Kamalaa toimintaa tuo matutouhu Kreikassa.

Turkki työntää matuja pilvin pimein Kreikkaan ja entisetkin hukkuu saveen siellä. Mitä siellä EU:ssa oikein sovittiin ja mitä tapahtuu?
Välimeren yli tulee taas Italiaan porukkaa, kun on kesä niin meren voi ylittää. Mitä heille tehdään iranilaisille ja Afrikan elintasopakolaisille.
Kuka nämä ruokkii ja kustantaa? Meno alkaa olla aika hurjaa ja senkun pahenee.
Tilanne tulee vääjäämättä menemään siihen, kuin Austraaaliassa ja Kanadassa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eu:n ulkorajavalvonnan aloittaminen on jossain vaiheessa edessä. Toteutusta hiotaan vielä. Pakolaisvirrat loppuvat nopeasti, kun tieto menee perille, että esimerkiksi Italia käännyttää kaikki rannikolle pyrkivät alukset. Tästä seuraa luonnollisesti katastrofeja, joita mikään valtio ei haluaisi ottaa nimiinsä.

Äänestä

Niin, korjaus Irak on tietenkin se sekainen maa Sadammin jälkeen ei Iran, kuten kirjoitin.

Äänestä
  • Saddamin seuraajat on isisin takan. Ensimmäisten irakilaismatujen joukossa oli saddamin kannattajia, jotka olisivat joutuneet irakissa oikeuteen, Usan järjestämiin oikeudenkäynteihin. Mutta kun piti vastata teoistaan, karkumatka oli edessä pohjoismaihin, näille oli annettu tietoa, että pohjoismaissa ei joudu oikeuteen.
    Tunsin muutaman irakilaisen, jotka kaikki on palannut irakiin nelisen vuotta sitten.

    Saddamin kannattajat, shiia-muslimeja, keräsivat pakolaisilta rahaa, joka kuukausi oli yksinäisen annettava 50e ja perhe 150e. Rahat toimitettiin nordean tilin kautta ruotsiin ja sieltä englannin kautta irakiin. Jokaisella alueella oli johtaja, joka keräsi rahat. Tämä oli järjestetty jokaista suomessa olevaa irakilaista koskevaksi. Suomessa oli laskennallisesti n. 9000 irakilaista mamua, jos kaikki maksoi, kuukausittain kerättävä summa on valtava. Sillä on monet pommit rakennettu ja aseita ostettu. Kun kerroin SPR:n rovaniemen työntekijälle asiasta ja että minua pyydettiin viemään rahaa ko tilille, spr ummisti silmänsä, sivuutti, ei mitään reaktiota sieltä. Spr ei todellakaan välitä minkälaista porukkaa sillä on huollettavana.
    Lisäksi aika usein kuulin, miten halveksittavasti spr:n porukka puhui näistä pakolaisista, teot ja puheet ei käy yksiin, pelkkää rahastusta. Jopa mamuina itäeuroopasta tulleiden spr:n työntekijöiden puheet oli epämiellyttävää kuultavaa.

    Äänestä

Ei hätää, Sipilä sanoi tänään että Suomi on valmis apuun.

Äänestä

Mitähän mahtaa tuumia Venäjän tukema rotannaama presidetti-diktaattori Assad? Kansa on karannut maasta ympäri maailmaa. Ei ole väkeä, jota hallita. Jokohan pian hakee turvapaikkaa Saudeista tai vaikka Pohjois-Koreasta? Vaikea käsittää tuollaisen aivoituksia. Luuleeko tosiaan, että joskus voisi muka hallita yhtenäistä Syyriaa? On nuo muslimit tosi järjen jättejä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


orgmummeli kirjoitti:

Turkki työntää matuja pilvin pimein Kreikkaan ja entisetkin hukkuu saveen siellä. Mitä siellä EU:ssa oikein sovittiin ja mitä tapahtuu?
Välimeren yli tulee taas Italiaan porukkaa, kun on kesä niin meren voi ylittää. Mitä heille tehdään iranilaisille ja Afrikan elintasopakolaisille.
Kuka nämä ruokkii ja kustantaa? Meno alkaa olla aika hurjaa ja senkun pahenee.
Tilanne tulee vääjäämättä menemään siihen, kuin Austraaaliassa ja Kanadassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu