Tulipa mainos,
paneelit ok taloon: tienaa 1400kWh/vuodessa, eikä maksa kuin reipas 5000euroa.
Maksanut itsensä 2056 vapuksi, jos säilyvät ehjänä.
-Hmmm.... Jätän väliin.
paneelit ok taloon: tienaa 1400kWh/vuodessa, eikä maksa kuin reipas 5000euroa.
Maksanut itsensä 2056 vapuksi, jos säilyvät ehjänä.
-Hmmm.... Jätän väliin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Osta vielä Heleniltä aurinkopaneeli niin saat sen tuotolla maksettua ok paneelit.
Ja sekin tuotto tulee silloin, kun et edes tarvitse sähköä muuhun kuin kahvin keittämiseen...
Joopa..
Intia muuten vaihtoi 100 kannattamattoman reaktorinsa hankinnat. Kannattavaan 3 300km2 kokoisiin aurinkovoimaloihin!
Moniko muuten uskoo, että homma jää EDES tähän?..
Ekoenergioiden voittokululle nettien PAASKAPOLIISIT ei mahda siis enää muuta kuin katsoa. Miten ydinhankkeet yksi toisensa perään vedetään alas. Kuulin tänään HAUSKAN tiedon. Että nyt on jopa Fortum alkanut tulpata Fennnosekoaankin alas!
Varmaan oivaltaneet miten molemmat MOKAT TVO-4 hankkeensakin peruivat 100% KANNATTAMATTOMANA! Vai olisko toi Arton tieto videosta Jimmy Carter lain 10% faktasta s i t t e n k i n se painavin syy peruskella ydinhankkeita?. . .
Intia on lähempänä päiväntasajaa, joten aurinkoenergia sopii sinne hyvin. Suomi on kaukana päiväntasajasta, joten tänne se ei sovi.
Taitaapi olla 4-5 reaktoria rakeinteilla Intiassa. Sorry.
Joo Japanissa startattiin 2 reaktoria. Muutamassa VIIKOSSA valtiolta tulikin sitten lain voimalla KÄSKY LOPETTAA MOINEN sekoilu!..
No toisaalta Englannissakin alettiin 2 reaktori romunne rakentelut.. HuuPS ja rahotus loppu ja hanke seiS!..
No Kertokaas SUPO kuinka vaikka Turkkiin kovalla kiimalla aloittamanne pari reaktoria edistyikÄÄN?..:)))
Jatkanko, vai JOKO alkaa sinitakkien umpiluussa totuusjyvä itää?
ÄLÄ missään Nimessä JATKA. - Uskotaan JO muutenkin!!!!!!!!
Aurinkopaneelin saa jo ilman alkupääomaa - esimerkiksi viiden vuoden rahoituksella alkaen 160 euroa/kk
https://summa.talentum.fi/article/energia/uusimmat/aurinkopaneelin-saa-jo-ilman-alkupaaomaa/271751
"St1-Energiarahoitus on tarkoitettu yksityis- ja yritysasiakkaiden kiinteistöjen uusiutuvan energian investointeihin ja aurinkovoimalan rahoitukseen voidaankin yhdistää esimerkiksi sähköauton latausasema."
Rahoituksella 160 e/kk saa 4,2 kWp-aurinkopaneeli-järjestelmän. Vuosituotto noin 3700 kWh.
Rahoituskulu 12 x 160 = 1920 euroa/v, eli 1920 e/3700 kWh = n. 0,52 e /tuotettu kWh.