Vanhasen ja kepuloisten asialla. Vain ja ainoastaan.
        Ja sinua vastaan.

        Kuten avauksessa oikein todetaan, on KOKO suomen painettu lehdistö ja tv täysin porrrrvarareiden hallussa. Ja sehän tarkoittaa Aina sitä, että sinulta rahat loppuvat.
        Sitä siis saitte mitä tilasitte
        https://www.asiakastieto.fi/web/fi/asiakastieto-media/maksuhairioissa-jalleen-uusi-ennatys-nopeat-korjauskeinot-tarpeen.html


    • Näin.se.vain.on

      USA ja NATO, rauhan perikato! Muistan kun 1980-luvun alussa sosialistit, vihreät ja muut kommunistit rauhanmarsseilla tuota huusivat. Neuvostoliitossa oli vain rauhanohjuksia ja muutenkin maa oli maanpäällinen paratiisi. Taas on näitä ryssän perseennuolijoita, heitä yhdistää patologinen viha Amerikkaa kohtaan.

      USA ei Suomea uhkaa mutta joku päivä Venäjä voi olla tänne taas ase kädessä änkeämässä. Suomella pitää olla hyvät suhteet maailman ainoaan supervaltaan. Amerikan aseet ja tiedustelutieto voi pelastaa itsenäisyytemme.

    • Rohkeaa

      Huh huh, hieno mies. Kerrankin jotain suoria sanoja tässä saatanan lässyttävien hajuttomien ja mauttomien ja mielipiteettömien suvakkimediaolmien maassa.

      "Ne, jotka syystä tai toisesta ovat pahiksia Yhdysvaltojen silmissä, ovat sitä myös koko ”lännen" valtamedian silmissä." Tuohon se tiivistyy.

      • Geddasta

        Sampo Ahto oli RUK:ssa luutnanttina joukkueeni johtajana. Pidin häntä jo silloin outona tyyppinä.


    • bvkvkvk

      Usan rikokset ihmisyyttä vastaan ovat kaikille nähtävissä. 1400 sotilastukikohtaa maan rajojen ulkopuolella. Yli 120 puuttumista vieraan maan asioihin vaihtamalla hallintoja tai estämällä kansan tahdon toteutumista 1950-luvulta lähtien.

    • MBBNK

      Hyviä näkemyksiä.

    • Ykkösrosvo_USA

      Maailman sadasta suurimmasta taloudesta 52 on yhtiöitä ja niistä 47 on amerikkalaisia.

      Iranin pääministeri Muhammad Mossadeq oli demokraattisesti tehtäväänsä valittu, kun hän kääntyi öljy-yhtiöitä vastaan ja kansallisti niiden omaisuuden.

      – Joukkojen sijaan Iraniin lähetettiin Kermit Roosevelt, CIA:n agentti ja Teddyn pojanpoika, mukanaan muutama miljoona dollaria. Hän järjesti mellakoita, mielenosoituksia ja epäjärjestystä, ja lyhyesti sanottuna heitti Mossadeqin ulos ja palautti Shaahin takaisin valtaan.

      Shaahin Iranissa amerikkalaiset yhtiöt tekivät jättiurakoita ja valtavasti rahaa vuosikymmenten mittaan. Vielä tänäänkin yksi syy Osama bin Ladenin vihaan on se, mitä me teimme Iranissa, huomautti Perkins.

      Talouden tappomiesten suurimpana menestyksenä John Perkins pitää kuitenkin Saudi-Arabiaa....

      Lue koko juttu...

      http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/2046822-talouden-ammattitappaja-paljastaa-hallinnan-keinot

    • V.P.Lehto

      Luet yhtä ainuttu suurilevikkistä lehteä niin saat siitä saman maailmankuvan kuin muistakin lehdistä. Median toimittajien sama puoluekanta ja ideologia (86% vihreitä tai vasemmistolaisia) takaa sen että media Suomessakin on totalitaarisen ajattelumallin mädättämä.

      • Mene-sairas-hoitoon

        Korvienvälisi on mätää täynnä. Porvarit omistavat mediat, eikä niissä takuulla ajeta vasemmiston agendaa. Väitteesi on yhtä järjetön kuin se, että somalit ja mustalaiset olisvat Suomen ahkerimmat ja rehellisimmät väestöryhmät.


      • V.P.Lehto

        Porvarit omistavat median, se on totta. Mutta toimittajakunta on 86%:sti punavihreitä. Ulkopoliittisesti tämä näkyy naurettavan naivina läntisen "humanitäärisen imperialismin" kannattamisena. Tämä tietysti sopii porvareiden maailmankuvaan. Vasemmistolle annetaan homot ja monikulttuurisuus kunhan rikkaiden rikastumiselle ei panne esteitä ja kaikki - porvarit ja punavihreät nuolevat Setä Samulin persettä.


      • fgdasghdsaghsd
        V.P.Lehto kirjoitti:

        Porvarit omistavat median, se on totta. Mutta toimittajakunta on 86%:sti punavihreitä. Ulkopoliittisesti tämä näkyy naurettavan naivina läntisen "humanitäärisen imperialismin" kannattamisena. Tämä tietysti sopii porvareiden maailmankuvaan. Vasemmistolle annetaan homot ja monikulttuurisuus kunhan rikkaiden rikastumiselle ei panne esteitä ja kaikki - porvarit ja punavihreät nuolevat Setä Samulin persettä.

        Humanitaarinen imperialismi on oikeiston haave. Katso nyt tätä politiikkaa, kun suomessa on oikeistolainen täysikäsi vallassa.

        Tarkoituksena on juurikin sekoittaa tavallisten ihmisten pakkaa. Hajottaa kansan yhtenäisyyttä, jakaa kahtia ja eriarvoistaa.

        Juuri tasan USAn politiikkaa.


    • ssxwwa223

      YLE on myös mukana juonessa.Vihapuhetta ja ryssittelyä jatkuvasti.Tänään esimerkiksi aamupäivällä JÄÄKÄRIT-ohjelmassa karkeaa historian vääristelyä ja ryssittelyä.

    • ubjkbjvgcgvjbknkb

      1. Usa hyökkää ryöstämään Irakin öljyn

      2. Usa asettaa Iraqin nukkehallituksen joka myy öljysopimukset
      alehintaan ulkomaisille öljy-yhtiöille

      3. Usa kokee jatkuvaa vastarintaa, poistuu maasta, mutta jättää 50.000 sotilasta ja Cian tukikohdan

      4. Kissinger luovuttaa West Qurna-2 öljykentän Venäjälle

      5. Syntyy ISIS, jonka johtajaksi paljastuu moSSadin agentti Simon Elliot

      6. ISIS lähetetään Syyriaan?? (öljyputki Irakista Välimerelle) perustamaan Caliphaattia??

      7. Usa ja ISrael tukee ja aseistaa ISIS-terroristeja

      8. Venäjä tulee mukaan uutena pelaajana pommittamaan ISIS teroja

      9. ISIS terot tapetaan, loput pakenee turvapaikanhakijoiksi Eurooppaan

      10. Usa tekee Suomen kanssa sopimuksen 32.000 ISIS teron vastaanottamisesta "turvapaikanhakijoina" (optio 10.000 teroa)

      11. Syyriaan tulee pikkuhiljaa rauha, Venäjä, ISrael ja Usa jakavat jälleenrakennusurakat, mukaan lukien öljyputken rakentaminen Irakin öljykentiltä Välimerelle. Euroopan hallitukset, hyväuskoisina, yhteistuumin rahoittavat osan hankkeista sadoilla miljoonilla euroilla

      12. WIN WIN, Usa/Israel/Venäjä koalitio sai öljyputken Välimerelle ja pääsivät eroon suuresta osaa Irakin vastarintataistelijoista, nurkassa istuu Eurooppa aasinlakki päässä ihmetellen Venäjä boikotteja ja muita kummallisuuksia.

    • kansankusetusta

      Ensin CIA ja NSA vuotaa jotain feikkiä---->Washington Post/New York Times toistaa sitä----->muu USA:n valtamedia ja The Guardian Britanniassa toistaa näitä tietoja----->Suomen valtamedia nuolee edellämainittujen "laatulehtien" paskanlevitystä ja toistaa samat feikkitiedot -----> on kansalaisen omasta älystä ja kyvystä haistaa kusetus riippuvaista se nieleekö hän tämän paskan vai ei.

    • Viihdetuotanto - USA hallinnoi länsimaissa
      Internet - USA omistaa sen ydinosat
      Käyttöjärjestelmät - USA hallinnoi, myös linux nykyään

      Ahto on oikeassa, sekä mielipiteen muokkauksen että mielipidevakoilun välineet ovat USA:n hallussa. Ei sitten mikään ihme, että salaliittoteoreetikot näkevät kaiken pahan takana USA:n.

    • 209348203842

      "A mission from God" toistuu mm. Yhdysvaltain presidenttien virkaanastujaispuheissa, suoraan tai hieman kaarrellen, riippumatta siitä, kuka milloinkin valitaan. Tuo kansakunta on todellakin rakentanut oman harhaisen maailmanherruusdoktriininsa ja vaalii sitä sukupolvesta toiseen. Melko pelottavaa.

    • Kilotiini

      No jos Usa, niin sinne on kova hinku myös pikku-Putinilla. Jotain samaa oli myös Napoleonilla, joka vietti loppuelämän vankina pikku saarella etelä-Atlannilla miettien tekosiaan.

    • Anonyymi

      Omista media ja omistat totuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      100
      2192
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1458
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1074
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1038
    5. 98
      925
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      866
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      80
      757
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      757
    9. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      754
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      729
    11. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      51
      689
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      666
    13. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      648
    14. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      32
      581
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      28
      536
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      490
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      474
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      472
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      443
    Aihe