S.Koski: piirinuohous loppuu

nokiotta

Susanna Koski kiittelee nuohoussääntelyn loppumista ja kilpailun tuloa tällekin alallle. Kinteistönomistajat ovat laajasti olleet tyytymättömiä tuohon pakkojärjestelmään.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/koski-nuohoussääntelyn-uudistaminen-on-tervetullutta-1.2018008

24

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhgyuikl

      Romanialainen ammatipätevyys kelpaa varmaan täälläkin.

      • sdwrwerwewrw

        Siitä päättävät talonomistajat, jotka saavat nyt itse valita, keneltä he tilaavat nuohouksen.


      • okijuhjk

        Saa ainakin esittää vastustamattoman tarjouksen yksin kotona olevalle mummelille.


      • srrtertrer
        okijuhjk kirjoitti:

        Saa ainakin esittää vastustamattoman tarjouksen yksin kotona olevalle mummelille.

        Kyllä niitä tarjouksia yhdestä jos toisestakin hommasta on saanut jo aiemminkin esittää.


      • ijyuikopö
        srrtertrer kirjoitti:

        Kyllä niitä tarjouksia yhdestä jos toisestakin hommasta on saanut jo aiemminkin esittää.

        "Palveluita saa jatkossakin tarjota vain nuohoojan ammattitutkinnon suorittanut henkilö."

        Aikaisemmin ei kai saanut tarjoutua nuohoomaan tai sittenhän tässä ei tapahdu mitään muutosta piirinuohousjärjestelmään.

        Katon pesijät ja pihan päälystäjät voi kai tarjota nuohoomistakin, jos pätevyys todistus löytyy tai voi ainakin väittää, että löytyy ja sitten voikin väittää, että töistä sovittiin ja maksu kiitos.


    • hardikainen

      Nythän löytyy hyvvin työvoimaa jo tuollekin alalle, kyllä meidän nyt passaa.

    • sopiikoktolloille

      Ellei tee-se-itse nuohousta sallita, edessä on kilpailu kuka kalleimmalla tekee.

      • rrterteterte

        Tuo taisi olla sitä kuuluisaa sosialistista logiikkaa :D


      • sopiikoktolloille
        rrterteterte kirjoitti:

        Tuo taisi olla sitä kuuluisaa sosialistista logiikkaa :D

        Kok-kansanedustajan järjenjuoksu tiedetään. Vakuutusyhtiöt pitävät huolen siitä, että nuohous on pian pörssiyhtiöillä.


      • thyrtyrtytyr
        sopiikoktolloille kirjoitti:

        Kok-kansanedustajan järjenjuoksu tiedetään. Vakuutusyhtiöt pitävät huolen siitä, että nuohous on pian pörssiyhtiöillä.

        Mieluummin tehokkaasti kilpaillen yksityisellä firmalla, kuin tehottomasti ja ilman kilpailua julkisella sektorilla. Voittajia on kuluttajat ja häviäjiä änkyräsosialistit.


      • onjaei
        thyrtyrtytyr kirjoitti:

        Mieluummin tehokkaasti kilpaillen yksityisellä firmalla, kuin tehottomasti ja ilman kilpailua julkisella sektorilla. Voittajia on kuluttajat ja häviäjiä änkyräsosialistit.

        Joo mutta työn suorittajan pitää olla koulutettu. Ei taida löytyä kuin tampereelta koulutusta ja oliko useampivuotinen vielä? Kyllä tuohon hommaan pitäisi kelvata tee se itse mies/nainen, tai edes lvi alan ihminen (ilmastointi), jotta hinnat tippuisivat, meilläkin nuohooja viipyy katolla max 3 minuuttia, laskee 1-2 kertaa nailonisen harjan 2:een hormiin ja lasku on 35 euroa. Tunnissa se käy helposti 5-6 paikkaa täällä taajama-alueella, tunnille tulee melkoinen tienesti, varmaan oikealla kilpailulla taksat putoaisivat vähintäänkin puoleen.
        Itsellänikin on nuohousvälineet, mutta kun oma työ ei kelpaa vakuutusyhtiöille. Kattilan kyllä putsaan itse, samoin kiukaan....


    • mielestäni

      nuohous itse pitää sallia ehdottomasti. miksi "firma" ja pakko?
      taas vain suomi pakko. pakolla ja pakkoa. eikö pakot jo riitä?

      miksi maksaa n. 100e/v ja työ tehty huonosti? 20min/100e on kaamea palkka ko.työstä ja vain pakolla tehtävää. kyllä tuo pakko ja hinnoittelu kyrsii.

      onko motiivina vain pakko ja sekin vain vakuutuksia varten? ei ne tulipalot pakolla lopu eikä syttyessään soita nuohoojaa apuun.

      jos ikuinen pakko,pitäisi riittää esim. 5v välein jatkuvassa asuinkäytössä oleviin talouksiin em. pakko ja välit voisi tehdä itse. lomakäyttöisiin riittää vähempikin pakottelu.

      sinänsä arvostan ko. ammattilaisia,mutta nyt kyse lakipakoista vailla järkeä.

    • Bfndndbdkkd

      Olen jo vuosia käyttänyt vapaata nuohoojaa. Ensimmäisenä vuonna piirinuohooja tuli ja ilmoitti tulevansa nuohoamaan. Sanoin että et muuten tule, että on jo nuohottu. Hetken se siinä kitisi mutta ymmärsi kyllä kun selkeästi sanoin että en halua mafiosoilta mitään palveluita. Sen jälkeen sitä ei ole näkynyt. Vakuutusyhtiöltä vielä varmistin, niin vakuutus on voimassa kun kuka tahansa ammattitutkinnon suorittanut nuohooja sen tekee!

      • cbvxbcbv

        Minusta se jokavuotinen nuohouspakko on ihan liikaa; esim. joka 3. vuosi sopisi itselle.


      • jopauseammin
        cbvxbcbv kirjoitti:

        Minusta se jokavuotinen nuohouspakko on ihan liikaa; esim. joka 3. vuosi sopisi itselle.

        Eikä ole. Piippu ja tulisija syöpyvät nopeasti. Tulipaloja on tuhkatiheään, kun palotarkastukset jätettiin omistajan vastuulle.


      • ei_ne_tulisijat
        jopauseammin kirjoitti:

        Eikä ole. Piippu ja tulisija syöpyvät nopeasti. Tulipaloja on tuhkatiheään, kun palotarkastukset jätettiin omistajan vastuulle.

        hetkessä syövy,ei veikkonen. kukaan tai mikään järjestelmä ei voi täysin poistaa paloja,se on varmaa.
        rakenteet elää "ilmojen" mukaan ja kun tilanne on ns. "sopiva",silloin tuli nielaisee,vaikka oltaisin koko eilinen pvä nuohottu.

        on paljon liiankin tarkkoja omistajia,ei niitä pakot tai pykälät auta.
        osa ei sitten välitä,sellaista on kaikessa toiminnassa.


      • turhaapihistämistä
        ei_ne_tulisijat kirjoitti:

        hetkessä syövy,ei veikkonen. kukaan tai mikään järjestelmä ei voi täysin poistaa paloja,se on varmaa.
        rakenteet elää "ilmojen" mukaan ja kun tilanne on ns. "sopiva",silloin tuli nielaisee,vaikka oltaisin koko eilinen pvä nuohottu.

        on paljon liiankin tarkkoja omistajia,ei niitä pakot tai pykälät auta.
        osa ei sitten välitä,sellaista on kaikessa toiminnassa.

        Riippuu siitä, mitä poltetaan. Aika harva käyttää tulisijaa oikein. Kannattaa nuohota, sillä niin paikat pysyvät kunnossa kauemmin. Ennen nuohooja kävi piiput läpi talo talolta, mutta nyt juostaan eestaas ilman tolkkua.


    • hinnat

      käy kuin muussakin kilpailutuseksessa pienet jää pois ja muutama ketju yritys sanelee hinnat.

    • jtyhsrt

      Nuohoominen on helppo tehdä itse. Kilpailu pitäisi sallia oikeasti, esim alko on monomoli.

    • TuplaNuohous

      Piirinuohous on ollut tyhmä järjestelmä alusta alkaen. Piipun omistaja tilaa nuohoojan samaan aikaan joka vuosi. Muutama viikko sen jälkeen kun nuohooja on käynyt, saman firman toinen nuohooja tarjoutuu nuohoamaan juuri nuohotun piipun kun sattuu olemaan lähellä.
      Miksi piirinuohooja ei automaattisesti pidä huolta piirinsä tulisijojen nuohouksesta asetuksen mukaisesti?

    • OmpaSIITÄKINsaatu

      Ongelma ! Ja pirtit täyteen nokea.

    • Suskufani

      Susanna on kyllä upeimpia tyttöjä mitä minä olen eläissäni nähnyt.
      Ja tämä Todella hyvännäköinen tyttö osaa käyttäytyä kuim vanhan ajan lady.
      Jos emme olisi politiikasta liikaa eri mieltä, niin toivoisin olevani hänen poikaystävä.

      • älsnytt

        Älä toivo, etkö ymmäärrä puheistaan ettei tämä kuivakka ämmä tykkää "nuohoamisesta" (hoonauksesta).


      • Juupsjuupasaatanaa

        LSusanna on oikeasti hienosti käyttäytyvä lady.
        Pitää olla homo jos häneen ei ihastuisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      77
      669
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe