Hm
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1457673609638?ref=hs-etusivu-luetuimmat-#6
Kyse on Saksan maahanmuuttoviranomaisen aiemmin tänä vuonna tekemästä linjauksesta, jonka mukaan se aikoo muuttaa Dublinin sopimuksen tulkintaa. Saksa ei aio enää monessa tapauksessa ottaa vastaan sinne sopimuksen nojalla palautettavia turvapaikanhakijoita.
Saksan uusi tulkinta tarkoittaa, että tuhansien Saksan kautta matkanneiden ja Saksassa rekisteröityjen turvapaikkahakemukset tullaan nyt käsittelemään Ruotsissa, laskee Dagens Nyheter (DN), joka nosti asian esiin perjantaina. Toistaiseksi tiedossa on noin 700 ajankohtaista tapausta.
saksa muuttaa dublin tulkintaa
13
<50
Vastaukset
- matu-vituttaa
Onneksi Sibyla, Orban ja Stupido vielä hamuaa lisää elättejä. Ne rikastuttavat Suomen. Suomen neito pukkaa uutta veronmaksajaa uusilla geeneillä. Kohta vienti vetää. Suuret ikäluokat kaatuu alta pois.
- olenhuumorintajuton
Suuret ikäluokat kaatuu alta pois, no hehän ovat jo eläkkeellä.
Entäs sitten ne pienemmät ikäluokat, joita täällä yhteensä on vaikka kuinka paljon. Heistä on työttöminäkin aikamoinen määrä. Ja mitä ajattelet kaikkein nuorimmista? Onko oikein, että heiltä viedään mahdollisuus koulutuspaikkaan, asuntoon, työpaikkaan, ja uskaltavatko enää perustaa perhettä työttöminä?
- fghhgffgtt
Suomen kansa on poliitikkojen mielestä liian fiksuja,sen takia roudataan luku ja kirjoitustaidottomia idiootteja huonontamaan geeniperimää.Mengele-Meriläinen kusee hunajaa.
- Jgjfjfjdjddjkd
Tällä kaikella on tarkoitus .....
-Maahan tuotetaan satoja tuhansia muslimeita arabimaista ja afrikasta
-maatalous ajetaan alas ja elintarvikehuolto ulkomaiden varaan
-Venäjä suhteet najetaan kriisiin ja maa naton valvontaan
-talous ajetaan kriisiin ja varat kreikkaan
-tärkeät teknologia yritykset myydään ja siierretään amerikkaan
-valtion strategiset toiminnot ja yhtiöt myydään ulkomaille...sähköverkot,vesi,metsät,terveyshuolto,tietoliikenneyhtiöt, yms...
Suomen valtiota ollaan nyt ajamassa alas ja sulattamassa ulkovaltojen käsiin...- ihan.tuolta.näyttää
Ja kuka/ketkä ovat tämän takan ja miksi?
- nurinpäin
Kuinka saisi päättäjille ja arkkipiispalle tiedoksi, Saudi-Arabia ottanut 561 pakolaista Kuwait 614 Oman 151 Bahrain 311 Arabiemiraatit 417 Qatar 133. Muutama vuosi sitten Qatarin pääuutinen oli 10 syyrialaispakolaisen tulo maahan. Se oli ensimmäinen kerta kun maa suostui ottamaan hädässä olevia vastaan ja siksi suuren uutisen arvoinen.
Olisiko mainituilla valtioilla vuorostaan aika osoittaa solidaarisuutta samanuskoisia pakolaisia kohtaan,ettei niiden tarvitse turvautua jatkuvasti vääräuskoisten apuun? - kgopkg
Nytpä jo Hans-Georg Maaßen ja muut Saksan tiedustelupalvelun tyypit syyttävät Putinia siitä, kuinka se luo epävakautta Saksan valtakuntaan (saksassa asuvien venäläissiirtolaisten avulla).
Taisivat loukkaantua kun venäläisten mielestä muslimit eivät koskaan tule integroitumaan eurooppalaiseen yhteiskuntaan ja että oli suuri virhe lähettää avoin kutsu lähi-itään ja maksaa hirmuisia sosiaalitukia siirtolaisille.
Britit tuntuvat olevan sitä mieltä, että Angela teki kyllä sen epävakauden tilan ihan itse ilman Putinin apua.
Ja kyllä tässä ihan maallikollekin tulee mieleen, että nyt sitten Angela haluaa tuhota loputkin Euroopasta.
Ai niin, Briteillä on hauska nimitys Merkelin helmoja nuoleville eu-miehille: Angelan sylikoirat. Niiden määrä vähenee, mutta ei tarvitse kaukaa etsiä niitä kaikkein uskollisimpia koiruuksia.- pikkupuudelit
Joo, tuossahan nuo räksyttää joka päivä TV:n uutis- ja ajankohtaisohjelmissa.
Tässä on ensiksikin esimerkki, että kansallisestikin voidaan muuttaa kansainvälisen sopimuksen tulkintaa. Olisipa Suomessa ollut sellaisia päättäjiä, että olisivat tulkinneet edes joskus kansallisesti edukkaasti noita sopimuksia.
Toisekseen tässä lienee yksi syy lisää erota EU:sta. Sehän on Hitlerin unelma: Saksa johtaa koko mannerta.- markkinamiehet
Ovat kurjat myyneet isänmaan edun omien etuuksiensa tieltä pois.
- Hoplaax
Dublinin sopimus, kuten myös YK:n ihmisoikeussopimus pakolaisten osalta, on tullut tiensä päähän, tai ainakin uudelleenmäärittelyä vaativaksi.
Kyseisiä sopimuksia laadittaessa ei osattu ennakoida massiivisia kansainvaelluksia, kyseisten sopimusten tietoista väärinkäyttöä eikä näihin liittyvää rikollisuutta.
Käytännössä Dublinin sopimus on jo hylätty, ja pakolaisten vastikkeettomia oikeuksia alettu karsia.
Suomenkin olisi jo korkea aika alkaa väistellä vanhentuneiden sopimusten pahimpia pilkkuja. - 45784
Onkohan niillä EU:ssa minkälaiset Schengenin sulkemisvalmiudet, jos asiat nyt tosi pahasti muuttuu kevään tullen? Aikamoista vatulointia ja ihmisten toimeentulon ja turvallisuuden menetystä tässä on odotettavissa koko Euroopalle joka tapauksessa. Ja kaikki nämä asiat satavat vielä Brexitin laariin, sitten onkin EU taas uudessa kusessa, niinkuin ei Angela olisi jo tarpeeksi lirinyt ensin omansa ja nyt muidenkin maiden päälle.
- orjamarkkinat-halutaan
Ne ei halua mitään sulkea, vielä hiukkasen uupuu EUn Suomelle asettamasta 62 mljoonan "tavoitteesta". haluavat toteuttaa kansanmrhan Euroopassa. Halutaan tehdä suomalaisistakin heikkolahjaisia mulatteja, jotka helppo alistaa NWO:n orjiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792698- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182207Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2061439Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073