Eilen luin noita Tittelityyn viestejä ja monen perään teki mieleni laittaa, että hyvä, hyvä, onpa hyvää tekstiä. Mutta toisaalta en viitsinyt, kun siitäkin tulee täällä sanomista, että ei saa liikaa kehuskella toisiaan.
Yön yli nukuttuani ajattelin, että mikä helvata se sellainen palsta on, jossa haukkua saa, mutta ei kehua, jotenka päätin aloittaa viestiketjun, jossa SAA PELKÄSTÄÄN ANTAA POSITIIVISTA PALAUTETTA TOISILLE KIRJOITTAJILLA JA PITÄÄ PERUSTELLA SE MYÖS.
No niin. Tittelityyn kirjoitukset olivat asiallisia, hyvin feminististä aatetta selventäviä ja rauhallisen sävyisiä. Myös kirjoitusasu on nautittavaa.
Toiset kehut tulevat IP:lle, joka on muuttanut tyyliään vihaisesta kirjoittajasta asialliseen, hauskaan ja positiiviseen. Myös sellainen kirjoittaja aikoinaan kuin Miesie oli ihan ok ja olen vähäsen kaipaillut häntä. Missä lie luuraa!?
(F-kirjoittajat kokonaisuutena saavat minulta myös kehuja, mutta ne ovat sellaisia yleiskehuja...kyllähän te tiedätte!)
Ja nyt on teidän muiden vuoro!
Yön yli nukuttuani ajattelin, että mikä helvata se sellainen palsta on, jossa haukkua saa, mutta ei kehua, jotenka päätin aloittaa viestiketjun, jossa SAA PELKÄSTÄÄN ANTAA POSITIIVISTA PALAUTETTA TOISILLE KIRJOITTAJILLA JA PITÄÄ PERUSTELLA SE MYÖS.
No niin. Tittelityyn kirjoitukset olivat asiallisia, hyvin feminististä aatetta selventäviä ja rauhallisen sävyisiä. Myös kirjoitusasu on nautittavaa.
Toiset kehut tulevat IP:lle, joka on muuttanut tyyliään vihaisesta kirjoittajasta asialliseen, hauskaan ja positiiviseen. Myös sellainen kirjoittaja aikoinaan kuin Miesie oli ihan ok ja olen vähäsen kaipaillut häntä. Missä lie luuraa!?
(F-kirjoittajat kokonaisuutena saavat minulta myös kehuja, mutta ne ovat sellaisia yleiskehuja...kyllähän te tiedätte!)
Ja nyt on teidän muiden vuoro!
Vastaukset 37
Vanhimmat
Olen pelkkänä korvana.
Rakastat minua yleensä niin paljon, ettet anna ajatukseni vapaana versota? Liekö jotain naisellista ja äidillistä suojelutahtoa?
Seuraavien kirjoittajien tekstejä on kiva lukea:
- Cisma
- Jorojukka-kukka
- Iso-Pepe
- Hertha
- Sohvi
- Sanelma
- Tittelityy
- Kurre
( listasta saattaa puuttua joku joka ei nyt tule mieleen: pidätän itselläni oikeuden täydentää listaa jälkeenpäin )
Perustelut kaikkien kohdalla: eivät mene asiattomuuksiin, kirjoittavat taitavasti, oivaltavasti ja antamatta henkilökohtaisten sympatioitten ja antipatioitten vaikuttaa kannanottoihinsa. Pystyvät vastaamaan myönteiseen sävyyn myös eri mieltä oleville kirjoittajille. Eivät ala heti sättiä eivätkä ole turhan herkkänahkaisia vaan kestävät vastaan väittämistä ja itseensä kohdistuvaa kritiikkiä.
Kiitos myös kehuista, kuivahkona tutkijana saan niitä harvahkosti, joten näutiskelen tästä sitten loppuvuoden. Muista kirjoittajista, olen Herthan lyhyiin ja ytimekkäisiin viesteihin ihastunut. Sohvi on myös ihminen jonka viestit luen aina, harras ihailija kun olen. Sinun aloituksesi ovat kivoja ja persoonallisuutesi viehättää minua, sinussa ja Outissa on jotain samaa raikkautta. Giasma on tilastoineen todellinen aarre. Marian peräänantamattomuus ja täysin uusi ajattelutapa on myös mukava lisä palstalle, pidän hänen tavastaan kirjoittaa, tosin jätän osan väittelyistä väliin. Mieskirjoittajista Kurre on mukava ja ihmisenä ilmeisesti sellainen joka osaa asettaa asiat tärkeysjärjestykseen. Nimimerkillä Mies kirjoittava kaveri on virkistävä, Agrresiivisesti kirjoittava ja kliseisiin sortuva, mutta väittelykaverina haastava. Iso Pepe on minulle uusi tuttavuus asiallinen ja kiinostava, hänellä on kyky esittää haasteellisia kysymyksiä. Nari Särettä alias proffaa kaipailen joukkoomme, hänellä on kyky pitää keskustelut elossa.
Onhan näitä mukavia ihmisiä, mukavalla palstalla. Erikois KIITOS palstan seriffille.
kuten aina. :)) Ilman ennakkoasenteita ja mollaamista. Muistit myös sheriffin, joka yleensä saa lukea tältäkin palstalta vain, missä mun viesti on?
Kiitos, Tittelityy, omasta puolestani.
Pidän itse myös sinua erittäin suuressa arvossa, mielipiteittesi takia, ja sen vuoksi, ettei sinun päämääräsi milloinkaan ole saada riitaa aikaan etkä juurikaan lähde henkilökohtaisuuksiin. Nämä kaksi asiaa liittynevät yhteen? Mielipiteensä voi sanoa asiallisestikin, olet elävä esimerkki siitä.
Muita erittäin hyviä kirjoittajia ovat Kurre ja IsoPepe. En tiedä kirjoittaako Zack enää ja millä nickillä, myöskin Jack on OK. Luen aina jos näen, mutta nyt ei ole osunut silmiini.
Täällä on myös mukavia yksittäisiä kirjoittajia, jotka kai pelästyvät palstan vihamielisyyttä. Sen takai meistä onkinb tullut sisärinki, josta nyt yritetään ulkoistaa minua. Siinä kuitenkaan mitenkään onnistumatta.
Ja lopuksi, en ylenkatso ketään. Mutta jos minulle nälvitään vastauksena saa saman.
Sanelma.
Saakoon hän tähän yhden aivan erillisen maininnan. :D
...
Ilmankos hän on vaikutti niin fiksulta...
Pitäiskö minunkin tuo nimimerkki vaihtaa?
Ehdotukseni sinulle: Tunteellinen siili.
Tätä siiliä?
"Tunteellinen siili
Oi, sanoi siili,
olen tunteellinen siili,
olen hyvä, kiltti, hellä.
Ja kelläpä, kellä
on vastaansanomista?
Se vain on surullista,
että piikkikuoren alla
siilin hellyys piili.
Oi, sanoi siili,
olen surullinen siili,
niin yksinäinen jotta!
Ja se on aivan totta:
Se yksinänsä eli
ja piikein piikitteli,
ja piikkikuoren alla
sitten itkeskeli."
-- Kirsi Kunnas
muutenkin on nyt syytä ottaa asia pöydälle. Minä en pelkää asioista puhumista, kestän aina kaiken asiallisesti esiteyn kritiikin MIELIPITEISTÄNI.
Mutta on seikkoja joita en kestä, eräs niistä on henkilöni arvioiminen ja perusteeton haukkuminen.
Toinen on tekopyhyys, se loistaa pidemmälle kuin itse pyhyys. Kolmas on se, että kysymyksiin ei vastata, vaan pyritään esittämään ne muussa valossa, kuin mitä alunperin on ollut tarkoitus.
Neljäntenä en siedä nimimerkkiin kohdistuvaa vainoa. Viidentenä epäoikeudenmukaisuus hirvittää.
Kaikkia näitä periatteitani vastaan olen joutunut tällä palstalla kirjoittaessani itsekin sortumaan, sillä on olemassa ihmistyyppi, joka ei ymmärrä kuin omaa lääkettään ja sitäkin erittäin huonosti. Livenä en käytä mainittuja keinoja missään.
Olen ammattini ansiosta tottunut käskemään, en pyytämään. Minun on oltava jämäkkä. Puolueeton. Olen sitä ihmisenäkin. Osaan myös neuvotella ja perustella kantojani. En ole idiootti.
Minä en itke yksin. En toki. Sinulla on kovasti tunteellinen kuva minusta.
Maailmassa on aivan erilaiset asiat kuin feminismipalstan töykeät kirjoittajat, joiden takia minä kärsin.
"nyt yritetään ulkoistaa minua. Siinä kuitenkaan mitenkään onnistumatta."
Enpä oikein usko. "Peli on kovaa mutta rehellistä", sanoi käytettyjen autojen kauppias. Siitä huolimatta tuskin esim. minä tai Tittelityy ja moni muukaan olemme sinua kovastikaan yrittänyt savustaa mihinkään päin. Sekin on hyvä huomioida.
Tämä olisi hiljainen palsta, jos kaikki vain hoilaisivat samaa veisua. Itse olen kirjoitellut erilaisiin keskusteluryhmiin jo vuosia (sfnetissä alkujaan kun nätä webbipalstoja ei ollut). Olen erittäin kiinnostunut monista asioista. Erityisen kiinnostunut olen ihmisistä näin kotitarve filosofina. Koska olen luonnollisesti kiinnostunut naisen sielunelämästä (myös muussa kuin strategisessa mielessä), ja koska feminismi on monelle naiselle tärkeää, minä ammennan nyt tältä palstalta sitä tietoa. Ja mikäs täällä, hyvässä seurassa ;)
"Ja lopuksi, en ylenkatso ketään. Mutta jos minulle nälvitään vastauksena saa saman."
Älä näytä kiukkuasi, tai pidättele edes sitä hiukan. Ei aina tarvitse ampua täyttä laidallista. Joskus riittää kevyet sivaltelutkin.
Äläkä ymmärrä tätä neuvoa väärin, sillä se ei ole puolueellinen.
En tarkoittanut kuitenkaan ihan noin voimallisesti että KAIKKI ulkoistaisivat. Onhan täällä vain 2-4 sellaista eri nimimerkkiä, joiden kanssa minun on hankala tulla toimeen. Eikä se voi, hei IsoPepe, millään olla kiinni yksin minusta! Olet aivan varmasti väärässä, jos näin väittäisit.
Olen erittäin seurallinen ja ainakin muiden, livetuttujen, mielestä myös hyvin järkevä ja sosiaalinen henkilö.
Ja muista että suonissani virtaa tempperamenttinen latinoveri.
Miten voin hillitä syntymägeenejäni?
Sivaltelua en hallitse, en ollenkaan. Sen verran olen fiksu ihminen. Ehkä myös tyhmäkin, etten ymmärrä kun minulle vittuillaan, ennen kuin minulle on vittuiltu jo paljon.
Jos keskustelu Suomessa feministien kanssa on sivaltelua (kuvittelen sen tarkoittavan muuten sanoilla kiusamista), en varmasti mitään menetä, vaikka tähän lopettaisin. Se on taito, jota en tarvitse oikeassa elämässä eikä se anna sellaisenaan minulle yhtään mitään.
Sinun laillasi olen myös hyvin kiinnostunut ihmisestä. Mutta minulla tökkii tämä kielikin vielä...eritoten sen kirjoitetun ymmärtäminen. Toisaalta myös nopeasti saattaa jokin sana tulla väärin, aivan eri tarkoitusessa kuin mitä minä tarkoitin. Mutta tarkoitushan ei näy paperilla, jos sitä ei osaa oikein kirjoittaa.
Sanoi isä...
Rakastan myös eläimiä ja eläimet rakastavat minua. Olen hiljaisuudessakin hyvin viihtyvä, syvällinen pohdiskelija.
En minä ymmärrä mitään sanomaasi väärin, mitä ei pahassa hengessä minulle ole osoitettu. Sinähän aliarvioit jo suorastaan...vitsi se oli.
:D
"Eikä se voi, hei IsoPepe, millään olla kiinni yksin minusta! Olet aivan varmasti väärässä, jos näin väittäisit."
Sinä varoittelit minua ovimatoksi joutumisesta. Minä en varoittele sinua mistään. Me molemmat tiedämme mikä on pelin henki ja mitä teemme.
"Olen erittäin seurallinen ja ainakin muiden, livetuttujen, mielestä myös hyvin järkevä ja sosiaalinen henkilö. Ja muista että suonissani virtaa tempperamenttinen latinoveri.
Miten voin hillitä syntymägeenejäni?"
Minä uskoisin olevani aika lailla saman kaltainen kuin sinä. Suomi on kuitenkin kylmä ja karu maa. Täällä kunnioitetaan sitä, joka hallitsee tunteensa. Täällä arvostetaan tietoa ja taitoa (olivat aikoinaan selviytymisen edellytys). Naiselle kuten ei miehellekään ole huono ominaisuus tuo nopea reagointi, mutta tunteiden hallinta on siinä myös tärkeää. Tällä palstalla voi oppia jos ei muuta, niin aggression hallintaa.
"Sinähän aliarvioit jo suorastaan...vitsi se oli. "
Oli vitsi tai ei, mutta usko vaan, etten aliarvioi sinua.
Koska poistin rekatun nimimerkkini, en voi sillä enää kirjoittaa. Mutta vastaan omalla nimelläni...
Sitä ovimatoksi joutumista minäkin tässä koetan välttää. Sanoit tuolla ylempänä että taisin ottaa tosissani. En minä ottanut tosissani, väsyin vaan mahdottoman edessä.
Miten on, kuinka moni jaksaa ja kuinka kauan, kun asenne on kaikkeen valmiiksi se, että minä olen aina väärässä, vaikka kuinka on kyse VAIN omista mielipiteistäni.
Minä jaksoin sentään toista vuotta! Alussa oli vielä feikki niskassani ennen kuin rekisteröinti tuli.
En silloinkaan parin ekan kerran jälkeen enää jaksanut oikoa hänen luomiaan harhoja. Niistäkin tuli rasite minulle. Kelles muulle.
Se mihin olen väsynyt on se, ettei kritiikkiä saa esittää. Eikä siitä pysty asiallisesti vastapuoli keskustelemaan.
Siihen pitäisi jotenkin kysyä lupa joltakin ja muoto jossa sen saa tuoda esiin, tunnen niin.
Enkä juuri koskaan ole saanut, Tittelityytä ja Sanelmaa lukuunottamatta, minkäänlaista keskustelua aikaan AIHEESTA.
On olemassa sekin vaihtoehto, että nämä "natiaiset" pelkäävät minua ja vahvaa olemustani. Kun vielä edustan kritiikkiä se on ollut yhdistelmä, jota on vaikea sivuuttaa.
Noh, he itse tietävät mistä oli kyse, mutta toivon, että kaikki menee tästä lähtien paremmin kun minä en ole täällä soittamasssa suutani ja paasaamassa aiheista joista jo kaikki tietävät mielipiteeni...
Kaikkea hyvää sinulle ja yritä vaan tehdä tästä kaikille hyvä paikka keskustella, myöskin kritisoijia unohtamatta. Olet varmaan ainut joka siihen voisi pystyä.
:)
Yleensä mitä minä olen lukenut juttujasi, sinä olet ollut se, joka on ENSIMMÄISENÄ ollut haukkumassa muita. Joten marttyytikruunun nostaminen omille kutreillesi ei ihan sovi kuvaan. Katso peiliin.
toisia arvostellaan herkästi ja laitetaan paremmusjärjestykseen ja se näyttää olevan vain naisten hobby.
En ainakaan itse käsittänyt tätä miksikään arvostelu-listaksi, vaan pikemminkin poikkeuksellisen rakentavaksi ideaksi. Kyse ei ollut mistään arvostelusta vaan päinvastoin kehuista ja kiitoksista. Jostain syystä tuo kiitosten ja kehujen jakaminen jää aina vähemmälle kuin haukkumiset ja negatiivisiin puoliin tarttuminen, joten välillä on ihan paikallaan ottaa oikein asiakseen jaella kiitosta. Jos tämä mielestäsi on vain naisille tyypillistä käytöstä niin hyvä ehkä miesten kannattaisi ottaa siitä oppia.
Tuommoisten "nää ainaskin on kivoja"-luetteloiden takana on kuitenkin aina se kääntöpuoli. Ne, ketkä eivät ole niin kivoja, ketä ei huolita porukkaan. Kärjistetysti, ihan samaa käyttäytymismallia tuntuvat harjoittavan jo alle kouluikäiset (etenkin) pikkutytöt; perustetaan tiiviitä ja pieniä kaveriryhmiä, joitten ulkopuolelle jääneitä kohdellaan kuin ilmaa. Julma toimintamalli, ja varmasti tuntuu syrjäytetystä lapsesta pahalta. Sama ilmiö elää ja on voimissaan myös (etenkin) naisten keskuudessa esim. työpaikoilla, ja tämmöisissä keskinäisen kehun listoissa.
Enkä nyt tarkoita, että kenenkään oikeasti olisi tarvinnut pahoittaa mieltään tästä kehuiluavauksesta, kunhan halusin suhtautua pienellä varauksella tähän poikkeuksellisen rakentavana näkemääsi ideaan. Kuulostaa niin tutulta tuolta tosielämästä, ja vähemmän rakentavalta.
Se siitä!
:)
kuinka rajoittunut on tapasi katsoa asiaa.
Ei pitäisi olla suuren suuri ylläri, miten naiset käyttävät henkistä väkivaltaa enemmän kuin miehet. Miten "joukosta ulossulkeminen" on eräs jo pikkutyttöjen tapa kiusata kavereitaan. Niitä kun on pakko kiusata eikä suinkaa olla ystävää. Älä kysy miksi, sillä en itse ole sortunut samaan kuin sinä. Siis pitämään hyvänä ideana tuollasta hommaa.
""nää ainaskin on kivoja"-luetteloiden takana on kuitenkin aina se kääntöpuoli"
nii...yllättäen kaikessa on kääntöpuoli. Kumpi puoli kenellekin on se kääntöpuoli riippuu monesti ihan itsestä. Ei aina, mutta usein.
Mistäpä muuten Pena siihen tulla tupsahti? Entä Elleni? Moro vaan!
Mielestäni tällä palstalla on pikemminkin ollut tapana "kerätä" listoja siitä, kuka kirjoittajista on pöllöin. Kaikenmoista haukkumista ja nälvimistä täällä esiintyy ihan riittämiin, joten on todellakin vaihteeksi mukava lukea kommentteja siitä, että toisten tekstejä myös arvostetaan.
Eikö mielestäsi ole aivan asiallista ja mukavaa antaa tunnustusta hyvin tehdystä työstä? Jos joku kirjoittaja kirjoittaa esim. kirjoittaa nokkelaa ja oivaltavaa tekstiä, eikö häntä silloin voi kehua siitä? Mitä pahaa toisen kehumisessa on? Kyllä aikuisten ihmisten pitäisi ymmärtää se, että aina ei voi itse olla kehujen kohteena ja suoda se ilo silloin tällöin muillekin.
Kun nimimerkkien taustoja aletaan arvailla on se jotenkin perverssiä. Lähtöisin jostain Sohvin ja cisman paikkeilta...
Tuollapa et kummankaan sanomista yhtään mitätöi.
Vaikka se siihen suuntaan yritys olikin.
että tarkoitus pyhittää keinot? Sitäkö ajat takaa?
Jos sinulla on takoitus harjoittaa henkistä väkivaltaa mitä teet? Otapa mallia aloituksesta.
Ajan yksinkertaisesti takaa vain sitä, että mielestäni on sekä mukava antaa kehuja että vastaanottaa niitä, ei sen kummempaa.
Jos nyt tunnet joutuneesi henkisen väkivallan uhriksi kun nimeäsi ei listoissa mainittu, niin minä voisin esittää kehuni yksinomaan sinulle. Mielestäni olet ehdottomasti paras ja etenkin väsymättömin väittelykumppani tällä palstalla. Kiitokset siitä.
minut tähän vedit? Minähän OLEN listoilla...
Kiitos J-K. osoittamastasi tunnustuksesta. Mielipiteemme menevät aina välillä "hieman" ristiin, mutta asioilla on puolensa. Minä kirjoitin aikaisemmin nimmarilla Zack. Tapanani oli vääntää asioita loppuun saakka periksi antamatta ja taisinpa olla myös hieman ivallinen. Ilmoittelin aika näyttävästi, että nyt se tuli tyyliin muutos ja ikään kuin sen vahvistamiseksi vaihdoin nimimerkkiä. Uskokaa tai älkää, mutta nyt minä toimin lähinnä persoonalleni ominaisella tavalla. Meillä oli J-K.n kanssa aikaisemmin monia verisiä kamppailuja, mutta käänne parempaan on tapahtunut (oma arvioni). Enää ei vuodateta verta ;) Ainoastaan hikeä ja kyyneliä. Mielestäni J-K. on mielenkiintoinen persoona omalla "äreällä ja tinkimättömällä" tavallaan. Nyt joku kyseenalaistaa ajatukseni, mutta silloin suosittelen lukemaan J-K:n kirjoituksen otsikon. Toisaalta, en minä varsinaisesti halua arvostella ketään, paitsi joskus kun menee hermot. Silloinkin pyrin välttämään henkilökohtaista, negatiivista arvostelua. Eikös kehuja saakin antaa, vaikka vähän henkilökohtaisemminkin.
Tittelityyn kanssa en jostain syystä ole keskustellut aikaisemmin. Nyt olen ja sanoisin, että hän on fiksu nainen. Tuli oikein hyvä mieli kun löysin pitkästä aikaa feminismistäkin positiivisia piirteitä. Eli ilmeisesti feminismi on sitten kullekin feministille oman näköisensä case.
Proffan (sn) haluan myös mainita. Proffa piti mieskirjoittajien tasoa yllä. Monilla feministeillä tuntui olevan halu nujertaa proffa. Tätä en oikein ymmärrä. Miettikääpä asiaa siltä kantilta, että proffa jos joku haastoi teidät feministit ja naiset, tasavertaisina ihmisinä väittelyyn. Proffa ei mielestäni loukannut ketään henkilökohtaisesti.
En nyt tee mitään luetteloa, mutta sanonpahan vain, että te olette kaikki vakikirjoittajat omalla tavalla hyviä ja erityisesti mielenkiintoisia persoonia erilaisine mielipiteinenne. Keskustelussa pitää olla särmää, muuten se on mielenkiinnotonta. Minun särmäni nyt on hieman pehmennyt, mutta toivon kirjoituksieni kuitenkin sopivan muiden sekaan.
Sen neuvon haluaisin antaa (ei isällisesti), että ottakaa rennosti vaikka asiat joskus ärsyttävätkin. Provokaatiota esiintyy ja en itsekään ole aivan viaton. Ei kaikkia viestejä tarvitse lukea saati sitten vastata. Minä pyrin tähän, vaikka en siinä aina onnistukaan.
Lopuksi
Sp. tasa-arvo on hieno pyrkimys, mutta siinä tarvitsee silloin huomioida molemmat sukupuolet.
tarkotuksesi oli kerätä muilta kehut ittelles.
Tapansa kullakin.
Toisena yhtä ilmiselvänä asiana loistaa se, että "hyviä" kirjoittajia on kaikki itsesi kanssa samaa mieltä olevat. Ne, joilla ei laumasieluisuuden takia ole mahdollisuuksia sanoa omaa mielipidettään.
Mulla on mahdollisuus. He sanovat ja siitä heille erityisen suuri kiitos. Muuten tää palsta ei enää eläisi.
Heh, jees.
Hyviä kirjoittajia ainakin vakipalstalaiset ovat kaikki.
Ensimmäisenä tulee mieleen Cisma tarkkoine tilastoinee. Tulkitaan miten tulkitaan, mutta Cisman tilastoihin on paha sanoa vastaankaan.
Jöriksen kanssa on hauska vääntää. Hänellä on hyvin henkilökohtaisesta kokemuspiiristä ammentava kirjoitustyyli. Hyvä niin. Hän on piristävä poikkeus tilastoihmisille.
Proffaa hiukan kaipaan. Hänen peruskristilliset näkemyksensä ovat lähellä omiani. Lukuunottamatta sitä, että minulla ei ole kristillistä vakaumusta.
IsoPepe oli räväkkäämpi Zackina, mutta nykyinen tyyli on kieltämättä rakentavampi. IsoPepe todistaa, että mieskin voi muuttua. :)
TitteliTyyllä on asialinja, jossa puhuu kokemus. Olen edelleenkin sitä mieltä, että hän on ammatikseen tekemisissä sosiaalisten ongelmien kanssa.
Sohvi on järkilinjalla liikkuva feministi.
Jack, heh, siinä on mies joka pistää köyhät kyykkyyn. Tuo kiintoisaa elitististä asennetta palstalle.
Siinäpä noita kiintoisampi kirjoittelijoita omasta mielestäni.
Proffa on (oli) kurre orava?
Noh voihan itseäänkin olla ikävä varsinkin jos
on hukannut itsensä?
Sanoisinpa jopa, että ajatus siitä, että minä ja Proffa olisimme sama persoona on peräti, etten sanoisi, utopistinen idea. :)
Oikeesti proffan teksteistä näkee/näki, että hänellä on akateeminen koulutus. Minulla vain opistotason tekninen sellainen.
Ei se, että käyttää liutaa sivistyssanoja ole tae akateemisesta koulutuksesta tai sivistyneisyydestä. Itse asiassa suositellaan käytettäväksi aina, kun se vain on mahdollista, suomenkielistä vastinetta.
Perustellut ja vitsikkäät kirjoitukset ansaitsevat kehuja, mutta tyhjänpäiväiset väittelyt ei kiinnosta.
Hyviä kirjoittajia täällä suurin osa kuitenkin on erilaisineen mielipiteineen.
ps.kylven itsesäälissä, taidan olla turhin nyyh!,
että sen harvan kerran kun kirjoitan tänne, niin hyvää on teksti.
Siis joka kirjoittaisi mielestäsi hyvin, hauskasti tai jollain tavoin mieleenpainuvasti. Annetut kehut eivät maksa mitään antajalleen ja tuottavat paljon iloa saajalleen.
pitkään aikaan käynyt tällä palstalla, joten en pysty vastaamaan tuohon.
Ja olen muutenkin luonteeltani melko vaatimaton.
Onhan täällä monta kirjoittajaa, joille annan mielessäni positiivista palautetta. Melkein kaikki naiset, paitsi selkeät provoilijat, ja useimmat miespuoliset vakkarit, sellaiset, jotka esittävät kritiikkinsä, sen mielestäni vääränkin kritiikin, edes jotakuinkin asiallisesti tai sutjakkaalla huumorilla. Olen ennenkin maininnut, etten oikein pidä listoista, en näistä mukavista myönteisistä enkä inhokkisellaisista. Niinpä ajattelin nytkin pysyä vanhassa päätöksessäni. Kiitoksia vain teille muutamalle, joilta sain nättiä palautetta :). Muutamista tykkään kovasti, eikä se minun mielikuvituksessani rajoitu vain kirjoituksiin, persoonat tulevat väistämättä esiin, kun pitemmän aikaa seuraa palstaa.
Sen vaan sanon, että kun aikoinaan pompahdin sattumoisin palstalle, niin usein jopa pelotti. Pelottaa joskus vieläkin availla joidenkin kommentteja, täällä on tyyppejä, jotka aloittavat vainoamisen ja tarraavat melkein ihoon niin, ettei irti pääse. Ei auta täikuuri eikä tinktuurat, ovat kuin ...