Puola syyttää Venäjää terorismista

Putinko

Puolan puolustusministeri syyttää Venäjän olevan vuoden 2010 lentoturman takana. Turmassa menehtyi Puolan presidentti ja 95 muuta. Kreml kiisti väitteet välittömästi.

Uutistoimisto AFP:n mukaan Puolan puolustusministeri Antoni Macierewicz on väittänyt, että Puolan presidentin lentokoneen putoaminen vuonna 2010 johtui terrorismista, jonka takana on Venäjä.

– Voimme sanoa, että olimme ensimmäinen nyt silmiemme edessä avautuvan terrorismin uhri, puolustusministeri Macierewicz sanoi viikonloppuna yliopistossa pidetyllä luennollaan luennolta maanantaina julkaistun materiaalin mukaan.

Puolan presidentin Lech Kaczynskin lentokone syöksyi maahan Venäjän länsiosissa sijaitsevassa Smolenskissa huhtikuussa 2010. Presidentin lisäksi lentoturmassa menehtyi 95 henkilöä, joista suuri osa oli viranomaisia.

– Tapahtuman tarkoitus oli riistää Puolalta johto, joka oli viemässä kansakuntaamme kohti itsenäisyyttä, Macierewicz sanoi Reutersin mukaan luennolla.


Venäjä pitää väitteitä naurettavina
Moskovasta vastattiin välittömästi puolalaisministerin väitteisiin. Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi maanantaina väitteiden olevan perusteellisia ja puolueellisia, joilla ei ole mitään tekemistä kyseiseen lentoturmaan liittyvien todellisten olosuhteiden kanssa.

Myös Venäjän tutkintakomitean tiedottaja Vladimir Markin latasi Twitter-tililleen linkin Macierewiczin naurettavana pitämäänsä lausuntoa käsittelevään artikkeliin, jonka yhteydessä hän kirjoitti ”uusi ja odottamaton johtaja ilmaantui kilpailuun naurettavimmasta ja typerimmästä kommentista”.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paskamaa

      Olisko usa mulkkuset pudottaneet tuon koneen?
      On niin sairasta porukkaa että heiltä kyllä onnistuu.

      "Vieraan vallan salaisten palveluiden puuttumista Euroopan politiikkaan oli vaikea todistaa, mutta todisteita löytyi mm. Piazza Fontanan tutkimuksista Italiassa.

      ...Mielenkiintoista oli oikeistoterroristien ja USA:n tukikohtien henkilökunnan välinen kanssakäynti...."

      ... 20 oikeudenkäynnin jälkeen melkein kaikki terrori-iskuista syytetyt välttivät vankilan...

      • VenäjänSelitykset

        Ryskij taas selittele, valehtelu on sun taivaan lahjasi.


    • VereinenVenäjä

      On jo vanha video jossa kgb antaa niskalaukaukset selviytyneille puolelaisille. Venäjä ei ikinä anta puolalaisille anteeksi Varsovan liiton romuttamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe