Suomen sotasalaisuus ei ole armeijan koko, rautainen kuri tai Nato-optio, vaan sotilaiden koulutus ja motivaatio. Suomi ei kouluta rivisotilaita vaan partisaaneja. Hyvin koulutettuja, valmiita taistelemaan maalla, merellä ja ilmassa.
Suomen saattaa pystyä valloittamaan puolessa vuodessa, mutta voittamaan sitä ei pysty edes vuosisadassa.
Venäjällä on kokemusta Afganistanista ja Tsetseeniasta tehokkaasta partisaanivastarinnasta mihin ei superaseita tarvita eikä
myöskään Natoa.
Suomen turva on hyvä ulkopolitiikka ja diplomatia, joita tukee taustalla kansanarmeja. Piste!
SUOMEN VOIMA ON TÄMÄ!
10
149
Vastaukset
- lovefinlandia
Suomen paras on itsenäisyys ja rauha . Suomesta maata ahmivien kuuluu muistaa katsoa kotimaansa suuntaan ; siellä on ihan samaa puuta multaa ja metsää . Ahnehan ahmii . Pitää muistaa suomenkieli ja suomen oma kulttuurisuus joka pitää säilyttää . Lisäksi suomi on länsimaalainen identiteetiltään ja uskonnoltaan eurooppalainen skandinaavinen . Vapaa demokraattinen systeemi myös . Ihmisarvon kunnioittaminen. Suomea ei saa vahingoittaa ahneuden synnin kautta . Amen. The Best Country . European Union forces.
- uyt543
Aloittaja jääkäri oikeassa. Tästä näet jääkärit tositoimissa.....FinnishMilitaryPower ....
https://www.youtube.com/watch?v=6UVaStI1r3I&index=22&list=PLmb1Thl8L0Nh6brwLRZvqUBJJmiGn6Mb4
- Pääsylipun_hinta
Hyvänä apuna on myös se, että Suomessa ei ole mitään strategisesti erittäin tärkeää kohdetta, joka olisi suurvaltojen välisessä pelissä polttopiste. Silloin Suomen valtaamisesta ei kannata maksaa kovin korkeaa hintaa. Hinta on tietysti sitä korkeampi, mitä parempi armeija meillä on.
Neuvostoliitto tavoitteli talvisodan alussa ja kesällä 1944 Suomessa täydellistä voittoa, mutta tyytyi molemmilla kerroilla lopulta rajansiirtoon. Moskovan mielestä olisi maksanut liikaa jatkaa sotaa lisätyin voimin maksimitavoitteeseen asti. Se olisi tietysti ollut mahdollista Neuvostoliiton resursseilla, mutta niitä tarvittiin muuallakin. - Suomella-on-myös
erittäin taitava presidentti, joka tapaa sekä Venäjän että USA:n johtoa.
Meitä turvaa myös pohjoismainen yhteistoiminta, EU:n jäsenyys sekä Naton rauhankumppanuus. - Kyllä-Sauli
on paras aseemme. Sen todista jo tiltujen surkea valitus.
- Asdertson
Täytyy kompata edellisiä.
Suomen voima on kansalaisyhteiskunta, demokratia, yhteen hiileen puhaltamisen henki.
Pelkkä vauraus ei ole vakauden tae. Esimerkiksi Libya oli öljyvarojensa ansiosta varsin vauras maa. Tosin ilman demokratiaa se osoittautui sortuvaksi sisältä käsin kovin nopeasti jo vähäisenkin ulkoisen sysäyksen yllykkeestä.
Sotilaallinen vahvuus ei sekään takaa vakautta. Sotilaallisesti vahvoja olivat myös Neuvostoliitto ja Irak. Molempien heikkoudeksi osoittautui demokratian puute ja jälkimmäisessä tapauksessa itsevaltainen diktaattori, joka ei oikeasti nauttinut kansan suosiota, vaan jatkoi virassa pelon ylläpidolla. Kun pakkovalta lopulta uskallettiin haastaa, se sortui todella yllättävänkin nopeasti - vailla kannattajia, jotka olisivat nähneet mitään mieltä järjestelmän puolustamisessa.
Suomen vahvuus on yhteisen hyvän hahmottaminen. Pidetään siitä kiinni.
Olen ylpeämpi maasta joka on maailman lukutaitoykkönen kuin olisin maasta jolla on hullu diktaattori ja ydinase. Henkistä pääomaamme ei noin vain syödä eikä viedä.- pohjoismaat-rules
Suomi on pieni maa, mutta onneksi samaa henkeä läytyy naapureista. Yhteistyötä kaikilla aloilla pitää yhä tehostaa pohjoismaiden kesken.
- j3p4thj
Oikein, motivaatio laskee jos nato tuodaan mukaan kuvioihin.
- hyvä-me
Nato on jo mukana kuvioissa.
Suomi hoitaa silti itse oman alueensa puolustuksen kuten ennenkin. Yhteistyö tukee Suomen puolustuksellisia tavoitteita.
- 3333
KOTI , USKONTO JA ISÄNMAA ! . VERELLÄ ON SUOMI LUNASTETTU , ISÄNMAATA EI MYYDÄ ! . RAUHANOMAINEN KANSANNOUSU AINOA VAIHTOEHTO ! .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2212926Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1071189Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321102- 681048
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka338989Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788