Oletteko köyhiä oikeesti?
Paljonko teillä on rahaa
41
78
Vastaukset
- HaluanTietää
Muutama satanen ihan käytettävissä olevaa raha rahaa.
Mutta muuten olen kohtuullisesti toimeentuleva.
Tekeekö vapaan käytettävissä olevan rahan puute minusta köyhän? - muutamakilo
Mulla on muutama kilo kolikoita muovikipossa. 20-senttinen on niistä suurin. Lisäksi on lompakossa vähän paperirahaa.
- röihin-en-mene
Rahaa on tarpeeksi että ei töihin tarvii mennä
- KöyhäNuuka
3000 euroa, mutta se on ainoa omaisuuteni. Olen köyhä.
- 86jtx
Hihaheho.
- KöyhäNuuka
Nyt on 5500, kun voitin lotossa.
- roletaari
Jos rahaa on sopivasti niin silloin sitä ei ole riittävästi.
Huolimatta virallisesta köyhyysrajasta niin en tunne itseäni köyhäksi koska vähäinen eläkkeeni riittää vaatimattomiin, OMIIN tarpeisiini. - ooneei
Rahaa on riittävästi omiin tarpeisiin ja varastossakin jonkin verran. Sitä on oppinut elämään varojensa mukaan. Rikas en ole missään tapauksessa, pikemminkin köyhä, mutta mitään tarpeellista ei puutu. Ylitän kyllä virallisen köyhyysrajan tulojeni puolesta. Omaisuutta ei ole muuta kuin kaksi pulskaa lemmikkiä.
- että_semmosta
Ikean perustajako se täällä moisia kyselee kirppismyssy päässään
- näinmulla
Mulla nettotulot on 700€/kk ja koen itseni köyhäksi. En hae tukia.
- yh-mami76
mulla netto tulot kk/ 2352e josta vuokraan menee 1100e..sähköön ja puhelimeen noin 60e. ruokaan n, 600/kk..2 muksua ja koira elätettävänä. Jotenkin pärjätään kun ei mee viinaan tai tupakkiin rahaa.
- aikas-vähän-on
säästötilillä huimat 82 euroa,molemmilla käyttötileillä 13 euroa ja bonustilillä 50 euroa,ja 4 euroa kukkarossa ja autossa kolikoita 15 euron edestä.mutta aina on riittänyt rahat seuraavaan rahapäivään asti.haaveissa saada säästöjä aikaan.
- roletaari
Tarkastus antoi käteisen tilanteeksi poikkeuksellisen paljon, 50,81€!
- Näillä_mennään
10€ kukkarossa, käyttötilillä 685€, säästötilillä 7504€.
Käteen saan 1400€ työkyvyttömyyseläkettä ja pärjään sillä
kun en pysty ryyppäämään enkä enää polta.
Asumiseen menee pienessä luukussa 235€ ja haen Lidlistä safkat
ja kirppikseltä vaatteet.
Bensaan ja vanhaan autoon menee rahaa kun maalla joudun asumaan.
En ole oikeastaan edes ajatellut sitä olenko köyhä,
rikas en ole ainakaan.
Nuorempana oli rahaa taskut täynnä oltuani ulkomailla
työkomennuksilla mutta kaikki tuli ryypättyä
yksin ja porukalla.
Tästähän tuli melkein elämänkertaromaani:) - dftgyhujknvc
Kiitos elämänkerrasta. Kerropa nyt sekin, että miksi "kun maalla JOUDUN asumaan."
Kaupungissa pärjäisi ilman autoakin.- Näillä_mennään
Kaupungissa ei ole varaa asua jos ei ole omaa kämppää
vaikka mieluimmin asuisin kaupungissa siksi että
metsän keskellä ei varsinkaan talvella ole mitään tekemistä.
- näinköhänTT
Rahaa ei varsinaisesti ole mutta velkaa on n. 2600 € ja pakko hankkia n. 1200€.
"Älä hanki kaikkea mitä tarvitset, vain sen mitä ilman et voi elää."
Varallisuutta on n. 80 000€. - wry5hy
tilillä käyttörahaa nyt 40 euroa ja eläke tulee parin viikon päästä.
- vähänonrahaa
Varallisuutta kyllä on 550-600,000 euron edestä mutta käyttörahaa eipä juuri ollut sen jälkeen kun jäin työttömäksi. Ehkä joku satanen tilillä. En ole vähän aikaan tarkistanut.
- Tjtjtjtjtj
Tällä hetkellä käteistä ei juuri ole, omistuksia useissa yrityksissä ja useita asuntoja omistan. Hetki sitten oli paljon tilillä, mutta sijoitin sen liiketoimintaan. Nyt on hieman varaton olo ennenkuin yritykset tuottaa... No, varattomuus on väliaikaista - köyhyys ikuista :/
- ahkera100lasissa
En oo köyhä, tuun ihan hyvin toimeen. omaisuutta ehkä 70-90 000, rahaa tileillänyt n. 13 000, sijoitettuna n. 35 000 ja laskuja maksussa ennen seuraavaa tilipäivää n. 6500. Ruokaan menee n. 200/kk. Vaate- ja muihin tarvikkeisiin enintään 100 €.
- niinnotuatnoimihisitte
Ei tuo näytä valmiiksi tulevan.
- Velkamies
rahhaa reilu 500€ tilillä. omaisuutta n.140 000€ ja velkaa 66 000€. Elämäntilanne on mikä on eli rahaa tulee aika paljonkin kuussa tilille mutta myös meneekin samaa tahtia joten säästöön ei oikein suuria summia jää.
- TYHJÄTASKUMIES
EI YHTÄÄN RAHAA 520 SAAN KELALTA 290ASUMISTUKEA
SIITÄ MAKSAA VUOKRAN 500 JA LASKUT JÄÄ 0E
SOSSUSTA PITÄÄ JOKA KK PYYTÄÄ RAHAA - vähänon
n.3000 /kk tulot elatusmaksu yhdestä, sekä 18000e talletustilillä
- siipeilijä
955€/kk 5000€:n kortti sekä vapaa käyttöoikeus puolisoni kanssa yhteiselle käyttelytilille sekä pankkitunnukset.
Pääomatulot menevät suoraan käyttelytilille. Osingoista verot menevät suoraan. Vuokratuloista on vuosittain tehtävä ilmoitus verotukseen. - omillaantoimeen
3000 e kk tulot elatusmaksu yhdestä lapsilisä 18000 talletustilillä tietenkin muu omaisuus; velaton auto , ym liikuntavälinettä, talo lähes maksettu tietenkin huonekalut, astiat ym.....::)))Jos täällä koko omaisuus pitää luetella...:::))Omillani tulen mainoiosti toimeen..:::))
- akuankkavaan
1markka ja 15 penniä
- köyhäkipper
75€ ja huonekalut ym vakuutusarvoltaan noin 5000€. Eli jos ne myisi... Mutta viikon päästä saan taas rahaa. Kyllä jotenkuten pärjää. Silti köyhä koen olevani,kun kuukausitulot alle 1500€.
- EskoSuhdanne
Köyhyys voi iskeä myös odottamatta ja täysin yllättäen.
Meillä oman talon rakentaminen on loppusuoralla, talous oli tasapainossa, vaikkakaan talouden liikkumavara ei nyt järin suuri ole. Rakentajilla yleensä jokainen liikenevä euro menee juurikin siihen rakentamiseen.
Palkkatyöllä pärjään, tai pärjäsin. Juuri myin yritykseni - sain siitä myyntivoittoa 5352€ (joka nyt tosin kaikki jo tilitetty Verottajalle), mutta ongelmani ja köyhyys alkoi siitä, kun tuolle vähän reilun 5 tonnin voitolle määrättiin veroja 22.865,05€.
Toisteiseksi en ole onnistunut sopimaan tälle maksuohjelmaa ja ulosotto uhkaa... Pidemmät jorinat omassa blogissani:
http://lainakatto.blogspot.com/2016/03/maksujarjestelypyynto-verottajalle.html - ännyfattig
Tällä hetkellä muutama kymppi ja kolikot.
29.03. klo15.00 jälkeen käteisenä välittömästi käytettävissä noin 18000€ ja tuon ajankohdan jälkeen pystyn, pörssin ollessa auki, halutessani realisoimaan noin 170000€:n edestä osakkeita ja rahasto-osuuksia.
Menemme silloin mieheni kanssa pankkiin ja teemme tarvittavat järjestelyt. - tuulenhuuhtomaperse
käyttötili 32ke säästötili 61ke. muuta ei sitten ole
- Suolarahat
No onneksi sossu auttaa!
- Heinääsyämme
Onko tämä joku porvareiden palsta? Minä en tiennytkään että köyhilläkin on sijoituksia ja kymmeniätuhansia tilillä. Vai valehteleeko nämä utopioitaan nälissään?
- köyhähänminäolen
16€ tilillä, siitä käytettävissä 14€, kaksi euroa menee ennen kuun loppua tilinhoitomaksuun. Ei ole varallisuutta, eikä omaisuutta.
- irisrukka
Lompakossa noin kymppi. Tilillä muutama euro. Tilipv onneksi ensi vkolla. Asunnosta velkaa enää 28000.
- KylläRiittää
440€ tilillä 470€ pitäs maksaa kuunvaihteessa asumisesta.
Eiköhän tuon puuttuvan viellä jostakin löydä ennen kuunvaihdetta. - PienKuikka
Hehheh. N.30€ lompakossa ja kolikkopurkissa jtn 10€? :)
Sairaus(elinaikaa jokunen vuosi, riippuen miten kroppa, lähinnä syän jaksaa) ja ero tiputti tähän eloon. Kalustettu vuokrakoti, ei siis juurikaan irtainta omaisuuttakaan.
Tein a.ehdon ennen eroa ettei sukulaiset pääse perimään puoleltani eikä mitään järkeä köyhdyttää tervettä ex-puolisoa.. Sossusta en saa täten apuja sairaskuluihin, siinä mokasin kyllä. Mutta haudassa ei merkinnät haittaa.
Vähälläkin pärjää kun jäin lapsettomaksi. Nyt mietin vain seuraavaa aamua. Voi näinkin elää näköjään.- köyhäilyä
10 euroa ja ruokaa 3 päiväksi. Tilillä sen verran että laskuihin ja jää 20 e.
Köyhyys tarkoittaa nälkää ja vilua, kohtuullisesti molempia.
- köyhäpask
alle 500e kk pitää pärjätä... siis tosta ei vielä miinustettuna mitkään laskut!!!
- unel
Ei kuulu uteliaille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418