Susanna Koski kiittelee nuohoussääntelyn loppumista ja kilpailun tuloa tällekin alallle. Kinteistönomistajat ovat laajasti olleet tyytymättömiä tuohon pakkojärjestelmään.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/koski-nuohoussääntelyn-uudistaminen-on-tervetullutta-1.2018008
S.Koski: piirinuohous loppuu
24
64
Vastaukset
- yhgyuikl
Romanialainen ammatipätevyys kelpaa varmaan täälläkin.
- sdwrwerwewrw
Siitä päättävät talonomistajat, jotka saavat nyt itse valita, keneltä he tilaavat nuohouksen.
- okijuhjk
Saa ainakin esittää vastustamattoman tarjouksen yksin kotona olevalle mummelille.
- srrtertrer
okijuhjk kirjoitti:
Saa ainakin esittää vastustamattoman tarjouksen yksin kotona olevalle mummelille.
Kyllä niitä tarjouksia yhdestä jos toisestakin hommasta on saanut jo aiemminkin esittää.
- ijyuikopö
srrtertrer kirjoitti:
Kyllä niitä tarjouksia yhdestä jos toisestakin hommasta on saanut jo aiemminkin esittää.
"Palveluita saa jatkossakin tarjota vain nuohoojan ammattitutkinnon suorittanut henkilö."
Aikaisemmin ei kai saanut tarjoutua nuohoomaan tai sittenhän tässä ei tapahdu mitään muutosta piirinuohousjärjestelmään.
Katon pesijät ja pihan päälystäjät voi kai tarjota nuohoomistakin, jos pätevyys todistus löytyy tai voi ainakin väittää, että löytyy ja sitten voikin väittää, että töistä sovittiin ja maksu kiitos.
- hardikainen
Nythän löytyy hyvvin työvoimaa jo tuollekin alalle, kyllä meidän nyt passaa.
- sopiikoktolloille
Ellei tee-se-itse nuohousta sallita, edessä on kilpailu kuka kalleimmalla tekee.
- rrterteterte
Tuo taisi olla sitä kuuluisaa sosialistista logiikkaa :D
- sopiikoktolloille
rrterteterte kirjoitti:
Tuo taisi olla sitä kuuluisaa sosialistista logiikkaa :D
Kok-kansanedustajan järjenjuoksu tiedetään. Vakuutusyhtiöt pitävät huolen siitä, että nuohous on pian pörssiyhtiöillä.
- thyrtyrtytyr
sopiikoktolloille kirjoitti:
Kok-kansanedustajan järjenjuoksu tiedetään. Vakuutusyhtiöt pitävät huolen siitä, että nuohous on pian pörssiyhtiöillä.
Mieluummin tehokkaasti kilpaillen yksityisellä firmalla, kuin tehottomasti ja ilman kilpailua julkisella sektorilla. Voittajia on kuluttajat ja häviäjiä änkyräsosialistit.
- onjaei
thyrtyrtytyr kirjoitti:
Mieluummin tehokkaasti kilpaillen yksityisellä firmalla, kuin tehottomasti ja ilman kilpailua julkisella sektorilla. Voittajia on kuluttajat ja häviäjiä änkyräsosialistit.
Joo mutta työn suorittajan pitää olla koulutettu. Ei taida löytyä kuin tampereelta koulutusta ja oliko useampivuotinen vielä? Kyllä tuohon hommaan pitäisi kelvata tee se itse mies/nainen, tai edes lvi alan ihminen (ilmastointi), jotta hinnat tippuisivat, meilläkin nuohooja viipyy katolla max 3 minuuttia, laskee 1-2 kertaa nailonisen harjan 2:een hormiin ja lasku on 35 euroa. Tunnissa se käy helposti 5-6 paikkaa täällä taajama-alueella, tunnille tulee melkoinen tienesti, varmaan oikealla kilpailulla taksat putoaisivat vähintäänkin puoleen.
Itsellänikin on nuohousvälineet, mutta kun oma työ ei kelpaa vakuutusyhtiöille. Kattilan kyllä putsaan itse, samoin kiukaan....
- mielestäni
nuohous itse pitää sallia ehdottomasti. miksi "firma" ja pakko?
taas vain suomi pakko. pakolla ja pakkoa. eikö pakot jo riitä?
miksi maksaa n. 100e/v ja työ tehty huonosti? 20min/100e on kaamea palkka ko.työstä ja vain pakolla tehtävää. kyllä tuo pakko ja hinnoittelu kyrsii.
onko motiivina vain pakko ja sekin vain vakuutuksia varten? ei ne tulipalot pakolla lopu eikä syttyessään soita nuohoojaa apuun.
jos ikuinen pakko,pitäisi riittää esim. 5v välein jatkuvassa asuinkäytössä oleviin talouksiin em. pakko ja välit voisi tehdä itse. lomakäyttöisiin riittää vähempikin pakottelu.
sinänsä arvostan ko. ammattilaisia,mutta nyt kyse lakipakoista vailla järkeä. - Bfndndbdkkd
Olen jo vuosia käyttänyt vapaata nuohoojaa. Ensimmäisenä vuonna piirinuohooja tuli ja ilmoitti tulevansa nuohoamaan. Sanoin että et muuten tule, että on jo nuohottu. Hetken se siinä kitisi mutta ymmärsi kyllä kun selkeästi sanoin että en halua mafiosoilta mitään palveluita. Sen jälkeen sitä ei ole näkynyt. Vakuutusyhtiöltä vielä varmistin, niin vakuutus on voimassa kun kuka tahansa ammattitutkinnon suorittanut nuohooja sen tekee!
- cbvxbcbv
Minusta se jokavuotinen nuohouspakko on ihan liikaa; esim. joka 3. vuosi sopisi itselle.
- jopauseammin
cbvxbcbv kirjoitti:
Minusta se jokavuotinen nuohouspakko on ihan liikaa; esim. joka 3. vuosi sopisi itselle.
Eikä ole. Piippu ja tulisija syöpyvät nopeasti. Tulipaloja on tuhkatiheään, kun palotarkastukset jätettiin omistajan vastuulle.
- ei_ne_tulisijat
jopauseammin kirjoitti:
Eikä ole. Piippu ja tulisija syöpyvät nopeasti. Tulipaloja on tuhkatiheään, kun palotarkastukset jätettiin omistajan vastuulle.
hetkessä syövy,ei veikkonen. kukaan tai mikään järjestelmä ei voi täysin poistaa paloja,se on varmaa.
rakenteet elää "ilmojen" mukaan ja kun tilanne on ns. "sopiva",silloin tuli nielaisee,vaikka oltaisin koko eilinen pvä nuohottu.
on paljon liiankin tarkkoja omistajia,ei niitä pakot tai pykälät auta.
osa ei sitten välitä,sellaista on kaikessa toiminnassa. - turhaapihistämistä
ei_ne_tulisijat kirjoitti:
hetkessä syövy,ei veikkonen. kukaan tai mikään järjestelmä ei voi täysin poistaa paloja,se on varmaa.
rakenteet elää "ilmojen" mukaan ja kun tilanne on ns. "sopiva",silloin tuli nielaisee,vaikka oltaisin koko eilinen pvä nuohottu.
on paljon liiankin tarkkoja omistajia,ei niitä pakot tai pykälät auta.
osa ei sitten välitä,sellaista on kaikessa toiminnassa.Riippuu siitä, mitä poltetaan. Aika harva käyttää tulisijaa oikein. Kannattaa nuohota, sillä niin paikat pysyvät kunnossa kauemmin. Ennen nuohooja kävi piiput läpi talo talolta, mutta nyt juostaan eestaas ilman tolkkua.
- hinnat
käy kuin muussakin kilpailutuseksessa pienet jää pois ja muutama ketju yritys sanelee hinnat.
- jtyhsrt
Nuohoominen on helppo tehdä itse. Kilpailu pitäisi sallia oikeasti, esim alko on monomoli.
- TuplaNuohous
Piirinuohous on ollut tyhmä järjestelmä alusta alkaen. Piipun omistaja tilaa nuohoojan samaan aikaan joka vuosi. Muutama viikko sen jälkeen kun nuohooja on käynyt, saman firman toinen nuohooja tarjoutuu nuohoamaan juuri nuohotun piipun kun sattuu olemaan lähellä.
Miksi piirinuohooja ei automaattisesti pidä huolta piirinsä tulisijojen nuohouksesta asetuksen mukaisesti? - OmpaSIITÄKINsaatu
Ongelma ! Ja pirtit täyteen nokea.
- Suskufani
Susanna on kyllä upeimpia tyttöjä mitä minä olen eläissäni nähnyt.
Ja tämä Todella hyvännäköinen tyttö osaa käyttäytyä kuim vanhan ajan lady.
Jos emme olisi politiikasta liikaa eri mieltä, niin toivoisin olevani hänen poikaystävä.- älsnytt
Älä toivo, etkö ymmäärrä puheistaan ettei tämä kuivakka ämmä tykkää "nuohoamisesta" (hoonauksesta).
- Juupsjuupasaatanaa
LSusanna on oikeasti hienosti käyttäytyvä lady.
Pitää olla homo jos häneen ei ihastuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38708- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689