Keskusta nousee gallupissa Jolla nyt ei merkikystä

Ay-liike.hassuttaa

Eduskunatavaali 2015 21,1 %
Nyt gallup 21,5 %

Voidaan sanoa, jos Ay liike hassaa yhteiskunta asiat, silloin ihan hyvin SDP 10 % gallupissa.
Tuskin nyt ihmiset niin hölmöjä enään, että antaa äärivasemmiston viedä.
Kun näkyy muutama Ay osato äärivasemmsistoineen olevan eniten äänessä. Millloin heile normaali passannut, ei milloinkaan.
Neuvostoliiton aikaan, olisi pitänyt sinne puheissaan liittyä, mallimaahansa. Jos työläisetkin, oli mukaansa miljonäärejä.
Kun kaikki tietää että siellä leirissä ei ole mitään annettavaa.



Tämän Gallup-mittauksen tulos kertoo, että demareiden kannatus on 20, 4 % ,keskustan kannatus on 19,5 % ja kokoomuksen 18,4 %. Se kertoo myös että, keskustan kannatus on 23,5 %, demareiden 19,4 % ja kokoomuksen 17,4 %. Se kertoo myös, että demareiden kannatus on 23,4, keskustan 20 % ja kokoomuksen 19 % . Ja se kertoo myös aika monta muuta mahdollista tulosta.

Näistä tutkimuksita tehdään päätelmiä. Erot edellisiin tutkimuksiin eivät ole tilastollisesti merkittäviä ja noilla desimaaleilla ei ole pienintäkään merkitystä. Toimittajien voidaan sanovan joko tietoisesti tai asiantuntemattomuuttaan vääristelevän tulosten tulkintoja.

Tilastollisesti merkittävien muutosten ja puolueiden kannatuserojen pitäisi olla todellisuudessa parin prosenttiyksikön luokkaa, jotta ne todellisuudessa kertoisivat jotain. Nyt ainoa, mitä voidaan sanoa on, että kannattuksissa ei ole oleellisia muutoksia ja SDP:n kannatus on viime vuoteen verrattuna säilynyt korkeammalla tasolla.

Toivottavasti JSN tekisi joskus kurinpalautuksen näiden tutkimusten tulkintauutisiin.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halosmaniaa

      "varastetaan köyhiltä ja annetaan rikkaille"-
      Halonen esiintyy Robin Hoodina.
      Laittaakin omaan taskuunsa rahat.

      • PankoltaTuulee

        Onneksi meillä on "majuri", joka jakaa köyhille mamuille nelinumeroisia summia.


      • Halosen.otta.oppia
        PankoltaTuulee kirjoitti:

        Onneksi meillä on "majuri", joka jakaa köyhille mamuille nelinumeroisia summia.

        Onneksi kaltaisiaan vielä on. Sanoihan, ettöä valmis laskemaan eläkkeitäänkin, yhteiskunnan eduksi. Sanoi, että voisi hyvin 700 € antaa niistä pois kuussa.
        Näkee ettei ole sosialisti.


      • SellainenMajuri
        Halosen.otta.oppia kirjoitti:

        Onneksi kaltaisiaan vielä on. Sanoihan, ettöä valmis laskemaan eläkkeitäänkin, yhteiskunnan eduksi. Sanoi, että voisi hyvin 700 € antaa niistä pois kuussa.
        Näkee ettei ole sosialisti.

        Niinhän se sanoo mitä sylki suuhun tuo, teot kuitenkin pelkkää mielikuvitusta


      • Onneksi.on.Halonen
        SellainenMajuri kirjoitti:

        Niinhän se sanoo mitä sylki suuhun tuo, teot kuitenkin pelkkää mielikuvitusta

        "varastetaan köyhiltä ja annetaan rikkaille"-

        Halonen esiintyy Robin Hoodina.

        Laittaakin omaan taskuunsa rahat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe