Hankinta työkalu.Aikoinaan äänestin Sdp läisiä mutten enään koska.......se pakko.
Pakkoruotsi / virkamiesruotsi on ETUISUUKSIEN
Tyht45
14154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hyvä....siksi jaankin tietoa pakkoruotsia kannattavien poliitikkojen verkostosta. On aivan uskomatonta kuinka eri puolueiden poliitikot voivat olla niin samaa mieltä pakkoruotsin parantavasta vaikutuksesta kaikille suomalaisille. Se ei mitenkään ole normaalia että poliitikot olisivat samaa mieltä mistään.
Siinähän auttaa vain " SVENSKA-NU rahoitus ruotsinkielen edistämisestä, ruotsi rahoittaa svenska-nuta 60% ja suomi 40% omaa äidinkieltään suohon.
ärrä perkeletto
vihreät (ruskeanreijän ritarit
Sdp
Kristilliset
tietystiepäisänmaallinen " KOKOOMUS "
Säätiöralla saa ostettua mielipiteen lähes kaikilta paitsi ÄÄNESTÄJILTÄ .Valitse oikein uurnalla.
Säätiörahat on revitty äänestäjien, eli suomalaisten selkänahasta, joten olemme itse kustantaneet ruotsia puhuvan eliitin elintason ja poliitikkojen kolmekymmentä hoperahaa.
Ei aikaakaan kun joudutaan ottamaan mukaan vielä pakkoarabia. Muuten mamut ei kotoudu.
Onko tämä yritys perutella pakkoruotsia vai vain jokin toteamus?
Eliitti puolueeseen katsomatta kannattaa pakkoruotsia koska siellä sitä RAHHOO on eli ahneudesta on kyse tässäkin asiassa.RKP uhkailee,lahjoo ja kiristää. Maahanmuuttokin on eliitin suosima keino KYYKYTTÄÄ kansaa.
Ruotsin asema kansalliskielenä on perustunut keinotekoiseen lakien rakennelmaan, jolla ei olla pystytty takaamaan ruotsin kielen asemaa Suomessa, vaikka 100% suomalaisista on pakotettu opiskelemaan sitä kaikilla koulutusasteilla. Seuraavaksi päätetään että 200% kansasta pakotetaan opiskelemaan pakkoruotsia koska pakkoruotsin hulluus ei tunne rajoja Suomen politiikassa.
Ruotsin kielen kuuluukin kadota Suomesta koska se ei tänne ole kuulunut eikä siksi ole juurtunut tänne. Ruotsin kieli on aina ollut pakkokieli Suomessa eikä evoluutiota voi kääntää edes pakolla.
Samalla voi kannattaa aloitteita:
- Kellojen siirtelystä luopuminen - kesä/talviaika pois.
- Yle-veron lakkauttaminen.
- Sähkönsiirron kilpailuttaminen.
- Ajoneuvo/käyttöveron poistaminen yli 10 v. vanhoilta autoilta.
Ja useita muita aloitteita. Kuten Äitiyslakia.
Virkamiesruotsi on suomenkielisten ohituskaista. Aidosti kielitaitoiset tulevat näiden "muodollisesti" kielitaitoisten syrjimäksi. Virkamiesruotsi EI enään takaa omakielistä hyvälaatuista palvelua.
Järkevämpi malli olisi että virastot pestaavat tarvittavan määrän AIDOSTI kielitaitoisia, jotka sitten antavat omakielistä palvelua. Siltä osin kun näistä on puutetta virasto maksaa kielitaitolisää aiodsta omakielisestä palvelusta.
Tätä eivät suomenkieliset päättäjät halua koska se parantaisi kielitaistoiset asemaa suhteessa vähemmän kielitaitoisiin. Tämähän ei olisi ongelma ellei käytännössä tämä tarkoittaisi että ruotsin- ja kaksikieliset olisivat vahvemmilla.
Virkamiesruotsi on siis SUOMENKIELISTEN etuoikeus olla osaamatta kunnolla kieliä.
Suomalaiset ovat osanneet kieliä pakkoruotsista riippumatta. Esim. 80-luvulla kouluissa opiskeltiin yleisesti 3-4 vierasta kieltä ilman ongelmia, ja talous kukoisti.
Miksikähän yhtäkkiä kielten opsikelu tuntuu niin vastenmieliseltä, ja miksiköhän yhtäkkiä aletaan syyttä talouslamasta pakkoruotsia?
Äänestä edustajaa joka 100 varmasti äänestää pakkoruotsia vastaan,älä usko lupauksiin.
Nykynuoriso on aivan täysin erkaantunut työelämästä ja opiskelusta koska sometus mm vie kaiken ajan:
Toimitusjohtaja Kari Aalto kertoo lehdelle, että hän otti metalli- ja LVI-alan yritykseensä kuusi kesätyöntekijää. Kukaan palkatuista nuorista ei ollut töissä sopimuksen loppuun saakka, vaan he joko keskeyttivät itse tai yrittäjä antoi heille lähtöpassit.
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-2000001014327.html
Onpa huono perustelu pakkoruotsille. Ei mene hyvin pakkoruotsilla jos perustelut on tuota luokkaa.
Ei kannata yrittää syyllistää suomalaisia.