Ahdistuksien Läpi

RukoilenPuolestanne

Hei kaikki te jotka tunnette elämänne turhaksi ja tyhjäksi. Haluan sanoa teille, että on Toivoa. Kokemuksesta tiedän ja masennuksian polun läpi käyneenä tunnen sen tuskan, mutta haluan lohduttaa teitä sillä, että sieltä pääsee ulos.

Itsekin olen tuntenut elämäni turhaksi ja tyhjäksi -niin, jopa siitä huolimatta, että olen ollut uskossa.

Ja sitä huonouden tunnetta ja tunnetta siitä ettei saa "mitään aikaan", on tarpeeton ja turha.

Ihan vasta viime aikoina olen löytänyt ratkaisun ja alkanut päästä eroon tästä tunteesta ja näistä ajatuksista.

Yksi avain on tämä: Älä keskity itseesi. Kukaan ei voi täysin hallita elämäänsä tai ajatuksiaan tai tunteitaankaan mutta siinä määrin kuin voit, suuntaa katseesi pois vaikeuksistasi, katso Valoon, katso Jeesukseen. Älä ajattele masentavia ja itkettäviä asiota. Siinä määrin kuin voit.

Eri asia on sitten se totaalinen tyhjyyden ja turhuuden tunne, joka valtaa ihmisen ja koko olemuksen, mikä monella varmasti on ongelmana.

Tähän ei auta muu kuin Risti. Jeeuksen Risti. Jumalan Rakkaus ja se, että Hän on kurottunut sinun puoleesi ja lähestynyt sinua. Sinä saat ottaa vastaan Hänet, ja Hänen anteeksiantonsa ja apunsa.

Ei ole mitään väliä sillä, mitä sanoja käytät, ei ole mitään väliä sillä, mitä tunteita tunnet, ei ole mitään väliä millään ulkoisella asialla; sillä miten sairas olet, miten masentunut olet, miten turhaksi ja tarpeettomaksi tunnetkaan itsesi - KATSO JEESUKSEEN!

Itke, huuda, kilju, mutta huuda Jeesusta avuksi.

Niin kauan kunnes apu tulee. Ja se tulee. Sillä Jeesus sanoo Raamatussa: "Sitä, joka minun tyköni tulee, Minä en heitä ulos."

Ja vielä: "Jokaiselle, joka otti Hänet vastaan, Hän antoi voiman tulla Jumalan lapseksi; jokaiselle, joka uskoo Hänen nimeensä." (Joh. 1:12)

Saat uskoa että minä olen huutanut. Usein ja lujaa. Monen ahdistuksen kautta on meidän mentävä mutta se on todella niiden kautta. Niiden läpi. Sieltä löytyy portti iankaikkiseen elämän, Jumalan Valtakuntaan, Valoon ja Vapauteen. Jeesus on niin Suuri ja Rakastaa meitä niin paljon.

Usein me vain olemme omien ajatuksiemme ja tunteidemme vankeja ja siksi tie voi joskus olla pitkä. Minä olen sen saanut käydä, ja uskon että sinäkin voit.

Tulet löytämään ilon ja vapauden. Sillä Raamattu sanoo että vanhurskasten (ne, jotka ovat Jesuksen ottaneet vastaan ja tahtovat Häntä seurata), polku on kuin aamurusko joka kirkastuu kirkastumistaan sydänpäivään saakka".

Ihmisen suurin haaste ja syvin tuska johtuu ja juontuu kaikesta siitä mitä hän sydämessään ajattelee ja tuntee. Ei pelkästään siitä mitä hän on kokenut elämässä.

Jos sinäkin olet kokenut että olet turha, et kuulu tähän maailmaan, niin tervetuloa joukkoon, meitä on paljon.

Mutta tällä hetkellä voin sanoa, että en ole turha, sillä Jeesus Kristus on lunastanut ja ostanut omakseen ristin kuolemallaan ja antanut minulle uuden elämän Ylösnousemuksensa ja Henkensä voimasta.

Hän on myös antanut minulle tehtävän julistaa tätä samaa Voittoa muidenkin ihmisten elämään, sillä "... kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä". (Joh. 1: 12)

Kun tätä tehtävää toteutan, niin minunkaan ei tarvitse kokea itseäni ja elämääni turhaksi ja tyhjäksi, sillä minulla on tarkoitus: tuoda ihmisiä Jumalan Valtakuntaan.

Minä en pelasta ihmisiä mutta saan taluttaa heitä Jumalan luokse.

Haluatko Sinä tulla? Jeesus kutsuu Sinua.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jesaja5715

      Hän asuu korkeudessa ja pyhyydessä mutta myös niiden luona joilla on särjetty sydän ja murtunut mieli.

    • ElämääAhdistuksessa

      Mitä jos ottaa Jeesuksen sydämeensä, tulee uskoon ja rukoilee, mutta kuitenkaan mikään ei muutu, ei pääsekään pimeydestä ja tuskasta vapaaksi??

    • kokeileauttaakyllä

      Kokeile nyt ensin ainakin, sittenpähän näet.

      Vähän sama asenne sulla nyt kuin että jos sulla on vaikka jano, ja joku ehdottaa että otapa lasi vettä. Sinä tuumaat "että jospa se jano ei sitten lähdekään".
      Eihän mitään voi tietää, ennenkuin kokeilee.

      Kyllä sinä pääset pimeydestä ja tuskasta vapaaksi.

    • olenkokenut

      Ja Jumala on aikansa siinä pimeydessä, mutta alkaa avartamaan kun aika on ja koetuksen tarkoitus on saavutettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      402
      6939
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      49
      4024
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      7
      1684
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      49
      1588
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      96
      1485
    6. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      260
      1376
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      1
      1311
    8. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      99
      1158
    9. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1096
    10. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      63
      1072
    Aihe