Suomea äidinkielenään puhuvilla korkeampi älykkyys

RyynänenM

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 253jk643

      sukurutstai tutaa kyllä tunnetaan, vanha juttu jo

    • make.kusin

      Myös klaaniyhteisöissä on sama ongelma.

    • mitä.älystä

      Niillä on paljon enemmän rahaa.

      • realismi

        mihin ihmeeseen perustuu väite että pakkoruotsista on enemmän hyötöä kun haittaa?


    • kakuioeestimaa

      varjus? ma pienna poika pani käsi vatsa se oli poika

    • voi.meitä

      Mitenkähän lienee, käytännön elämä osoittaa ihan toisin ja saa meidät suomalaiset näyttämään varsinaisilta aivokääpiöiltä.
      Ovathan suomenruotsalaiset vaatimuksillaan onnistuneet tekemään Suomesta kaksikielisen ja oma puoluekin heidän on pitänyt saada ja suomalaiset aivokääpiöt on tyytyneet nyökyttelemään, kyllä, kyllä, jaa, jaa.

      Entäpä somalit. Heidän älykkyysosamääränsä on myös oikein tutkimuksella osoitettu matalaksi, mutta silti he ovat löytäneet tiensä tänne hyvien etuuksien keskelle, osaavat vaatia vaatimasta päästyään ja jos joku yrittää panna stopin heidän vaatimuksilleen he huutavat kovaan ääneen että suomalainen on rasisti. Ja taas suomalainen aivokääpiö nöyrtyy ja nyökyttää.

    • uovyoubyiuob

      Ruotsin viranomaiset tunnustavat: maahanmuutto surkean koulumenestyksen takana
      Ruotsalaisviranomaisetkin joutuvat tunnustamaan, että maan heikko Pisa-menestys johtuu pitkälti maahanmuuttajista. Ongelman kuvitellaan ratkeavan vieraskielisiä opettajia lisäämällä.

      16.03.2016 09:57, 723 lukukertaa
      muhamettilaiskoulu

      viitekuva

      Ruotsalaisnuorten menestys Pisa-tutkimuksissa on tasaisessa laskussa, eivätkä muutkaan koulutuksen tilasta kertovat luvut ole sen parempia. Yliopistotutkintojen suhteellinen määrä on Ruotsissa laskenut viime vuosina nopeammin kuin missään muussa maassa ja 50% oppilaista ei valmistu opinnoistaan.

      Ulkomaalaistaustaisten koululaisten määrä on noussut 8 prosenttiyksikköä kuudessa vuodessa eli yli viidennekseen koko oppilasmäärästä. Samalla koulunkäynnin keskimääräinen aloittamisikä on noussut: kuusi vuotta sitten keskimääräinen ekaluokkalainen oli 7-vuotias, nyt 9 vuotta vanha.

      Pisa-tuloksia analysoinut lautakunta arveli, että maahanmuuttajien kotimaiden heikko koulutustaso saa heidät laahaamaan perässä vielä vuosien ruotsalaiskoulussa opiskelun jälkeen, koska oppilailta puuttuu ruotsalaislasten perusosaaminen.

      Lautakunnan ehdotukset tilanteen korjaamiseksi ovat hämmentäviä: integraation sijaan he kehottavat palkkaamaan lisää arabian- ja pashtuntaitoisia opettajia ja tulkkeja. Ongelmaa ei kuitenkaan voi yksinkertaistaa kielitaidon tai perustaitojen puutteeksi, koska myös toisen polven maahanmuuttajat pärjäävät koulussa valtaväestöä heikommin.

      Kaikki maahanmuuttajat eivät myöskään ole samalla tasolla. Maahanmuuttajien koulumenestystä Suomessa käsitellyt pro gradu-tutkielma toteaa, ettei aasialaisten ja valtaväestön välillä ole juuri eroa koulumenestyksessä, sukupolvesta riippumatta. Synnynnäiset taidot ovat ratkaisevassa asemassa, eikä huonoja tuloksia poisteta tulkeilla.

      Lähde: Die Welt

    • hedelmät.lahot

      Kiintiöt takaa heikkolahjaisten työllistymisen.

    • axsellsson

      Kaikki ulkolaisen nimen omaavat kuuluvat tähän samaan sakkiin, täällä ollaan niin "vieraskorreita" että ihan hävettää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9297
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8202
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6053
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2467
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2167
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1799
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1744
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1619
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1525
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1422
    Aihe