Homoseksualismi ja epigenetiikka

http://www.nature.com/news/epigenetic-tags-linked-to-homosexuality-in-men-1.18530

Homoseksualismi on siis pikemminkin elämäntapa kuin geneettinen poikkeavuus tai sairaus. Elämäntapojen aiheuttamat epigeneettiset markkerit genomissa periytyvät kolmanteen tai neljänteen polveen, joskin ilmaisu sisältää pienen dilemman homoseksuaalien kohdalla. Periaatteessa homoseksuaalisen taipumuksen voi lääkehoidolla genomista poistaa.
1169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"Homoseksualismi on siis pikemminkin elämäntapa kuin geneettinen poikkeavuus tai sairaus."

Näin on!

Homoseksuaalinen käytös on aina ihmisen oma valinta. Ketään ei ole pakotettu homosuhteeseen kenenkään toisen kanssa. Se, että ihmisellä on halua tai ns. taipumus tehdä väärin, ei tarkoita, että se olisi hyväksyttävää. Synti on synti, vaikka ihmisellä olisi kuinka suuri taipumus siihen.
"Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi Hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi Hän loi heidät." (1.Moos.1:27)

Äänestä
  • Olet selvästikin homoseksuaali kun tiedät tuon omaksi valinnaksi.

    Äänestä

Taas tulee homoasiaa tuutin täydeltä ja kaikki kreationistien toimesta! Sami voi taas valittaa joka tuutista ja ovesta ja ikkunasta pukkaavaa homoasiaa. Mikäs siinä pojat, kun teitä kreationisteja asia niin kovasti kiinnostaa, niin keskustelkaa vaan. Joku siinä teitä niin valtavasti kiehtoo. Onko seuroillakin useasti puheena homoseksuaalisuus, homojen tavat, yhdyntäkäytännöt ja tapaamispaikat?

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä tuo on ihan valtavirtatieteen tutkimustulos.

    Äänestä

Haastan kenet tahansa kreationistin todistamaan kuukauden mittaisella homoksi heittäytymisellä, että homous on oma valinta ja elämäntapa. Kuka uskaltaa?

Äänestä
  • Jyrbä kykenee varmasti heittäytymään miksi vaan. Onhan hän välillä pikkutyttökin ja välillä opiskelijaneitonen.

    Äänestä

Twin studies and family trees provide strong evidence that sexual orientation is at least partly genetic.

Tämä oli siellä artikkelissasi. Joten taas kysyn sinulta bibbeli, miksi valehtelet.

Äänestä
  • Lisäksi bible taas sotkee iloisesti ympäristötekijöitä elämäntapoihin tai omiin valintoihin.

    Yrittävätköhän kretut poistaa homoseksuaalisuutta myös eläimiltä, kuten pässeiltä?

    Ja mikä ihme siinä on että tuo kyseinen jumalpsykopaatti kannattajineen on aina niin tavattoman kiinnostunut ihmisten seksuaalisuudesta? Loiko se maapallon joksikin pornokanavaksi itselleen?

    Uskisporukoissahan homoseksuaalisuus on sinänsä ihan todellinen ongelma, koska niissä piireissä se niin yleisesti kohdistuu alaikäisiin.

    Äänestä

Onkohan jotain "edistystä" nyt sitten tapahtunut, kun ainakin vielä 1970-l. peruskoulun kansalaistaidon oppikirja taisi väittää homoseksualismia sairaudeksi.

Äänestä

En itse asiassa ymmärrä jyrtsin höpinöitä "homojen eheyttämisestä". Jos homous kerran on oma valinta, eikö siitä pääse eroon pelkällä päätöksellä ilman mi´ään vi´un "eheytyshoitoja"?

Äänestä

Selittäkääs joku vähemmän kretardi mitä tuo tutkimus tarkoittaa homoseksuaalisuuden alkuperän kannalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RaamattuOnTotuus kirjoitti:

http://www.nature.com/news/epigenetic-tags-linked-to-homosexuality-in-men-1.18530

Homoseksualismi on siis pikemminkin elämäntapa kuin geneettinen poikkeavuus tai sairaus. Elämäntapojen aiheuttamat epigeneettiset markkerit genomissa periytyvät kolmanteen tai neljänteen polveen, joskin ilmaisu sisältää pienen dilemman homoseksuaalien kohdalla. Periaatteessa homoseksuaalisen taipumuksen voi lääkehoidolla genomista poistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu