Minkähän takia hallitus haluaa ampua itseään jalkaan suosimalla verotuksellisesti pienikulutuksisia autoja jotka ei tuota polttoaineverokertymää? Mikä on logiikka?
Polttoainevero
7
98
Vastaukset
- juhoneysipilä
Ei niitä suosita. Pienikulutuksisten autojen käyttömaksua nostettiin juuri 100%:ia. Ja jos suomen kansa on niin tyhmää että ostaa pienikulutuksisia autoja niiden veroja nostetaan vielä lisää. Tämä on ns. loose-loose tilanne autoilijalle.
- autoilija-maksaa
Autoilija maksaa aina. Halvempaan tai vähemmän kuluttavaan vaihtaminen ei helpota autoilijan verotaakkaa kuin hetkellisesti, koska valtion pitää saada veronsa. Jos autoilijoilta kerättyjen verojen määrä vähenee kansan vaihtaessa halvempiin autoihin, niin veroja yksinkertaisesti korotetaan. Siinä ei auta kolmesylinterinen kauppakassi tai edes sähköauto, vaan niitäkin verotetaan sitä kovemmin mitä enemmän autoilija yrittää säästää. Verotuksen peruste voi vaihdella, mutta autoilijoilta kerättävien verojen määrä on vakio.
- 12345678909876543210
Juurihan tuli tieto, että ensi vuoden autoveroa nostetaan vajaat 40euroa kaikilta. Kyllä sieltä sitä nostovaraa vielä ilmeisesti löytyy, koska kansan on päästävä käymään töissä, jotta olisi varaa maksaa autoilusta koituvat kulut.
- viherpiiperös
Mutta kun polttelee marihuanaa ja kannattaa vihreitä on saama puolella - yhteistkunta maksaa!
- mummomökistä
Vain pääministerillä on Tesla
- riflesfire
Hallitus ei ammu itseään jalkaan vaan kansaa päähän.
- pelotteluUhkausJaTuho
Pääministeri on lestadiolainen, DI, ja pohjalainen IT-kuplassa onnella rikastunut ja sen jälkeen monet konkat kokenut sivistymätön tunari. Ei niillä prosessikaavioilla maata johdeta. Ja sitten tänä tviittimestari jolle riittää kun saa ajaa kavereiden asiaa ja paksulle Persulle riittää kun pääsi ministeriksi ja vielä uskovainen joka on täysin unohtanut lähimmäisen muistamisen, kunhan pääsee matkustelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812356- 1831954
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1721801Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1181616Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1141370
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661106Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045