http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016032221309223_ul.shtml Brysselin räjähdyksistä.
Stubb ja Orpo järkyttyneitä
17
<50
Vastaukset
- AinahanNe
Bryssel yksittäistapaus- rajoa ei saa sulkea
EnnustajaEukkko
22.3.2016 10:53
Schengeniä ei saa romuttaa..
Suomen hallituksen (=Stubbin) virallinen lausunto huomenna 23.03.2016
Stubb itse on jo antautunut pakolaisvyöryn edessä:
Stubb esitti puheessaan huolensa EU:n kehityksestä, jossa useat jäsenmaat hakevat ratkaisuja turvapaikkakriisiin yksin yhteistyön sijaan. Samalla Stubb kertoi uskovansa, että Suomi ja Eurooppa selviävät turvapaikanhakijakriisistä.
Hänen mukaansa suurempi haaste on se, miten Suomi onnistuu uudistumisessa kriisin jälkeen!!!!!!!!
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/stubb-puoluevaelleen-olen-huolestunut-eu-n-tilasta/5773600 - Terroooo
Tätähän ne tilaa Suomeenkin
- rwqetrerete
Tietääkseni ne on kylläkin potkimassa suurimman osan matuista ulos ja pyysivät Venäjänkin sulkemaan rajansa. Joten ei kyllä tilaa.
- realismi
juu haistakoot paskan vajakkisuvakit?
- voitätä
Vajakkisuivakit ei käsitä, että rajoille pitää laittaa valvonta.
- ei.vaikuta.Suomeen
Lisää mamuja eikä rajoja kiinni, kun se rajojen sulkeminen tulee kuulemma niin kalliiksi :D
- todellisuus.tässä
eu herrat uhraa lihaa rahan eteen. Ja liberaalit on niiden teurastajan apupoikia. olisiko aika erota siis eu_sta.
- qjhxgdf
Sipiläkin on järkyttynyt iskusta EU:n ytimeen kertoi juuri radio Suomen uutiset.
- papiljottipää
Joko sen vaimo kuttui terroristit kahville.
- OlemmeHölmölässä
Isis on ilmoittanut jo aikaa sitten, että aikoo suunnata iskuja Eurooppaan. Isis on myös ilmoittanut jo aikaa sitten, että turvapaikanhakijoiden joukkoon on soluttautunut heidän jäseniään, joilla päämääränä tehdä iskuja.
En ymmärrä, että voidaan "järkyttyä", ikäänkuin kaikki olisi tullut yllätyksenä.
No huomenna viimeistään orpo ja Stubb ilmoittavat että rajoja ei voida sulkea...ja Nerg tietää kaikista tulijoista kaiken.- Vanhojatuttuja4
Päivi Nerg tietää iskujen tekijät....
- terrieriministeri
Vapaa liikkuvuus ja shengen ei saa missään tapauksessa kärsiä näistä pikku pommitteluista, Syyrian pakolaisia on otettava kiiruusti lisää Suomeen. Orpo on liikuttunut kun Käteinen ei olekkaan kuollut. Orpo Suomen pelastaja, siinä vasta terhakka ministeriviinakanisteri! Onneksi olkoon Bryssell, hienoa kun osasivat iskeä oikeaan paikkaan, avaan shamppanjapullon!
- RajatKiinniNytVihdoinkin
Orpo sanoo, että viranomaiset tekevät yhteistyötä - terrorismin torjunnassa kai tarkoitti. Haluamme puolustaa avointa yhteiskuntaa, näitä sattuu... Ei kuitenkaan suunnittele mitään kiristyksiä mihinkään suuntaan.
- asfgfg
Saattaahan ne tänne Bagdadin levottomuuden takia tulleet irakilaisetkin pakata kamppeensa ja suunnata takaisin isin ja äidin turviin täältä levottomasta Euroopasta. Lomatkin loppuu välillä.
- lyijyä
EU hoidettava itse rajansa kuntoon, muutama rynnärisarja tekee elintasopakolaisille mielen palata kotomaahansa rakentamaansa kurjuuteen, radikalisoituneiksi pomminhettäjiksi.
Perus ongelma on tämän roskaväen hillitön lisääntyminen, eu-päättäjille tämä on täysi mysteeri.
Mistä maksetaan palkka nykyisille rajavartiolle, ryhtyisivät lopulta töihin, siksi heille on annettu aseet.
Lyijyä se uskoo roskaväkikin. - OrpoVaatii
Orpo vaatii lisää rahaa muslimien kotoutukseen. Lisää virikkeitä ja harrastuksia ettei näin käy Suomessa.
- orpostub
Kyll miekii oon järkyttyny nii järkyttyny mist sitä kriisiapuu vois saaha tähä järkytyksee ..jaa voi tota Orpoo ja Stubii kyl nekii ol niin järkyttynneit et tokkoha työpäiväst enee tuloo mitää .. voi hyvä Bryssel mitehän ne siell selevii ,toivotaa pikkaisii paranemisii sinne. Onnes myö olaa tiäl peräpohjolassa nii herrakukkarossa ettei ne Brysseli miehet tänne tuu paukkuttelemaa eikä meillä oo ees lentokentee eikä metroja tiällä Juukassa voi hyvänen aika .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410