kyläkauppias Johan Holmström myymäläauto kiertää

vastaanottokeskuksissa

KIRKKONUMMI Kun Evitskogissa järjestettiin infotilaisuus kyläläisille, Jontte Holmstörm oli vastaanottokeskuksen äänekkäimpiä arvostelijoita.

Harva kantasuomainen on tutustunut yhtä moneen turvapaikanhakijaan kuin kyläkauppias Johan Holmström. Jontten myymäläauto kiertää kymmenkunta vastaanottokeskusta viikossa.

Kumea ”törähdys” kuuluu jo kaukaa, kun Holmströmin miljoona kilometriä ajettu myymäläauto kurvaa Kirkkonummella Aavarannan vastaanottokeskuksen pihalle.

Parkkipaikalla tapahtuu iloinen jälleennäkeminen.

– Terve, terve, mitä kuuluu? kauppias kättelee jokaisen.

− Alusta lähtien olen kätellyt myös naiset. He olivat aluksi varautuneita ja epäluuloisia. Tällä haluan näyttää, että Suomessa tehdään näin, Jontte naurahtaa.

Asiakkaita ei tarvitse houkutella, heitä on hetkessä tungokseen asti.

Autossa kuuluu iloisesti suomen, arabian ja englannin sekoitus.

− Se on yksi kaksikymmentä, one twenty, kauppias huikkaa ja sormilla vielä kerran uudestaan.

−Asiointi yritetään hoitaa aina suomeksi. Tämä on samalla kielenopiskelua ja joidenkin kohdalla menee oikein hyvin. Ohjaaja kävi tässä kertomassa, että eräs oppilas totesi tunnilla selvällä suomella ”Jontte on hyvä kauppias”.

Myymäläauto kiertää vastaanottokeskuksia Kirkkonummella, Espoossa, Vihdissä, Raaseporissa, Siuntiossa ja Hangossa saakka. Kohteissa on yhteensä pitkälti yli 2 000 asukasta.

Idea vastaanottokeskuksia kiertävästä myymäläautosta syntyi joulun alla, kun vastaanottokeskuksia perustettiin lähes liukuhihnalla.

Holmströmin kyläkauppa toimii Kirkkonummen Lapinkylässä. Alle kymmenen kilometrin säteelle tuli kaksi isoa keskusta: Evitskog ja Aavanranta.

− Turvapaikanhakijoita rupesi käymään kaupassa ja he tekivät yllättävän paljon ostoksia.

Vanha myymäläauto löytyi Pohjanmaalta. Seuraava kysymys oli, mistä autoon tavarat, joita turvapaikanhakijat haluavat. Läheskään kaikkea ei löydy tukusta.

– Kyllä minua katsottiin vähän pitkään, kun läksin kyselemään etnisten tuotteiden valmistajilta ostettavaa. Mikähän mies tuo on, ajateltiin ja vähän testattiinkin aluksi. Mutta nyt kaikki sujuu loistavasti.

Kun Maahanmuuttovirasto järjesti elokuussa Evitskogissa infotilaisuuden kyläläisille, Jontte oli äänekkäimpiä arvostelijoita. Tämä on taltioitu myös Ylen tuottamassa dokumenttifilmissä.

− Se oli ensimmäinen kerta elämässä, kun en tiennyt oikein mitä tästä pitäisi ajatella. Mutta tällä myymäläautolla olen päässyt tähän maailman todella sisälle.

Harva kantasuomalainen katselee turvapaikanhakijoiden elämää yhtä monipuolisesti ja läheltä kuin Jontte.

− Kyläkaupan kanssa on vaikeaa, mutta tämä homma tukee kaupanpitoa hyvin. Sitten tästä saa perspektiiviä omiin ongelmiin, kun tapaa ihmisiä, jotka kuukausimäärin odottelevat näissä keskuksissa vastauksia hakemuksiinsa, Jontte pohtii.

Holmström kiittelee myös sitä, että 34 vuotta kauppa-alalla olleena on päässyt vielä kokemaan ja oppimaan jotain aivan uutta.

– Ja kyllä kulttuurien kohtaamisetkin sävähdyttävät, kun kaksi naista tulee viiden korin kanssa kassalle ja mies tulee maksamaan ja manailee, että useamman vaimon elättäminen on täällä Suomessa kallista, Jontte hymähtää.

Jontten autossa kauppa käy ja juttu lentää. Tiskille ladotaan naan-leipää, paahdettuja auringonkukansiemeniä, hedelmiä, miehille tupakkaa ja lapsille Mars-patukoita.

Hinnat katsotaan tarkkaan. Asiakkaat käyvät välillä maksamassa ostokset pois, jotta näkevät mihin rahat vielä riittävät. Kortteja ei myymäläautossa tunneta puolin eikä toisin.

− Mitään ei ole vielä autosta hävinnyt ohi kassan, Jontte kiittelee Euroopan halki kaukaa vaeltaneita uusia kyläkaupan asiakkaitaan.

Myymäläauton valikoimissa

◾Naan-leipä (hittituote).

◾Halal-lihat, kuten broileripyörykät, jauheliha ja nuggetit.

◾Sesam-tahna.

◾Auringonkukansiemenet.

◾Alkoholia ei myydä, vaikka sitä joskus kysellään. Alkoholi on myös vastaanottokeskuksissa kielletty.

6

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • show_goes_on

      Business is business! Kyllä kai näistä maahantunkijoista hyötyy kauppiaat siinä kuin vokkimajoitusta järjestävät poliitikotkin. Pitää nyt vaan muistaa, kenen rahoja nämä matut antavat kauppiaalle maksuksi ostoksistaan!

    • afsdfasfas

      maahanmuuttokriitikon agenda katoaa sillä sekunnilla kun pääsee bisnekseen mukaan.

    • fghjrtyui

      Minä luulen,, että kummatki vaimot ovat joutuneet antamaan SOSIAALITOIMISTOLTA saadut rahat "miehen" kukkaroon josta tämä sitten voivotellen m "maksaa",, meidän rahoilla , kitisten ku ei vehjettä pitäny kurissa.
      Toisaalta tekevät lapsia kun kanit,, no mitäs siinä ku suomalaiset MAKSAA.
      Ei me kanta asukkaat pysty tekemään penikoota joka perunoolle.

    • codldlf
    • SeOnEntinenKauppiasKohta

      Kaikki sieluttomien suklaanappisilmäisten saatananpalvojien palvelijat ja matubisnekseksestä lypsäjät pitää laittaa boikottiin.

    • ParempaaPalvelua

      Syrjäkylillä kiertelevä Lidl-myymäläauto helpottaisi maaseudulla asuvien mummojen elämää. Mukaan voisi vielä liittää DHL:n pakettipalvelut, ja ottaa yhteistyökumppaniksi jonkun pankin, jossa voisi maksaa laskuja ja nostaa käteistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe