Velvollisuutemme elättää muslimiukkoja?

haatajapena

Onko näin?Velvollisuutemme elättää maailamna toiselta puolelta tulevia "turvanhakijoita" joille meille ei ole mitään yhteistä,vaan pikemminkin päinvastoin.Ei mitään yhteistä maailmankatsomuksen tai tavoitteiden tai historian kanssa..

19

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiolevelvollisuutta

      Ei ole, eikä näin tule olla.Tämä on saatava loppumaan.

    • Toomioja

      Ihan pelkkä turvanhaku ei riitä selitykseen että tullaan maailaman toiselle puolelle,,paikkaan missä ei mitään yhteistä kantaväestöön.

      • Yritykset_pelaa_pokeria

        Se on järjestetty juttu.

        Covert (=salamyhkäinen) destabilization: How Washington's refugee crisis is being used to coerce the EU

        [=Covert epävakautta: How Washington n pakolaiskriisistä käytetään pakottaa EU]

        http://www.sott.net/article/313300-Covert-destabilization-How-Washingtons-refugee-crisis-is-being-used-to-coerce-the-EU

        Sanakirja.org:
        [= covert käännetään:
        Käännös
        Adjektiivit
        1. mystinen
        2. peitetty
        3. piilevä
        4. arvoituksellinen
        5. salamyhkäinen
        6. salaperäinen
        7. selittämätön]

        The EU has become a corporate playground

        http://www.theguardian.com/politics/2016/feb/22/the-eu-has-become-a-corporate-playground

        "It is very disturbing to see the campaign to leave the EU dominated by the right. I will be voting to leave, not because I fear immigration or a few benefits to EU migrant workers’ children. The EU has become a corporate playground in which neoliberal mantras are now as firmly established, as we once believed social agendas to be. Corrupt bankers continue to conduct fraudulent deals; private companies siphon off huge sums of public money in exchange for poorly delivered services; and the inadequacy of public funds to deliver those services is blamed on the most disadvantaged. Meanwhile the EU embraces TTIP, handing ultimate power to unaccountable multinationals to bid for public contracts and sue governments in secret hearings for laws that inhibit their profits. And the media, which should be exposing all this, are now the stooges of the elite.

        Cameron’s government is at the forefront of the neoliberal agenda, but it will be easier for the British people, once we have woken up to the deceptions practised on us, to take on a national government than a largely unaccountable EU. Those on the left need to make the commonsense argument that strong government and a not-for-profit public sector run by and for the people to secure health, welfare, housing, transport and fuel for everyone, along with strict regulation of banking and tax-avoidance, are the best counterbalance to corporate power. Once I believed the EU could be trusted with that balance. Sadly no longer.

        Nick Moseley

        Chesham, Buckinghamshire "

        FASISTINEN KANSANTALOUSTIEDE:

        Profit is private and individual. Loss is public and social. - General characteristics of fascist economies :

        https://en.wikipedia.org/wiki/Economics_of_fascism

        As much as $2 trillion is laundered each year, much of it by hiding company ownership.

        http://www.transparency.org/news/pressrelease/report_launch_transparency_international_surveys_g20_efforts_to_stop_corrup
        Kommentoi


    • Enkannamuita

      Olen samaa mieltä. Minun moraaliin ei mahdu että suomalaiset olisivat 'vastuussa' irakilaisista ja afganistanilaisista ta muidenkaan kansallisuuksien elättämisestä. Kenen taakkaa ja vastuuta tässä oikein kannetaan? Muihin maihin voi muuttaa tai mennä lomalle mutta ne pitää itse maksaa. Ei voi olettaa että vastaanotavalla yhteiskunnalla olisi minun suhteen mitään elatus- tai taakankantovelvolisuuksia.
      Suomalaiset eivät ole vastuussa irakilaisista yhtään sen enempää kuin irakilaiset meistä.
      Se, että huijari pyytää "apua" ei tarkoita sitä että meidän pitäisi olla heti auttamassa lompsa levällään. Vain huijariministerit ja virkamiehet vaativat sitä mutta he ottavatkin käskynsä jostain muualta kuin suomalaisilta äänestäjiltään.

      • metsolanmuori

        Hyvä kommentti,olen samaa mieltä. Suomalaisen velvollisuus on elättää ainoastaan itsensä ja lapsensa ja voi sille akallekin jotakin antaa,jos ei kovin jurputa. Sekin velvollisuus on aika suuri taakka,kun työtä ei kaikille ole.


      • Herätys11

        Suomi valmis auttamaan Kreikkaa
        http://www.yle.fi/tekstitv/html/P105_01.html

        Uskooko kukaan enää tätä? Sitten kun Kreikan matut on autettu ne tuotetaan tänne, kuten esim. Englannin laiva pelasti pakolaisveneitä ja sitten toivat ne Italiassa käynnin jälkeen Englantiin eikä kukaan pystynyt estämään.
        Kun Suomi lähtee auttamaan, ne on pakko ottaa tänne!!!


    • Työssäkäyvä

      Miksi minun pittä elättää haatajanpena? Osaako joku vastata miksi näitä loisia pitää sietää?

      • Tekisit.et.kävis

        Siksi, että se pystyy elättään irakin ukot.. Siksi kaltaistesi loisten täytyy työskennellä..!


    • toomioja

      Kaiken kruunaa rikokset mitä tekevät...

    • gggggggö

      Suomessa kun nuo tietkin on niin huonokuntoisia niin noihin tiellä oleviin reikiin voitaisiin hyvinkin laittaa asfaltin jatkeeksi noita matu ukkoja. Olisi niillekkin käyttöä.

    • 73333

      Tämä on taas kaikkien aikojen vitsi, Tsipras tekee joko omalla päätöksellä tai maksusta Merkelille nyt vastapalveluksia. Kreikkalaiset ovat itse vain altavastaajia, ei löydy sikapääministerille ja valehtelijalle vastaanpanijaa. Vai erosi äijä eurosta? Katin kontit!! Suuri, kreikkalainen SUTKI.

      Kreikka ei pysty aloittamaan turvapaikanhakijoiden palautusta heti
      Ulkomaat Julkaistu 20.03.2016 04:54
      http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/kreikka-ei-pysty-aloittamaan-turvapaikanhakijoiden-palautusta-heti/5799014

    • epätietoisuusontapa

      EU:ssa on lyöty lukkoon EU:n sisäisiä sääntöjä, esim. velan maksimimäärälle.
      Samalla tavalla pitäisi sopia maksimit väestön kasvulle.
      Jos joku maa kasvaa liikaa, niin ei muilla mailla ole velvollisuutta elättää niitä ylimääräisiä - sitähän tässä alkaa tapahtumaan, jos ei ole varuillamme.

      Sodat ym on oireita väestönkasvusta.

      Ne elättävät jotka pystyvät. Kun eivät enää pysty, etsitään uutta elättäjää: sinne menevät matut ja myös köyhtyneet suomalaiset.
      Sitten kuullaan mediassa, kun toimittaja kysyy Saksan pakolaisleirissä olevalta suomalaiselta, entiseltä tekn.insinööriltä:
      "Mitä haluat tulevaisuudelta?"
      "Haluan vain tietää keneltä voin kysyä tämän: Oliko kiva tuhota Suomi?"

      • Aika_kyselyyn

        Laitetaan taas tänne keskusteluun mielipidetiedustelu:

        1. Oletko sitä mieltä, että Suomeen ei pitäisi ottaa enää yhtään turvapaikanhakijaa?
        a) olen
        b) en

        2. Oletko sitä mieltä, että Suomen väestöä ei tulisi kasvattaa enää yhdelläkään ulkomaalaisella?
        a) olen
        b) en

        3. Oletko sitä mieltä, että turvapaikan saannin ehtona on sterilisaatio?
        a) olen
        b) en

        4.) Turvapaikanhakijan tänne jäännin toinen ehto on toimeentulon hankkiminen?
        a) kyllä
        b) ei.


    • Kenkä_puhelimessa

      EKP:n Välimeren tukeminen ja kaikki nämä kommervenkit, aivan kuin natsiarmeija marssisi tänne, pyytämättä, tekemään taloudellista "INHIBIITIOTA" [=ESTO]. Jos sulla on rahaa sijoittaa hyödyt, mutta kuin sitä ei jatkuvasti voi olla, käy huonommin.

      Suuren määrät sijoittajia pelaavat tällä kaikella, sitä ei osaa suoraan kertoa, ellei tunne menetelmiä. Sanat ovat siistejä, ei sanota, että ryöstö, saneeraus, ulosotto, köyden jatkoksi meno, finanssisota, hyökkäys, kaappaus, salaliitto, ilmahyökkäys, vakoilu, vallankaapppaus.

    • Poistuollaisetmatut

      Meillä ei todellakaan ole mitään velvollisuuksia näitä etelänmaita ja niiden kansalaisia
      kohtaan .Auttoivatko he meitä ,silloin kun olimme sotaaikana nälissämme ja hädässä.
      Heillä on ollut yhtäpaljon aikaa laittaa maittensa asioita järjestykseen ja
      kuntoon kun meilläkin,jos he eivät olisi islamin pyllisteliöitä ja raiskaajia .Mihin he ovat aikansa käyttäneet,eivät suinkaan vaivaloiseen
      työn tekoon,vaan järjettömään lisääntymiseen ,uskonsa puolesta
      keskinäiseen tappeluun.Kantakoot seurauksensa teoistaan.

    • Vastuunjako

      Voisi myös kysyä, että mistä nämä maahanmuuttajat ovat vastuussa. Kuka on vastuussa siitä, että esim. Syyriaan saadaan rauha? Eivätkö syyrialaiset itse ainakin kuulu siihen joukkoon, jonka tehtävänä rauhan rakentaminen on? Eivätkö muslimit ole vastuussa siitä, että heidän tulee ratkaista eri suuntauksien väliset ristiriidat?

      Eihän tämä niin voi mennä, että ensin mokataan kaikki mahdollinen kotimaassa ja sitten jätetään koko sotku selän taa ja lähdetään muihin maihin etsimään parempaa elämää.

      Miksei eurooppaan tulevilta maahanmuuttajilta voida muka vaatia esim. ihmisoikeuksien kunnioittamista? Ei täällä pitäisi olla mahdollista syrjiä esim. homoseksuaaleja uskontoon vedoten. Mutta niin vaan piti Saksassa erottaa homoseksuaalit maahanmuuttajat omaan rakennukseen, jotteivät muut heitä pahoinpitelisi.

      Eurooppalaisilla voi ollakin vastuu "elättää muslimiukkoja", mutta joitain vastuita täytyy olla muillakin. Velattomat, rahassa pyörivät muslimivaltiot arabian niemimaalla voisivat nyt alkaa antaa eurooppalaisille velkaantuneille maille apua. Siitä voitaisiin alotitaa tämä vastuunjako. Ennen kuin rakennetaan suurmoskeijaa, voitaisiin huolehtia valtion velasta ja esim. vanhustenhoidosta. Ei rukoilun pitäisi mitään maksaa.

    • rf23489h243

      REFUGEES GO AWAY!!!!!!!
      WE DON'T WANT YOU IN FINLAND ANYMORE!!!!!!
      WE ARE STARTING TO HATE YOU!!!!

    • fef2ef2e2ef

      WE WANT TO LIVE IN PEACE IN OUR OWN COUNTRY!!!!

      FINLAND IS NOT FOR EVERYBODY.
      AND, ESPECIALLY, IT IS NOT FOR CRIMINALS OR BRAINWASHED MUSLIMS!!!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe