KANSA JA KAIKKI EDUSKUNTAPUOLUEET TUOMITSEE ODINIT

Yle paljasti odinit natsiporukaksi, jonka johtohenkilöt on tuomittu naisten pahoinpitelyistä. Nyt on aika muuttaa sanat teoksi ja eduskunnan on kriminalisoitava kaikki natsipartiot.
43<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Fasismi ja natsit ei kuulu Suomeen!

Äänestä
  • Lähde sitten pois, suvaitsematon suvakki!

    Äänestä

  • eryiyotor8opt879p kirjoitti:

    Lähde sitten pois, suvaitsematon suvakki!

    Rasisti on vajakki pahimmasta päästä!

    Äänestä

  • eryiyotor8opt879p kirjoitti:

    Lähde sitten pois, suvaitsematon suvakki!

    Odinin partiomiehiä epäillään osallistuneen useaan raiskaukseen, asiat tutkitaan perusteelisesti! Jyväskylässä uhrit löytyi puistosta ja tytöt juotettiin humalaan ja raiskattiin, ketkä muut kaljupäät partioi puistoissa kuin odinit!

    Äänestä

  • eryiyotor8opt879p kirjoitti:

    Lähde sitten pois, suvaitsematon suvakki!

    99% suomalaisista on suvaitsevaisia tolkun ihmisiä!

    Äänestä

  • AsiatSelvitetään kirjoitti:

    Odinin partiomiehiä epäillään osallistuneen useaan raiskaukseen, asiat tutkitaan perusteelisesti! Jyväskylässä uhrit löytyi puistosta ja tytöt juotettiin humalaan ja raiskattiin, ketkä muut kaljupäät partioi puistoissa kuin odinit!

    Siinä taitaa olla odinin partioiden perimmäinen tarkoitus.

    Äänestä

  • Rasismivajakit on puolijauhoisia.

    Äänestä

  • eryiyotor8opt879p kirjoitti:

    Lähde sitten pois, suvaitsematon suvakki!

    Persujen Linström sanoi rasistipartioille jyrkän EI.

    Äänestä

  • EttäSekinVielä kirjoitti:

    Persujen Linström sanoi rasistipartioille jyrkän EI.

    Linström puhuu ja lausuu mitä sattuu!

    Äänestä


Vähäpoikien mölyävät rasistiporukat on häädettävä kaduilta!

Äänestä

Odinit hakkaa naisia ja suojelee tyttöjä, vai miten se menee?

Äänestä
  • Väkivaltaiset rasistipartiot ei kuulu Suomeen.

    Äänestä

  • Naisia pahoinpidellään jotta ei tule tule vastusta!

    Äänestä

  • Hagd kirjoitti:

    Naisia pahoinpidellään jotta ei tule tule vastusta!

    Mahtoiko Jyväskylän odin epäselvyydet ratketa?

    Äänestä

Miksi sosiaalivirkailijan pahoinpidellyt hörhö saa kulkea vapaasti kaduilla?

Äänestä
  • Rikolliset pois kaduilta!

    Äänestä

  • ???? Onko juttu mv lehdessä??

    Äänestä

Hallitus aikoo maksattaa haittamaahanmuuttoa yli 75-vuotiailla vammaisilla
Hallitus aikoo leikata 75 vuotta täyttäneiden vammaisten, muun muassa sokeiden, liikunta- ja kehitysvammaisten tukia. Kunnille havitellaan hankkeella 61 miljoonan euron säästöjä. Ikärajaus on ikärasismia puhtaimmillaan.

17.03.2016 14:24, 2666 lukukertaa

Yle.fi:n mukaan hallituksen suunnitelmissa on karsia yli 75-vuotiailta vaikeavammaisuudesta johtuvia oikeuksia säästösyistä.

Hallitusohjelmaan pohjaava suunnitelma on osa niin sanottua norminpurkua ja kuntien tehtävien karsintaa. Käytännössä kyse on siitä, että suunnattoman kalliit haittamaahanmuuton kustannukset vain on pakko rahoittaa rahalla, joka on jostain muusta pois.

Joka muuta väittää, joko valehtelee täysin härskisti, tai sitten elää pää pilvessä!

jukka kumpuvuori

Jukka Kumpuvuori.

Vammaisten oikeuksia ajava lakimies Jukka Kumpuvuori ei hyväksy hallituksen suunnitelmia. Kumpuvuori kertoo, että ikärajaus rikkoo perus- ja ihmisoikeuksia. Se myös osuu ryhmään, jonka on vaikea saada äänensä kuulumaan.

Siirtyminen vammaispalvelulain tuesta sosiaalihuoltolain palvelujen piiriin tarkoittaisi sitä, että palvelut muuttuisivat tarveharkintaisiksi. Yksin 75 vuoden ikä voi poistaa tärkeän palvelun, esimerkiksi sokean henkilökohtaisen avun.

Kumpuvuori kertoo:

“Jos ihmisellä on esimerkiksi vaikea kehitys-, näkö- tai liikuntavamma, muun muassa hänen kuljetuspalvelunsa, henkilökohtainen apunsa tai palveluasumisensa loppuvat sellaisina kuin ne ovat olleet ennen 75-vuotispäivää. Keskeisin ongelma on se, että mikäli palvelut jatkuisivatkin, niistä tulisi maksullisia.“

Myös esimerkiksi asunnon muutoskorjaustyöt ovat monelle vammaiselle välttämättömiä.

Kumpuvuori korostaa:

“On kyse vaikeavammaisista vanhuksista. Pienestä ryhmästä. Ja tämä ikäraja 75 vuotta on vain tullut jostain – ilmeisesti päästä. Missään ei ole minkäänlaisia taloudellisia selvityksiä ja säästövaikutusten arviointia.”

Valtiovarainministerillä on tapana saada omasta päästään mitä ihmeellisempiä lukuja, ja hän selviää siitä sanomalla “Sori siitä”.
stubbirstas

Valtiovarainministeri Stubb.

Myös valtakunnallinen vammaisjärjestö Tapaturma- ja sairausinvalidien liitossa ollaan vihaisia. Liitto on toimittanut hallitukselle kannanottonsa, jossa se sanoo:

“Liitto on hyvin huolissaan hallituksen suunnitelmista laillistaa ikäsyrjintä ja ikääntyneiden vammaisten heitteillejättö.”

tsil_logo

Hallituksen lakiuudistus jättää ikääntyneet vaikeavammaiset vammaispalvelujen ulkopuolelle, vanhuspalvelu- ja sosiaalihuoltolakien varaan. Palvelut riippuisivat kunnan taloudesta ja päättäjien asenteesta.

Ei ikäraja 75 vuotta muuta vamman laatua millään lailla. Tapaturma- ja sairausinvalidien liitto lähettää terveisiä hallitukselle:

“Ihmeparantumisia tapahtuu harvoin, varsinkaan korkealla iällä.”

juha rehula levittelee

Juha Rehula.

Peruspalveluministeri Juha Rehula on eri mieltä. Hän puolustaa valmisteluvaiheessa olevaa ikärajausta:

“Taustalla on kuntien tehtävien karsinta miljardilla eurolla. Yritetään tehdä asioita nykyistä järkevämmin. Ja kyllähän tässä on myös säästötavoite olemassa.”

Siinä Rehula tietenkin on oikeassa, että miljardi jossain pitää säästää, kun haittamaahanmuuton kustannukset pitää repiä jostain. Hallitus näyttäisi ottavan mielellään yli 75-vuotiailta kantasuomalaisilta pois ja sijoittavan mielelluummin ne rahat laittomasti maahan tulleiden hyysäämiseen!

Lakimies Kumpuvuori kertoo hankkeen taustoista:

“Hallitus kyseli kunnilta, mitä normeja ne olisivat halukkaita purkamaan. Kuntien keskeinen viesti oli, että vammaispalvelut ovat kalliita ja niitä pitää purkaa.”

Rehula kommentoi:

“Suoraan kysymykseen suora vastaus ja ydinasia: jokainen saa jatkossakin ne palvelut, jotka hän tarvitsee. Sosiaalihuoltolaki korostaa sitä, että jokainen ihminen saa jatkossakin yhä enemmän räätälöityjä ja yksilöityjä palveluja.”

Jos analysoi Rehulan sanomisia ja hakee niistä sen punaisen langan, niin se on yksiselitteinen:

Rahaa pitää säästää vammaisiin yli 75-vuotiaisiin vanhuksiin käytetyistä varoista.

Vaikka säästösyistä palveluihin käytetään huomattavasti vähemmän rahaa kuin ennen, saa jokainen silti ne palvelut joita tarvitsee.

Edellä olevat Rehulan kannat eivät voi merkitä muuta kuin sitä, että tähän asti vammaiset vanhukset ovat saaneet paljon enemmän palveluita kuin tarvitsevat! Muuta Rehula ei voi tarkoittaa puhumatta itseään pussiin.

Juristi Kumpuvuoren lakitoimiston on useasti käynyt oikeutta, kun kunnat ovat säästäneet nykyiselläänkin vammaispalveluissa lainvastaisesti. Hän kertoo:

“Päätöksiä on tehty sosiaalihuoltolain mukaan, vaikka ne pitäisi tehdä vammaispalvelulain mukaan. Tämä tarkoittaa sitä, että ihmisten maksut kulkevat täysin väärin perustein. Taistelun jälkeen olemme voittaneet useita juttuja, joissa köyhät ihmiset ovat saaneet kymmeniä tuhansia euroja rahojaan takaisin.”

“Perustuslain mukaan jokaisella on oikeus välttämättömään huolenpitoon.

Äänestä
  • Sitä uudistushanke ei pysty takaamaan. Kyse on myös perus- ja ihmisoikeuksista, kansainvälisistä sopimuksista sekä syrjintäkiellosta.”

    “Suuri osa vaikeavammaisista vanhuksista ei ole koskaan ollut työelämässä. He ovat köyhiä vailla säästöjä. Ja samaan aikaan hallitus on leikkaamassa vanhuspalveluja. Yhdistelmä on kertakaikkiaan mahdoton.”

    Jos hallituksen suunnitelmat toteutuvat, tarkoittaa se sitä, että täytettyään 75 vuotta vammaisesta tulee huonompi ihminen kuin mitä laiton turvapaikanhakija on.

    Turvapaikanhakijoista puhuttaessa sanotaan, että Suomessa ei voi syntyperän mukaan jaotella ihmisiä toimeentuloon liittyvissä kysymyksissä.

    Ikä sen sijaan voi olla syrjintäperuste hallituksen mielestä!

    Lähde: yle.fi (Merja Niilola 16.3.2016).



    T3/MV
    [email protected]

    Äänestä

  • Mistä kopioit nuo romaanit?

    Äänestä

  • Fshjsz kirjoitti:

    Mistä kopioit nuo romaanit?

    Manneilta.

    Äänestä

Aloittaja ol YLE:n aivopesemä trolli!

Äänestä
  • Rasistiapina vouhottaa omiaan!

    Äänestä

  • Hehehe vihervasemisto trolli.

    Äänestä

  • Odinit on vakava uhka naisille! Pahoinpitelytuomioita ei jaeta huvin vuoksi!

    Äänestä

Odinin keppiheppanatsit on vakava uhka naisille!

Äänestä

YLEn toimittajat ansaitsee journalistipalkinnon!

Äänestä
  • Eipä yllättäisi jos yle saisi journalistipalkinnon omista
    trollisivuistaan sillä totuutta ei yleltä pääse enää
    vahingossakaan.

    Äänestä

  • odinin.nettinerot kirjoitti:

    Eipä yllättäisi jos yle saisi journalistipalkinnon omista
    trollisivuistaan sillä totuutta ei yleltä pääse enää
    vahingossakaan.

    Oliko odineissa myyrä? Itse Ranta kukaties?

    Äänestä

Väkivaltaiset natsipartiot on poistettava heti kaduilta!

Äänestä
  • Miksi vielä maleksivat kaduilla?

    Äänestä

Niille pitäisi järjestää jotain tekemistä eli TYÖTÄ. Mielellään raskasta ja pitkää päivää, niin saisivat purkaa tuota nuoren miehen testosteronista ja naisenpuutteesta kumpuavaa uhoa johonkin järkevään tekemiseen.

Äänestä
  • Odinit ovat syrjäytyneet normi yhteiskunnasta.

    Äänestä

  • EiPystyMihinkään kirjoitti:

    Odinit ovat syrjäytyneet normi yhteiskunnasta.

    Kuka uskoo että nuo syrjäytyneet tekevät erittäin
    osaavasti tehtyjä nettsivuja joille pääsee vain
    tunnuksen haltijat?

    Äänestä

  • supon.tekemiä kirjoitti:

    Kuka uskoo että nuo syrjäytyneet tekevät erittäin
    osaavasti tehtyjä nettsivuja joille pääsee vain
    tunnuksen haltijat?

    Hehehehe "valopäitä"

    Äänestä

  • Laiskoille ammatti työttömille on turha tarjota töitä!

    Äänestä

  • supon.tekemiä kirjoitti:

    Kuka uskoo että nuo syrjäytyneet tekevät erittäin
    osaavasti tehtyjä nettsivuja joille pääsee vain
    tunnuksen haltijat?

    Tuumasta toimeen!

    Äänestä

Miksi odineissa on niin paljon rantaruåtsalaisia?

Äänestä
  • Odinit on kovia naisten pahoinpitelijöitä, kuten hurriella on tapana.

    Äänestä

Koko kansa yksimielisesti tuomitsee odinien rasistipartioit, miten on mahdollista että niitä jossain vielä vetelehtii?

Äänestä

Onko Breivik klooni Olli Immonen tuominnut rasistiset katupartiot?

Äänestä
  • Miksi pitäisi tuomita?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RikollisetPoisKaudulta kirjoitti:

Yle paljasti odinit natsiporukaksi, jonka johtohenkilöt on tuomittu naisten pahoinpitelyistä. Nyt on aika muuttaa sanat teoksi ja eduskunnan on kriminalisoitava kaikki natsipartiot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu