Keskiajan kauhuista.

Ei heikkohermoisille sisältää ihmiskunnan pimeintä ja synkintä historiaa!

Tätä lukiessasi muista, että Jeesus ei antanut koskaan lupaa kiduttaa, tappaa, eikä tehdä muutakaan pahaa lähimmäiselleen. Vaan sanoi: ” Mutta minä sanon teille: älkää tehkö pahalle vastarintaa; vaan jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle toinenkin;” (Matt.5:39)

”Sillä kun Kristus käskee Pietaria pistämään miekkansa tuppeen ja kieltää oppilaitaan käyttämästä ulkonaista valtaa kostaaksensa – minä, paavi Nicolaus, kirjoittaessani Ranskan piispoille, kehotan heitä tarttumaan miekkaansa vainotakseen vihollisiaan ja valloittaakseen takaisi heidän omaisuuttaan.

Paavali varoitti, että hänen lähtönsä jälkeen laumaan (eli seurakuntaa) tulisi Julmia susia jotka eivät laumaa säästäisi. Näistä julmista susista (paaveista) ja siitä mitä he tekivät Jumalan kansalle keskiajalla, kertoo kirkkohistoria seuraavaa.

Tri Guinnes sanoo: ”On Laskettu, että Rooman paavit ovat välillisesti taikka suorastaan surmanneet 50 miljoonaa ihmistä heidän uskonsa takia – 50milj. miestä ja naista, jotka kieltäytyivät ottamasta osaa Rooman-kirkon epäjumalanpalvelukseen ja pitivät Raamattua Jumalan sanana”

” Heitä (kerettiläisiä) on ammuttu, pistetty tikarilla, kivitetty, upotettu, teloitettu, hirtetty, leikelty, silvottu, paloiteltu, seivästetty, elävinä poltettu taikka haudattu, poltettu vartaissa ja uunissa, heitetty tuleen, syösty kuiluun taikka alas tornista, upotettu liejuun ja pantu kärsimään nälkää ja vilua, ripustettu tukastaan, käsistään taikka jaloistaan nauloihin, ahdettu täyteen ruutia ja räjäytetty ilmaan, ratkottu auki miekalla, sidottu hevosten häntiin, vedetty kaduilla ja terävillä kivillä, muserrettu pyörien alle, hakattu alasimen päällä vasaralla, lietsottu palkeilla, porattu kuumilla raudoilla, revitty hehkuvilla pihdeillä , raadeltu veitsillä, hakattu kirveillä ja taltoilla, höylätty höylillä, pistelty haarukoilla, lävistetty päästä jalkoihin saakka neuloilla, tukahdutettu veteen, kalkkiin, rääsyihin, virtsaan ja ulostuksiin taikka heidän oman ruumiinsa palasilla, mitkä tupattiin heidän kurkkuunsa; suljettu luoliin ja kammioihin, sidottu paaluihin, naulattu puihin, kidutettu palavilla puunpalikoilla, kiehuvalla öljyllä, palavalla piellä, sulatettu lyijyllä jne..

Heitä on nyljetty eläviltä, raastettu liha luista, heitä on sotkettu ja heidän päällään on tanssittu, kunnes sisukset ovat tullee ulos. Heidän suolensa on sidottu puihin ja ne on vedetty vähitellen esille, on kierretty heidän päänsä köydellä, kunnes veri ja lopulta silmät ovat tulleet ulos; on pistetty nyöriä heidän nenänsä läpi, kulutettu heitä kuin sikoja ja teurastettu kuin lampaita. Yleisenä ajanvietteenä oli Roomaan käännyttäjille ja pyhien teurastajille silmienpuhkominen, kynsien irtirepiminen, korvien, huulten, kielen, käsivarsien ja rintojen irtileikkaaminen. yms.

Ihmisiä pakotettiin surmaamaan rakkaimpia ystäviään, vanhimpiaan, miehensä, vaimonsa, lapsensa jne. taikka heittämään heidät tuleen ja katselemaan, kuinka näitä kidutettiin mitä julmimmalla ja häpeällisemmällä tavalla. Naisten ja nuorten tyttöjen täytyi kestää samanlaista barbaarista menettelyä ja kaikkia mahdollisia häväistyksiä, kidutuksia ja sydämen tuskia. Pieniä lapsia ruoskittiin, hukutettiin ja lävistettiin, poltettiin kuoliaaksi; heidät muserrettiin puilla kivillä, revittiin jäsen jäseneltä, kannettiin ympäri pistimien päissä ja heitettiin sikojen eteen.”

Pimeä keskiaika oli Raamatun mainitseman ensimmäisen pedon aikakautta. Raamattu puhuu että pedon valta tulisi ennen Jeesuksen toista tulemista uusiutumaan ja nyt se on nähtävissä, paavivalta on hirmumyrskyn tavoin lisääntymässä maailmalla. Sinä ratkaiset omalla kohdallasi, kumpaa haluat palvella
Jumalaa vai epäjumalaa. Minä ja perheeni palvelemme Jumalaa.
21100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

>>paavivalta on hirmumyrskyn tavoin lisääntymässä maailmalla.>>

Idiootti. Katolinen kirkko menettää jäseniään eri puolilla maailmaa.


>>Sinä ratkaiset omalla kohdallasi, kumpaa haluat palvella...>>

En ainakaan murhanhimoisia luterilaisia enka baptisteja.

Äänestä

Kenties ihan tavallisena pidettyä touhua nykypäivinäkin juopponarkki-rötöstäjäporukkain
keskuudessa - jos heikkohermoisuudella tarkoitetaan että ihmiset jotka ovat joutuneet kohtaamaan ja kokemaankin tommosta - ihan rajua äärimmäisiä tunteita ja niitten aiheuttamia fyysisiä oireitakin joutuu kantamaan vuosikausia - myös kohtaamaan omat kauhun ja paniikin, sisäisen kaaoksensa - taistele tai pakene-reaktionsa.
Sillekään ei mitään mahda että ihminen mainitaan maapallon raaimmaksi ja julmimmaksi
olennoksi - julmuudessaan, myös petoksissaan ja kiduttaessaan uhrejaan
- vallankäyttöä väkivallalla pönkitettynä, kuuluhan aina uskontoihinkn se kuulu ane-kauppa - sielujen taivaaseen vilahtaessa. Saatuaan kaiken himoitsemansa - rakkaudesta ja toisista ihmisistä välittämisestä ei sekään touhu kerro yhtään mitään.
Monilla ihmisillä, varsinkin naisilla ja lapsilla, on silkkaa rajua uupumista
totaalista särkymistäkin sen ristin alle - jota heidät on kantamaan pistetty.
Monet tuulet puhaltavat maailmassa poliittisten taistojen myötä - kyynisyyttä niissäkin ihmisissä paljon enempi kuin todellista inhimillisyyttä, sydänten lämpöä ja rakkautta kärsivää ihmiskuntaa kohtaan.

Äänestä

En malta olla kysymättä,
että onkohan konkreettisessa Helevetissä vielä enemmän kauhuja :(, mitä mieltä on aloittaja?

Äänestä

Mainittakon että minä aloituksen tekijä olen entinen luterilainen. En ole kuullut yhdenkään papin ja piispan viime vuosina enää varoittavan Roomasta lampaitaan? Vaikka esi-isämme veisasivat sellaisia virsiäkin joista niissä kerrotaan Esim.. "Rooma röyhkiä"

Miksi papit ja piispat eivät varoita lampaitaan vaikka luterilaisen kirkon tunnustuskirjojen mukaan Rooman paavi on antikristus? Joko he eivät tunne omaa oppiaan? Vai tietoisestiko he sulkevat silmänsä? Jumala sen tietää. Todennäköisesti syynä heillä on elävän uskon puute ja näin sielunvihollinen pääsee ohjaamaan heidät harhaan.

Äänestä
  • Kyse voi olla myös historian tuntemuksen puutteesta. Itsekin opin asiasta vasta muutama vuosi siten, jonka jälkeen olen osannut yhdistää Rooman kirkon Ilmestyskirjan tapahtumiin.

    Äänestä

  • TietoKätketty kirjoitti:

    Kyse voi olla myös historian tuntemuksen puutteesta. Itsekin opin asiasta vasta muutama vuosi siten, jonka jälkeen olen osannut yhdistää Rooman kirkon Ilmestyskirjan tapahtumiin.

    Vaikka katolinen kirkko on mikä on, yhdistän islamin Ilmestyskirjan tapahtumiin. Siinä on kaksi vaihtoehtoa pedoksi. Toinen on katolinen kirkko ja toinen on islam. Pidän tosiaan islamia todennäköisempänä siihen rooliin. Islam toimii nyt eli lopunaikana kuten Ilmestyskirjassa on. Se tappaa niitä jotka eivät kumarra pedon kuvaa eli todennäköisesti islamia. Islam koki myös tappion historiassa kun ottaanien sodan aikoihin se luhistui. Nyt se on noussut uhkaamaan koko maailmaa. Tämä on se kuolinisku josta Raamattu puhuu.

    Äänestä

"että onkohan konkreettisessa Helevetissä vielä enemmän kauhuja :(, mitä mieltä on aloittaja?"

Vastaan Jumalan tuomiot tulisessa järvessä ovat oikeudenmukaisia "Kullekin hänen tekojensa mukaan" Ei enempää. Kärsittyään siellä rangaistuksen niin paholainen kuin sinne joutunut ihminenkin kuolevat ikuisen kuoleman, josta ei ole enää ylösnousemusta.

Äänestä
  • Ethän sinä varmaan tuon enempää haluakaan miettiä tuota puolta uskosi sisällöstä sillä sehän on hirvittävämpi kuin kaikki maailmaan mahtuva kauheus koskaan, eli ymmärrän kyl ettet halu sitä miettiä yhtään enempään vaan tyydyt fraaseihin!
    -
    Eli kauhut siellä on sulle ihan silmää räpäyttmättä Jees ja hyvä asia, vielä kauheammat kuin joita aloitukssa Itse kauhistelit, eivät merkkaa sulle mitään. Olipa outo takinkääntö, jota minä en Voi tajuta. - Jumala järjestää uskosi mukaan vielä surkeammat olot kuin nuilla joista kerroit ja yhtäkkiä se on sinusta ihan okei.

    Eli kauheudet riippuvat niiden järjestäjästä ainoastaan,minkäsorttisiksi ne koet..?

    Kummalla se taivasosuus on hankittava mielestäsi "oikealla" uskolla vaiko teoilla?
    Lisäksi ymmärrän nyt että sinulla ainakaan ei taida olla mitään todellista "valintaa" kuten väitetään, sillä todennäköisesti sinä pelkäät ikuisia helevetin kauhuja kahta kauheammin kuin tuollasta josta kerroit - joten sinulla ei voi olla minkäänlaista "valinnanvaraa"..?
    -
    Minusta taas jos puhutaan Reilusta Valinnan mahdollisuudesta, on oltava vähintään kaksi käypää asiaa, joista valinnan Voi tehdä. Muu onkin sitten uhkailua ja pakottamista!

    Äänestä

Uskovainen kertoi mitä uskovaiset ovat tehneet.
Eikä itse ymmärrä että on samaa tappajalaumaa.
Pitää tulihelvettiä oikeudenmukaisena rangaistuksena pelkästään siitä syystä että ei usko samaan hölynpölyyn kuin hän itse.
Hirviöjumalan hirviöuskovainen tekisi kaikki samat asiat jos voisi, vaikka muuta väittää.

Äänestä

>>En ole kuullut yhdenkään papin ja piispan viime vuosina enää varoittavan Roomasta lampaitaan? >>

Onkohan syynä se että luterilaisella kirkolla on ihan tarpeeksi tunnolla omiakin syntejään.

Mikähän on "ratkaisu777"? onkohan se sama kuin Hitlerin lopullinen ratkaisu juutalaiskysymykseen? Eli henki pois kaikilta vääräuskoisilta. Tulee Suomesta maanpäällinen paratiisi.

Minäkin olen entinen luterilainen. Nykyään helluntailainen ja katolinen.

Äänestä

Suurin osa ei näe tässä asiassa metsää puilta. Mikään ei näy enää liikuttavan, aivot ovat niin pahalle turtuneet.

Kun otin nämä kauhujutut esille jotka ovat painajaisuniakin pahimpia ajattelin, ettei vain paholainen tässäkin saisi jotain kunniaa itselleen sillä hänestä lähtöisinhän nämä ovat ja hänen yllyttäminäänhän ne ovat tehty, se tosin ei poista tekijöitten syyllisyyttä ja vastuuta tuomiopäivänä.

Toisaalta tuli mieleen, että Jeesuskin tuli tekemään tyhjäksi perk-keleen teot joten nyt kun vielä jotenkin on mahdollista täytyy pyrkiä varoittamaan ihmisiä siitä mihin paavin valta tulee johtamaan kun hän jälleen saa menettämänsä vallan niin kirkossa kuin maailmassa.

Täällä kysyttiin mikä on Ratkaisu? Ratkaisu on Jeesus Kristus.
"Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon." (Ilm.14:12)

Todellakin uudestisyntyminen ylhäältä joka johtaa Jeesuksen uskoon ja Jeesuksen usko sisältää Jumalan käskyt 2.Moos.20 (ei paavin väärentämät)
Siinä oikean Raamatullisen uskon perutukset lopunaikana.

Äänestä

Keskiaika osoittaa mihin kirkko pystyy, jos sen käskyjä ei noudateta.

Äänestä

”Jokainen katolisen kirkon kardinaali, arkkipiispa ja piispa vannoo paaville uskollisuudenvalan, jossa esiintyvät seuraavat sanat: ”Harhaoppisia, lahkolaisia ja meidän edellä mainitun herramme(paavin) tai hänen ennen mainittujen seuraajiensa vastustajia minä tahdon vainota ja vastustaa kaikin voimin.”

”On totta , että roomalaiskatollisessa kirkossa on tosi kristittyjä. Tuhannet tämän kirkon jäsenet palvelevat Jumalaa kaiken sen valon mukaan mikä heillä on. Heidän ei sallita lukea Jumalan sanaa, ja sen tähden he eivät tunne totuutta. He eivät ole koskaan nähneet elävän, hengellisen Jumalanpalveluksen ja pelkkien muotojen ja juhlamenojen kiertokulun välillä olevaa suurta eroa. Jumala on sääliväinen ja armollinen niille sieluille, jotka on kasvatettu petollisessa ja epätyydyttävässä uskossa. Hän antaa valonsäteiden tunkeutua heitä ympäröivän synkän pimeyden läpi sekä ilmoittaa heille totuuden, niin kuin se on Jeesuksessa, ja monet liittyvät vielä hänen kansaansa.” (Lähde: Suuri Taistelu E.G:W s.552)

Äänestä

Kuka on ”Tri Guinnes”?


”…surmanneet 50 miljoonaa ihmistä heidän uskonsa takia – 50milj. miestä ja naista, jotka kieltäytyivät…” jatkon pitäisi olla että oikeaoppisia.

Mutta kyllä noissa vainoissa tuhottiin monia muitakin.

Ongelma on meissä ihmississä. Kun vaaditaan ”yhtä ja ainoaa” ”oikeaa” oppia uskon suhteen, lopputuloksena on murhat. Kaikkihan alkoivat juuri tuosta.

Kun kaikki eivät suostu ajattelemaan samalla tavalla, on vain väkivalta – henkinen, hengellinen tai fyysinen – jolla käännytetään.

Äänestä

”…surmanneet 50 miljoonaa ihmistä heidän uskonsa takia – 50milj. miestä ja naista, jotka kieltäytyivät…” jatkon pitäisi olla että oikeaoppisia.

"Mutta kyllä noissa vainoissa tuhottiin monia muitakin. "

Aivan oikein, kyllä siellä on voinut mennä muitakin. Jumala tietää heidän uskonsa laadun.

Mutta tässä kaikessa näemme senkin millaisissa olosuhteissa Luther aloitti ja suoritti uskonpuhdistustyötään ja samalla voimme kysyä itseltämme olisiko meistä ollut siihen? Erikoinen Jumalan anta voima on täytynyt hänellä olla.

Äänestä
  • Ennen kaikkea he olivat "muita", tällä oikeaoppisilla tarkoitetaan lähinnä babtistien kehityskaarta.

    Äänestä

Uskonpuhdistuksen 500 vuosijuhla lähestyy, ohittaako kirkko Rooman tekemät julmuudet ja Jumalan sanan väärentämiset niin kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan?

Hoetaan vaan kansalle, että Uskonpuhdistuksen juhla, Uskonpuhdistuksen juhla, mutta jätetään totuus kertomatta?

" Ja kun Karitsa avasi viidennen sinetin, näin minä alttarin alla niiden sielut, jotka olivat surmatut Jumalan sanan tähden ja sen todistuksen tähden, joka heillä oli. Ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Kuinka kauaksi sinä, pyhä ja totinen Valtias, siirrät tuomiosi ja jätät kostamatta meidän veremme niille, jotka maan päällä asuvat?" (Ilm.6:9-10)

Äänestä

Kuka tohtori Guinness? Mihin hänen kirjoitukseensa viittaat?

Äänestä
  • Eipä selvitystä taida tulla. Tämä henkilö jää hämäryyteensä.

    Äänestä

"Approaching End of the Age" siv.212

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ratkaisu777 kirjoitti:

Ei heikkohermoisille sisältää ihmiskunnan pimeintä ja synkintä historiaa!

Tätä lukiessasi muista, että Jeesus ei antanut koskaan lupaa kiduttaa, tappaa, eikä tehdä muutakaan pahaa lähimmäiselleen. Vaan sanoi: ” Mutta minä sanon teille: älkää tehkö pahalle vastarintaa; vaan jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle toinenkin;” (Matt.5:39)

”Sillä kun Kristus käskee Pietaria pistämään miekkansa tuppeen ja kieltää oppilaitaan käyttämästä ulkonaista valtaa kostaaksensa – minä, paavi Nicolaus, kirjoittaessani Ranskan piispoille, kehotan heitä tarttumaan miekkaansa vainotakseen vihollisiaan ja valloittaakseen takaisi heidän omaisuuttaan.

Paavali varoitti, että hänen lähtönsä jälkeen laumaan (eli seurakuntaa) tulisi Julmia susia jotka eivät laumaa säästäisi. Näistä julmista susista (paaveista) ja siitä mitä he tekivät Jumalan kansalle keskiajalla, kertoo kirkkohistoria seuraavaa.

Tri Guinnes sanoo: ”On Laskettu, että Rooman paavit ovat välillisesti taikka suorastaan surmanneet 50 miljoonaa ihmistä heidän uskonsa takia – 50milj. miestä ja naista, jotka kieltäytyivät ottamasta osaa Rooman-kirkon epäjumalanpalvelukseen ja pitivät Raamattua Jumalan sanana”

” Heitä (kerettiläisiä) on ammuttu, pistetty tikarilla, kivitetty, upotettu, teloitettu, hirtetty, leikelty, silvottu, paloiteltu, seivästetty, elävinä poltettu taikka haudattu, poltettu vartaissa ja uunissa, heitetty tuleen, syösty kuiluun taikka alas tornista, upotettu liejuun ja pantu kärsimään nälkää ja vilua, ripustettu tukastaan, käsistään taikka jaloistaan nauloihin, ahdettu täyteen ruutia ja räjäytetty ilmaan, ratkottu auki miekalla, sidottu hevosten häntiin, vedetty kaduilla ja terävillä kivillä, muserrettu pyörien alle, hakattu alasimen päällä vasaralla, lietsottu palkeilla, porattu kuumilla raudoilla, revitty hehkuvilla pihdeillä , raadeltu veitsillä, hakattu kirveillä ja taltoilla, höylätty höylillä, pistelty haarukoilla, lävistetty päästä jalkoihin saakka neuloilla, tukahdutettu veteen, kalkkiin, rääsyihin, virtsaan ja ulostuksiin taikka heidän oman ruumiinsa palasilla, mitkä tupattiin heidän kurkkuunsa; suljettu luoliin ja kammioihin, sidottu paaluihin, naulattu puihin, kidutettu palavilla puunpalikoilla, kiehuvalla öljyllä, palavalla piellä, sulatettu lyijyllä jne..

Heitä on nyljetty eläviltä, raastettu liha luista, heitä on sotkettu ja heidän päällään on tanssittu, kunnes sisukset ovat tullee ulos. Heidän suolensa on sidottu puihin ja ne on vedetty vähitellen esille, on kierretty heidän päänsä köydellä, kunnes veri ja lopulta silmät ovat tulleet ulos; on pistetty nyöriä heidän nenänsä läpi, kulutettu heitä kuin sikoja ja teurastettu kuin lampaita. Yleisenä ajanvietteenä oli Roomaan käännyttäjille ja pyhien teurastajille silmienpuhkominen, kynsien irtirepiminen, korvien, huulten, kielen, käsivarsien ja rintojen irtileikkaaminen. yms.

Ihmisiä pakotettiin surmaamaan rakkaimpia ystäviään, vanhimpiaan, miehensä, vaimonsa, lapsensa jne. taikka heittämään heidät tuleen ja katselemaan, kuinka näitä kidutettiin mitä julmimmalla ja häpeällisemmällä tavalla. Naisten ja nuorten tyttöjen täytyi kestää samanlaista barbaarista menettelyä ja kaikkia mahdollisia häväistyksiä, kidutuksia ja sydämen tuskia. Pieniä lapsia ruoskittiin, hukutettiin ja lävistettiin, poltettiin kuoliaaksi; heidät muserrettiin puilla kivillä, revittiin jäsen jäseneltä, kannettiin ympäri pistimien päissä ja heitettiin sikojen eteen.”

Pimeä keskiaika oli Raamatun mainitseman ensimmäisen pedon aikakautta. Raamattu puhuu että pedon valta tulisi ennen Jeesuksen toista tulemista uusiutumaan ja nyt se on nähtävissä, paavivalta on hirmumyrskyn tavoin lisääntymässä maailmalla. Sinä ratkaiset omalla kohdallasi, kumpaa haluat palvella
Jumalaa vai epäjumalaa. Minä ja perheeni palvelemme Jumalaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu