Minkähän takia hallitus haluaa ampua itseään jalkaan suosimalla verotuksellisesti pienikulutuksisia autoja jotka ei tuota polttoaineverokertymää? Mikä on logiikka?
Polttoainevero
7
171
Vastaukset
- juhoneysipilä
Ei niitä suosita. Pienikulutuksisten autojen käyttömaksua nostettiin juuri 100%:ia. Ja jos suomen kansa on niin tyhmää että ostaa pienikulutuksisia autoja niiden veroja nostetaan vielä lisää. Tämä on ns. loose-loose tilanne autoilijalle.
- autoilija-maksaa
Autoilija maksaa aina. Halvempaan tai vähemmän kuluttavaan vaihtaminen ei helpota autoilijan verotaakkaa kuin hetkellisesti, koska valtion pitää saada veronsa. Jos autoilijoilta kerättyjen verojen määrä vähenee kansan vaihtaessa halvempiin autoihin, niin veroja yksinkertaisesti korotetaan. Siinä ei auta kolmesylinterinen kauppakassi tai edes sähköauto, vaan niitäkin verotetaan sitä kovemmin mitä enemmän autoilija yrittää säästää. Verotuksen peruste voi vaihdella, mutta autoilijoilta kerättävien verojen määrä on vakio.
- 12345678909876543210
Juurihan tuli tieto, että ensi vuoden autoveroa nostetaan vajaat 40euroa kaikilta. Kyllä sieltä sitä nostovaraa vielä ilmeisesti löytyy, koska kansan on päästävä käymään töissä, jotta olisi varaa maksaa autoilusta koituvat kulut.
- viherpiiperös
Mutta kun polttelee marihuanaa ja kannattaa vihreitä on saama puolella - yhteistkunta maksaa!
- mummomökistä
Vain pääministerillä on Tesla
- riflesfire
Hallitus ei ammu itseään jalkaan vaan kansaa päähän.
- pelotteluUhkausJaTuho
Pääministeri on lestadiolainen, DI, ja pohjalainen IT-kuplassa onnella rikastunut ja sen jälkeen monet konkat kokenut sivistymätön tunari. Ei niillä prosessikaavioilla maata johdeta. Ja sitten tänä tviittimestari jolle riittää kun saa ajaa kavereiden asiaa ja paksulle Persulle riittää kun pääsi ministeriksi ja vielä uskovainen joka on täysin unohtanut lähimmäisen muistamisen, kunhan pääsee matkustelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1278259Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4567443SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en894590Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374570Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104142Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p152954Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132680