Vanhojen osakkeiden myynti - ostokuittia ei ole

lllllffflf

Miten jos on ostanut joskus jotain osaketta esim. 2000 vuonna ... ja se on vaihtanut nimeä sun muuta välillä ja arvoltaan esim. 500 euroa ja myynyt sen 2015.

Miten kannattee ilmoittaa veroilmoituksessa? ostokuittia ei siis ole ... onko se hankintameno-olettama ja kuinka paljon?

4

54

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklkg

      Kyllä, se on hankintameno-olettama, ja tuolta ajalta se on 40 %.

      Tosin, jos et ole myynyt mitään muuta tai jos kaikkien myyntien (mukaanlukien talot, taide-esineet sekä postimerkit) yhteissumma jää alle 1000 euron, et joka tapauksessa joudu maksamaan myyntivoittoveroa.

      Tosin 2, jos välittäjällä on tieto osakkeiden ostohinnasta, niin tieto menee verottajalle sitä kautta. Sinun tehtäväksesi jää vain tarkistaa tiedot.

      • lllllfffff

        Kiitos tiedoista, tästä on hyvä jatkaa.


      • Vakuusvaje

        Kannattaa kuitenkin ottaa selvää, mitä ne osakkeet ovat tuolloin maksaneet. Vuonna 2000 oli pörssissä it-kupla ja monet tekno-osakkeet olivat aivan tolkuttoman kalliita. Jos pystyt selvittämään ostohinnan ja kyse on tällaisesta tapauksesta, voit päästä jopa vähentämään tappiota.

        Tämä vähennysoikeus koskee myös pientä alle tonnin myyntiä, jos ostohinta on aikanaan ollut _yli_ tonnin. Eivätkä nämä tapaukset ole mitenkään harvinaisia, onhan esimerkiksi Nokiakin vuoteen 2000 verrattuna nyt noin 90 % tappiolla.


    • aiaiaiai_

      menetät kaiken valtiolle. Älä myy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      667
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe