niin minkälaisen valitsisit?
Itse haluaisin saamenkielenkurssin, sellaisen helpon joka lähtisi ihan alkeista. Veikkaan lähes kaikkien ei-saamelaisten olevan täysin ummikkoja tämän kolmannen kotimaisen kielen suhteen.
Giitu
Jos saisit valita televisioon uuden ohjelman,
7
86
Vastaukset
Olisi mukava, kun tulisi telkkariin joku psykologinen sarja. Ihan sellaisena joka käsittelisi vaikka tuota ihmismieltä. :)
- exPörrääjä
Martta ja Martti ohjelmat.
Martat neuvomaan uusavuttomia kodinhoitoon, vaatehuoltoon ja keittiöhommiin.
Martit neuvomaan teknisiä hommia omakotiasujille ja mökkiläisille, myös niksejä auton huoltoon liittyvissä asioissa ja miksei myös erämies/naistaitoja.
Ihan sama onko Martit ja Martat miehiä tahi naisia, kaikissa ryhmissä kukoistaa uusavuttomuus.- rastalapista
Hyvä ehdotus. Menee vaan niin että telkkarissa pyritään nykyään siihen että Martit on Marttoja ja toisinpäin. Ja että kodinhoidon hoitaa kunta ja remontit hoitaa virolaiset.
Kyllä valinta huumorin puolelle menisi, tositeeveetä ja ruokaohjelmia tulee jo tuutin täydeltä. Joku sellainen ohjelma jossa komiikka olisi nurkan taakse piilotettuna ja vähän haastaisi katsojaa antaen oivalluksen tuomaa riemua.
- viisain
Kohta alkaa jaajon miljonääri, riitttää mulle. Jaajo on muisk.
- töllötin
Brita ja Eino: https://www.youtube.com/watch?v=oR6T5ns0rKw
- a-no
Miksi Britan ja Einon suurinta hittiä "Saavissa on reikä" löydy youtubesta. Voisiko joku ladata sen sinne. Televisioon minä haluaisin tämän kappaleen innoittamana ohjelmaformaatin, jossa keksittäisiin tekosyitä sille, miksi ei tee mitään ja nokkelimmista vastauksista saisi pisteitä. Olisi erilaista kuin kotona ja sellaista ihmiset haluavat nähdä (vrt. Uuno Turhapuro)
Suomalaisen version myytinmurtajista haluaisin nähdä. Myytinmurtajina olisivat huutokauppakeisari ja hänen renkinsä Markku. Joka jaksossa räjäytettäisiin tai muuten näyttävästi tuhottaisiin jokin antiikkiesine.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363221Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk632841Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042144Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322013Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva451976Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101282Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141075Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920