Profetia - kenen omaisuutta?

Koen tässä hieman painetta sanoa kaikille, jotka saavat profetioita ja tuovat niitä tavalla tai toisella julkisuuteen, etteivät ne ole meidän omaisuutta, vaan Jumalan.
Nämä ovat Jumalan ilmoitusta meille kaikille ja siksi emme voi omistaa mitään.
Moni sanoo että "minä sain tämän" ja että "minä tein sen" mutta kuitenkin kaikki mitä saamme ja teemme, on annettu meille ylhäältä. Sen minkä Jumala on meille antanut, aina elämän henkeä myöden, hän voi sen ottaa silmänräpäyksessä meiltä pois. Eläkäämme siis nöyrin mielin suhteessa saamaamme.

9

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rouvaTappinen

      Tämä lakooninen lyhyt kannanotto jysähti tajuntaan enkä ole osannut siitä puutteita löytää.

    • asdfgasdfgsdf

      Mielenkiintoista. Nyt vain pitäisi kyetä erottamaan ne väärät profetiat oikeista. Jos tätä palstaa on uskominen, suunnilleen jokainen profeetta tuomitsee muiden profetiat vääriksi, eli ei jumalasta peräisin oleviksi.

    • Kautta Odinin, jumalten kuningas ilmoittaa profetiansa vain niille, joille on varattu paikka Valhallan pitopöytään.

      Jarmon on turha kitistä, jos jumalten kuningas ei hänelle puhu.

      • Jarmo__EiKirj

        Valhallan pitopöydässä on tajolla laavapuuroa kuumilla hiilillä tarjoiltuna hiilihangon kera ja pitopöydän vieraina ovat mm. Aadolf Hitler ja Josif Stalin. Bon apetit.


      • 12345654321

        Joko isäntä on oppinut kirjoittamaan dilemma-sanan oikein? Olen kyllä kertonut hänelle henkirikospalstalla että siihen sanaan tarvitaan kaksi ämmää.


      • fingerporilta
        12345654321 kirjoitti:

        Joko isäntä on oppinut kirjoittamaan dilemma-sanan oikein? Olen kyllä kertonut hänelle henkirikospalstalla että siihen sanaan tarvitaan kaksi ämmää.

        Jokos emäntä on oppinut ettei henkirikoksiin tarvita välttämättä aina kahta ämmää, yleisemmin sellaisiin syyllistyy kaksi äijää, pullo ja morapuukko.


    • 12345654321

      Mattopyykin aika mutta en löytänyt sinetin alottamaa ketjua.
      Minun päässäni runksuttaa suuri pesukone, siis pesulle pitäisi ryhtyä mutta oikea ketjukin katosi. Ei se sinetin ketju kuitenkaan ole joten omistamisesta tuskin kannatta riidellä Eklundin kanssa.

    • appppeerrrppo

      Muista, että Allah on noussut Koraanin kautta vastustamaan taivaan ja maan Luojaa, joka on mainittu Raamatussa. (Dan 11:36-39.) Allah ei nimittäin suvaitse kristinuskoa eikä juutalaisuutta ja meidän Jumalamme on sama kuin Raamatussa ilmoitettu Isä Jumala ja Jeesus Kristus on hänen ainoa Poikansa. Tämän me todistamme Pyhässä Hengessä ja totuuden mukaan, sillä me emme rakasta vääryyttä emmekä ole uskoneet väkevää eksytystä ja valhetta, joka on lähetetty maailmaan Jumalan sallimuksesta. (2Tess 2:1-17.) Väkevä eksytys on islam ja väärä profeetta on Muhammed sekä hänen jälkeensä tuleva Mahdi ja väärä Jeesus (arabiaksi "Isa"), jotka hallitsevat Lähi-idässä lopun ajan pedon valtakunnan aikana. Tämä profetian selitys ja tulkinta on tosi, sillä se pitää täysin yhtä Raamatun kirjoitusten kanssa.

      • 12345654321

        Anteeksi kun kerron mutta olet pihalla, jääpaimen/ lumiukko.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4502
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1689
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      46
      1017
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    Aihe