Osmo" käsitti asiat väärinpäin.
1) Halonen sanoi " Suomelle olisi ollut hyväksi liittyminen Neuvostoliittoon "
2) Väyrynen sanoi " Neuvostoliiton olisi hyväksi liittyä Suomeen "
3) ei kumpikaan Suomen eduksi.
Nyt sdp mies puhuu että Väyrynen puhui Halosen sanoin.
Mitä sinä arvoisa pastalainen kannatat ?
__________________
TÄMÄ RESERVIN VÄNRIKIN SANONTA NIIN MAINIO...ETTÄ!
Vanhana ukkona kävi varusmies koulutuksesta hakemassa Vänrikin jämän.
"Todettakoon, että se oli kyllä paras todistus koko kiväärilinjalta, eli n. 500 oppilaan joukosta. Tuossa oppilasjoukossa oli myös 22 kaltaistani kanta-aliupseeri, kaksi sotilasteknikkoa ja yksi sotilaskapellimestari.
Jos jollakulla täällä on parempi RUK:n todistus, hän varmaan näyttää sen."
Osmium savupirtistä kuultua
15
<50
Vastaukset
- trukkirukki
Hoh hoh hoo. Voi tuota osmiumia. Ei osaa laskea edes peruslaskuja.
- paskokepulainen
Väyrynen valehteli ja teki ryssän kanssa isänmaan petturuuden tunnusmerkit täyttävän rikoksen, ryssät pelasti Väyrysen pisteestä.
Vuosien 1956-1981 räävittömän Ryssän nuolemisen jäljet näkyvät vieläkin kansakunnan moraalisen selkärangan heikentymisenä.
- Faktaon
Halosen, Tuomiojan ja Lipposen työt Neuvostoliiton hyväksi ovat jatkuneet pitempään kuin vuoteen 1981.
Vuoden 1956 Presidentinvaali ostettiin ruplilla. Vuonna 1961 pyydettiin Ryssää puuttumaan vaaleihin. Tämän teki kommunistien kanssa liehakoinut "isänmaallinen" Maalaisliitto.
- KommariDemari
OikeistoSosDem kirjoitti:
Vuoden 1956 Presidentinvaali ostettiin ruplilla. Vuonna 1961 pyydettiin Ryssää puuttumaan vaaleihin. Tämän teki kommunistien kanssa liehakoinut "isänmaallinen" Maalaisliitto.
Nyt muistat väärin.
Olitko edes syntynyt silloin vielä.
Mistä olet tietosi saanut, ei liene vaikea arvata. - raamatullinensävy
KommariDemari kirjoitti:
Nyt muistat väärin.
Olitko edes syntynyt silloin vielä.
Mistä olet tietosi saanut, ei liene vaikea arvata.http://www.hs.fi/politiikka/a1414468071142
Miksi maalaisliittolaiset haluavat vaieta menneisyydestään? Häpeävätkö he sitä? raamatullinensävy kirjoitti:
http://www.hs.fi/politiikka/a1414468071142
Miksi maalaisliittolaiset haluavat vaieta menneisyydestään? Häpeävätkö he sitä?Häpeävät.
OikeistoSosDem kirjoitti:
Häpeävät.
Vallankaappausyritys 6.4. 1981 kääntyi Honka-liiton voitoksi vuoden 1982 Presidentinvaalissa.
- korsimonkirjeonnähty
KommariDemari kirjoitti:
Nyt muistat väärin.
Olitko edes syntynyt silloin vielä.
Mistä olet tietosi saanut, ei liene vaikea arvata.Neuvostoliiton osallisuudesta vuoden 1962 presidentinvaaleihin järisyttävin tieto on Moskovan arkistoista löytynyt pöytäkirja, jonka mukaan Kekkonen oli saanut Neuvostoliitolta kymmenen miljoonaa markkaa vaalityöhön. NKP:n keskuskomitea hyväksyi Korsimon rahanpyynnön. Pöytäkirjassa puhutaan "lisäavusta", joka viittaa, että kysymys oli johonkin mittaan vakiintuneesta käytännöstä.
Maalaisliiton "virallinen" historiankirjoitus kommentoi vaivautuneesti Kekkoseen liittyviä raha-asioita. - kukatuonkirjoitti
KommariDemari kirjoitti:
Nyt muistat väärin.
Olitko edes syntynyt silloin vielä.
Mistä olet tietosi saanut, ei liene vaikea arvata.http://www.students.tut.fi/~meskola/kekkonen/neuvostoliitossa.html
"Toveri N.S.Hrustseville
Ilmoitan teille, että Suomen presidentin luottomies, maalaisliiton johtoryhmän jäsen Korsimo on pyytänyt KGP:n Helsingin residenttiä välittämään Teille henkilökohtaisesti pyynnön 10 miljoonan Suomen markan lisäavun saamisesta. Samalla Korsimo on todennut, että maalaisliittolaiset tarvitsevat ko. summan niiden velkojen maksamiseen (9 miljoonaa markkaa), jotka ovat syntyneet presidentti Kekkosen vaalikampanjan rahoittamisesta sekä maalaisliiton eduskuntaryhmän uudistamisesta 4.-5. helmikuuta tänä vuonna pidettävissä eduskuntavaaleissa tukemalla Kekkosta lähellä olevia kansanedustajaehdokkaita niissä vaalipiireissä, joista on aikaisemmin valittu puolueen oikeistosiiven edustajia" korsimonkirjeonnähty kirjoitti:
Neuvostoliiton osallisuudesta vuoden 1962 presidentinvaaleihin järisyttävin tieto on Moskovan arkistoista löytynyt pöytäkirja, jonka mukaan Kekkonen oli saanut Neuvostoliitolta kymmenen miljoonaa markkaa vaalityöhön. NKP:n keskuskomitea hyväksyi Korsimon rahanpyynnön. Pöytäkirjassa puhutaan "lisäavusta", joka viittaa, että kysymys oli johonkin mittaan vakiintuneesta käytännöstä.
Maalaisliiton "virallinen" historiankirjoitus kommentoi vaivautuneesti Kekkoseen liittyviä raha-asioita.Kekille tuli hätä 1961. Juristina hän tiesi että kutsu leivättömän pöydän ääreen olisi ollut mahdollinen jos lähtö Presidentinvirasta olisi tullut.
- lukeminenkannattaaaina
KommariDemari kirjoitti:
Nyt muistat väärin.
Olitko edes syntynyt silloin vielä.
Mistä olet tietosi saanut, ei liene vaikea arvata."Olitko edes syntynyt silloin vielä."
Asiasta riippumatta, ei kai voida olettaa, että olisi pitänyt elää jonain tiettynä aikakautena tietääkseen siitä jotain? Jos noin olisi, emmehän tietäisi enää kukaan esimerkiksi 1800-luvun tapahtumista, saatika vanhemmista asioista.
Lukemalla löytyy tietoa ja lisää lukemalla oppii myös analysoimaan sitä, joka nykyisen someajan vallitessa onkin erittäin tärkeä taito. Kaikkea ei tarvitse niellä sellaisenaan, järjenkin käyttö on sallittua, jopa suositeltavaa. Sen käyttö myös kirjoituksissa olisi sitä. Mutta pakottaahan ei voida, jos on lusikalla annettu ja kirjoitustekeleetkin ovat parin sanan punikitteluja ja niissäkin kirjoitusvirheitä enemmän kuin sanoja.
- jotainkolmatta
juotko kahvia?
- 1731
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/vaaliraha-sarja-mihin-nojaa-maalaisliitto/?shared=5275-4317a509-1
ps. Avauksen kohdat 1 j 2 ovat valhetta, joka tekee kohdan 3 tarpeettomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418