ATEISTIT UNOHTAVAT YHDEN ASIAN SELITELLESSÄÄN!

Syntiinlankeemus Eedenin puutarhassa!
2367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Jaa, että fiktiivinen tapahtuma unohtuu? Entäs sitten?

Äänestä
  • Sinusta on enemmän hyötyä kun alat lätkimään hyttysiä!

    Äänestä

  • jojkojojojojojojo kirjoitti:

    Sinusta on enemmän hyötyä kun alat lätkimään hyttysiä!

    MIKSI AVAUKSENI EI KIIINNOSTA SINUA, ALA NIISKUTTAA Pallejasi ja käytät
    Lestadiolaisen aivosolun kapasiteettisi oikein!

    -PAM

    Äänestä

  • jojkojojojojojojo kirjoitti:

    Sinusta on enemmän hyötyä kun alat lätkimään hyttysiä!

    Ja sinusta on enemmän hyötyä kun teet itsemurhan ja lopetat hapen tuhlauksen.

    Äänestä

Kieltämättä totta, unohdan usein erään asian. Sen, että raamatulla päähän hakatuille ei järkipuhe mene läpi.

Äänestä

Emme unohda.

Tarinaa kun kerrotaan kouluissa ja se on helppo muistaa.

Tarina on myös niin selkeästi pelkkä tarina, satu.

Että maailmassa olisi ollut vain 2 ihmistä, jotka elelivät puutarhassa(ikuisesti nuoriksi tarkoitettuina), kunnes lankesivat puhuvan käärmeen viekoittelemana syntiin ja iso J poltti päreensä.

Kuka täysijärkinen tällaisen sadun voi ottaa todesta?

Kuitenkin tarina on keskeisessä roolissa teologiassa, liberaaliteologia esittää sen vertauskuvallisena, hihhulilahkot enemmän tai vähemmän kirjaimellisesti tositapahtumana.

Mitä siitä sitten seuraa?
Se jakaa uskonsuuntia erilaisiin oppeihin.

Vanhoillislestadiolaiselle se mm. tarkoittaa, että naisen halu mieheen on synnin seuraus, ja kivuliaat synnytykset ovat Jumalan rangaistus Eevan synnistä.

Rippipappini oli VL ja hyvin jäi mieleen nuo painotukset.

Otin rippikoulun vakavasti, mutta epäilyksen siemenet kylvettiin jo tuolloin(toki vedenpaisumustarinat ja muu tieteenvastainen tökki jo ala-asteella),
tajusin, että luterilaisen kirkon sisälläkin on perustavaa laatua olevia erimielisyyksiä siitä, miten "Jumalan sanaa" pitää tulkita.

Äänestä

Toki muistan tarinan, jossa Eeva esileikittelee Aatamin puhuvan vällykäärmeen kanssa paratiisin makuuhuoneessa ja Mooses tiirailee hommaa salaa verhon takana. Sitten Mooses paljastaa kaiken Paratiisisanomissa ja koko viidakko siunailee sitä limaista seksilätinää.

Äänestä

Minä olen sen miustanut JA HARJOITTANUT SITÄ RAAMATULLISESTI
NAAPURIN VAIMON KANSSA, KUTEN JUMALAKIN TEKI MARiAN KANSSA.

Äänestä
  • Oletko pannut halvalla vai kävikö kalliiksi?

    Äänestä

  • voi.hallelujaa.sentäs kirjoitti:

    Oletko pannut halvalla vai kävikö kalliiksi?

    Sain ilmaiseksi RAAMATTUA JULISTAEN lestat aukeaa kuin ateistille pankkiholvit.

    Äänestä

  • jhgfrewer5678 kirjoitti:

    Sain ilmaiseksi RAAMATTUA JULISTAEN lestat aukeaa kuin ateistille pankkiholvit.

    Niin, kalliiksi se käy, jos joutuu maksamaan lapsenruokkomaksut, vaikka siis olisikin alun perin saanut ilmaiseksi. Tosin Jumala ei maksanut. Että aika härski temppu. Mitenkähän ne pankkiholvit mahtaa aueta ateistille? Onko hommaan saatavissa joku koodi?

    Äänestä

  • voi.hallelujaa.sentäs kirjoitti:

    Niin, kalliiksi se käy, jos joutuu maksamaan lapsenruokkomaksut, vaikka siis olisikin alun perin saanut ilmaiseksi. Tosin Jumala ei maksanut. Että aika härski temppu. Mitenkähän ne pankkiholvit mahtaa aueta ateistille? Onko hommaan saatavissa joku koodi?

    Mitä ihmeen ruokkoja? Naapurin vaimon aviomies maksaa senkin lapsen, onhan aviomies automaattisesti lapsen isä ja elatusvelvollinen.
    Minä olen vain avulias naapurin setä.

    Äänestä

  • Bla-Bla-Bla kirjoitti:

    Mitä ihmeen ruokkoja? Naapurin vaimon aviomies maksaa senkin lapsen, onhan aviomies automaattisesti lapsen isä ja elatusvelvollinen.
    Minä olen vain avulias naapurin setä.

    Ahaa, oletkin vain tuhkamuna. No se tulee halvaksi.

    Äänestä

Lestanisien tippuriset tinakolvit eivät pärjää minun kristillisen suoralle Syntiinlankeemus-sauvalle Paimenassa. Eedenin orgiatkin (hurja juttu 1)
OVAT PIENTÄ MINUN SUUREN SUKUPUOLIELIMENI RINNALLA AMEN JEESUS ON HERRA

Äänestä

Kaikille aikuisille tuo tarina on pelkkää paskaa.
Onko aloittaja tosissaan?

Äänestä

Miten ateistien pitäisi sinusta kyseinen asia huomioida? Jäi hyvin epäselväksi miksi asian muistamiseen ateisteilla olisi tarvetta.

Nämä ovat taas niitä asioita jotka ovat ilmeisesti itsestäänselvyyksiä uskoville mutta eivät tunnu aukeavan oikein muille, kuten se miten evoluutioteorian potentiaalisesta kumoamisesta päästään suoraan siihen että kristinuskon Jumala on todistetusti olemassa.

Äänestä

Perkele on hoitanut omat leiviskänsä kiitettävästi tällä Palstalla.......on hyviä "apulaisia"

Äänestä
  • Kuten Avaaja, saatanan idiootti Lesta II Jr. Nussii toisten vaimoja. Iske Lestaa palleille, ja pelastat maailman!

    Äänestä

  • Perkelettä, tuota Suomalais-Ugrilaista Ukkosenjumalaa ei oikeasti ole.
    Täällä on vain typeriä uskovaisia ja heille järkipuhetta takovia uskonnottomia.

    Äänestä

  • Mee.Pelle.Nukkumaan kirjoitti:

    Perkelettä, tuota Suomalais-Ugrilaista Ukkosenjumalaa ei oikeasti ole.
    Täällä on vain typeriä uskovaisia ja heille järkipuhetta takovia uskonnottomia.

    Teisti siis kannattaa olla - Jos haluaa häpäistä itsensä.

    Kanssakristityt eivät muuten ikinä tee muuta kuin mökötä - ovat todella ilkeitä ihmisiä. Toisin kuin sinä, he puhuvat ihan pallihiestä ja omasta Jumalastaan muille pakolla. Itsekeskeisyys loistaa kuin natsikristityn kalju.

    Äänestä

  • Niin, ei kannata ajatella oman uskomuksensa olevan huuhaata, vaan kannattaa mieluummin syyttää muita.

    Äänestä

Sadut voi unohtaa. Koskaan, edes voimakkaimpina uskon kausinani, en ottanut tuota tarinaa kuin vertauskuvana. Minulla ei ole mitään selittelemistä.Selitykset saavat tulla ihan muualta, mikäli jonkin asian aion uskoa.

Äänestä

Minua naurattaa edelleen, miten uskovaiset kuvittelevat erään esi-isäni olleen vaikutusvaltaisempi kuin Jumala. Oli se vaan aika kaveri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PaluuMenneisyyteen kirjoitti:

Syntiinlankeemus Eedenin puutarhassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu