Piin päivä

Palapähkinää

Tänään siis vietettiin pyöristettyä piin päivää amerikkalaisen kalenterimerkinnän mukaan.

http://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/179812-1432016-juuri-tanaan-poikkeuksellinen-paiva-syyna-31416?ref=suosituimmat

3,1416 on kuitenkin räikeä pyöristys sillä paljon tarkempi arvo on 3,14159 ;) Ehkäpä amerikkalaiset unohtivat piin 2015? Unohtuikohan heiltä myös jotain muuta?

Valitettavasti olemme Suomessa eikä täällä ole käytössä amerikkalainen merkintätapa. Kuinka sitten juhlistaa Suomessa Piin päivää?

31.4. ei ole vielä mikään päivä sillä huhtikuussa on 30 päivää. Toisaalta kirkko on ennenkin muuttanut päiviä ja vuosia, joten ehkä jäämme odottamaan sitä päivää kun ihmiset kyllästyvät helmikuussa vietettävään karkauspäivään ja haluavat muuttaa sen huhtikuulle.

Sen sijaan hierarkisesti nousten päivistä vuosiin voimme viettää Piin päivää jokaisena vuoden 3 päivänä 14 toista viikkona. Päivä asettuu siis aina keskiviikoksi ja maalis-huhtikuun vaihteeseen. Meillä on siis muutama viikko aikaa suunnitella paremmat kemut. He, jotka pitävät sunnuntaita viikon ensimmäisenä päivänä saavat pitää kemut jo tiistaina.

Jos otamme vielä vuoden mukaan piin arvosta, olemme auttamattomasti myöhässä. Piin päivä nimittäin meni jo 1592, ja niiden osalta, jotka tykkäävät pyöristää, juhlaa vietettiin ehkä vasta 1593.

Tulevaisuudesta kiinnostuneiden kannattaa kuitenkin merkitä kalenteriin päivä 3.1.4159 sillä silloin on seuraava suomalaisen merkintätavan mukainen piin päivä. Tietoa olisi hyvä levittää sukupolvelta toiselle koska seuraava sota saattaa vaivuttaa ihmiset kivikaudelle. Ei olisi mitenkään paha jos silloin eläisi vielä muutama suomalainen älykkö kertomassa tarinoita piistä ja vähän muusta.

Terv. anonyymi puusta

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pii.pii

      Nyt sitten selvis kun aamujontaja sanoi rariossa 143 ja jotaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      177
      3007
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      63
      1902
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      103
      1868
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1849
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      22
      1672
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1459
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1362
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1253
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1122
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1062
    Aihe