Suomen ja Venäjän suhteisiin, ne ovat muten kireät. Venäjän ruoan tuonti kielto on vain Venäjän hallituksen yritystä säästä valuutta, öljyn hinnan romahdus romahtaa venäläisten ostokyvynkin. Selko kielellä Venäjällä ei ole rahaa ostaa hyvää ruoka ja lääkkeittä. Toimivat mutta kalliit länsimäiset lääket ovat kiellettyjä Venäjällä, rikkaat venäläiset käyvät ulkomailla jos jotain tarvetta on. Köyhät kuolevat lääkkeiden puutteen.
Suomen Naton jäsenyys tuskin vaikuttaa
10
<50
Vastaukset
- 3plus5
Venäjä käy kauppaa NATO-maiden kanssa siinä missä muidenkin eikä puolustusliiton jäsenyys vaikuta mitenkään kaupankäyntiin.
Venäjä sai talouspakotteet niskaansa TÄYSIN OMAA SYYTÄÄN mutta vaikka pakotteet poistuisivat niin kauppa ei siitä mihinkään vilkastu koska Venäjällä ja venäläisillä EI OLE RAHAA. - Natorauhanturvaoperaatio
Suomalaisilla on suuret luulot, siitä miten pienen Suomen Nato-jäsenyys vaikuttaa tai on vaikuttamatta.
Venäläiset toimivat omien suunnitelmiensa ja tavoitteidensa perusteella, siinä Suomen rooli ja merkitys on varsin pieni.
Suomalaisten on viisasta katsoa Nato-asiaa, puhtaasti oman etunsa näkökulmasta ja tämän tosiasian on moni venäläinen poliittinen johtaja vuosien saatossa useasti suoraan sanonutkin.
Suomen ja suomalaisten olisi pitänyt ymmärtää hakea Naton jäsenyys jo vuosia sitten. Ei ole mitään järkeä siinä, että selkeästi länsimaa Suomi on jäänyt ainoana Venäjään rajoittuvana EU-jäsenmaana Naton ulkopuolelle, kun 22 EU-maata ja 95% EU:n väestöstä asuu yhteisen Nato-liittoutuman jäsenmaassa.
Ulkopuolelle ja yksin jättäytyminen on vastuutonta ja väärin tavallisia suomalaisia kohtaan.
Suomen ja suomalaisten tulee tehdä kaikkensa, että olisimme hyvissä väleissä ja kanssakäymisessä naapurimme venäläisten kanssa, mutta Naton ulkopuolelle ei olisi pitänyt jäädä.
Suomalaisten on opittava huolehtimaan itse turvallisuudestaan ja siihen välttämättömästi tarvittavista sopimuksista ja liittoutumisista. EU:n jäsenmaana ja länsimaana olemme tällä hetkellä varsin kireissä väleissä venäläisten kanssa, mutta tämä ei johdu suomalaisista, sen venäläisetkin hyvin tietävät ja ymmärtävät.- EdesUnissa
Olen samaa mieltä että Suomen pitää katsoa asiaa nimenomaan omasta perspektiivistään, ajatellen suomalaisten etua, mutta ei poliitikkojen ja sotilasvirkamiesten. Ei ole vastuullista myöskään argumentoida, että liittyisimme koska useat muutkin EU-maat ovat jäseniä. Päätös tuolta pohjalta ei osoita itsenäistä ajattelua.
NATO ei kykene antamaan Suomelle mitään lisäarvoa, ja siksi en ole kiinnostunut liittymään Turkkilaisten kanssa samaan sotilasliittoon. En katso että he ovat sen tasoinen kumppani, johon haluan Suomen rinnastuvan. En myöskään halua että Suomen päättäjät joutuvat painostuksen alaisiksi aseistuksen valitsemisessa, ja Suomi joutuisi ostamaan aseistusta joka ei ole 100% paras vaihtoehto Suomelle.
Euroopan Unionin turvatakuu tekee noista EU-jäsenistä liittolaisiamme olimmepa NATOssa tai emme. Jos EU hajoaa tai Suomi eroaa EUsta, Suomi voisi harkita NATOa. Nyt se on toinen poliittinen järjestelmä, ja vaikeuttaa EUn yhtenäisen turvallisuuspolitiikan harjoittamista. - 16plus5
EdesUnissa kirjoitti:
Olen samaa mieltä että Suomen pitää katsoa asiaa nimenomaan omasta perspektiivistään, ajatellen suomalaisten etua, mutta ei poliitikkojen ja sotilasvirkamiesten. Ei ole vastuullista myöskään argumentoida, että liittyisimme koska useat muutkin EU-maat ovat jäseniä. Päätös tuolta pohjalta ei osoita itsenäistä ajattelua.
NATO ei kykene antamaan Suomelle mitään lisäarvoa, ja siksi en ole kiinnostunut liittymään Turkkilaisten kanssa samaan sotilasliittoon. En katso että he ovat sen tasoinen kumppani, johon haluan Suomen rinnastuvan. En myöskään halua että Suomen päättäjät joutuvat painostuksen alaisiksi aseistuksen valitsemisessa, ja Suomi joutuisi ostamaan aseistusta joka ei ole 100% paras vaihtoehto Suomelle.
Euroopan Unionin turvatakuu tekee noista EU-jäsenistä liittolaisiamme olimmepa NATOssa tai emme. Jos EU hajoaa tai Suomi eroaa EUsta, Suomi voisi harkita NATOa. Nyt se on toinen poliittinen järjestelmä, ja vaikeuttaa EUn yhtenäisen turvallisuuspolitiikan harjoittamista.Kylläpä kykenee: Ydinvarjon ja viidennen artiklan tuoman välittömän kostoiskun uhan mikäli meitä kohtaan käytettäisiin ydinaseita.
Venäjä ei kunnioita mitään ydinaseettomia vyöhykkeitä koska harjoitteli ydinaseiskua Ruotsia vastaan.
Eli Suomelle JOKO NATO-jäsenyys TAI omat ydinaseet sillä ilman tätä ei puolustuksemme Venäjää vastaan ole uskottava.
- Kukaan_ei_tykkää
Eivät norjalaiset, tai esimerkiksi saksalaiset natojäsenyydestään kärsi milläänlailla Venäjän agressioista. Ei Suomikaan. Kaikki Venäjän eurooppalaiset naapurimaat ovat Nato-maita - Suomea lukuunottamatta. Loputkin Venäjän rajanaapurit hakisivat etäisyyttä Venäjään, mutta ne Venäjän asevoimat........
- 25uyo2i5u
Välit ovat kireät natopainostuksen vuoksi, ei muuten.
Tai uhkaurhea oikeistohallitus yrittää kiristellä suhteitamme Venäjään, Venäjä ei ole huomaavinaan sitä.- Ulkoinen-vihollinen
Suomen nykyinen Hallitus pyrkii vastakkain asettelulla. Peittämään omat virheensä.
- Sisäinen-vihollinen
Ulkoinen-vihollinen kirjoitti:
Suomen nykyinen Hallitus pyrkii vastakkain asettelulla. Peittämään omat virheensä.
Hallitus haluaa sodan tai poikkeustilan suomeen. Näin ei tarvittaisi vaaleja pitkään aikaan.
- VenäjälleRauhoittava
Ihmeellistä mutta asia, Venäjän painostuksia Nato maihin tavallisesti lyhyt kun kanan lento.
- Gumorron
Toi kana ei pitkälle lentänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410