Onneksi olemme EU,n suojeluksessa-ei tarvii pelätä

vaikuinka

Miten Saudi-Arabia voi jatkaa toimintaansa? Miten se voi kiduttaa, silpoa, hakata, kivittää ja tappaa ihmisiä ilman, että yksikään suomalainen poliitikko edes änähtää? Miksi Venäjää yötä päivää kauhisteleva Ulkopoliittinen instituutti ei reagoi mitenkään? Koska Saudi-Arabia on Yhdysvaltain ja Israelin läheisin liittolainen tuolla alueella. Vaikka se katkookin päitä enemmän kuin palkkajoukkonsa ISIS, se saa olla rauhassa. Itseasiassa siitä tehtiin YK:n ihmisoikeuspäällikkö hiljattain. Miten se on mahdollista? Koska se on USA:n ja Israelin suojeluksessa.

Mikä on sitten Saudien yhteys Brysselin ja Pariisin terroristi-iskuihin? Se on suora. Maailmalla on tiedetty jo vuosien ajan, että Saudi-Arabia on ISIS:in suurin suora tukija, Yhdysvaltojen ja Israelin ohessa. Saudit ovat rahoittaneet koko terrorijärjestön olemassa olon ja aseistamisen. Aseistamisesta ovat pitäneet huolen USA ja Israel, jotka ovat myös kouluttaneet ääri-islamisteja ja tukeneet niiden sotatoimia yhdessä Turkin kanssa.

http://rayhablogi.blogspot.fi/2016/03/miten-ja-miksi-eurooppa-terrorisoitiin.html

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MikkoVapa
    • mynameissherlokkoira

      Ahaaa salaliitto hmmm... Kommunistikaihoiset höperöt ja panditosryssät vauhdissa, onneksi Niinistö, Putin kuten Obamakin sopii samaan pöytään josta nämä mieluummin Harrikalla Jenkkilässä ajelevat salaliittojen mestaripaljastaja omakustannekirjalliset pösilöt eivät sovi. Meinaan on siinä skitsojen väistelyssä ihan tarpeeksi jännitystä saati kun pääsisivät valtaan.

      • kuinlienee

        http://seppopaas.puheenvuoro.uusisuomi.fi/168867-yksinapainen-maailma-muuttui-kaksinapaiseksi

        USA teki ilmeisesti suuren virheen lähtiessään heikentämään mahtavaa raaka-ainetoimittaja Venäjää yksinään. USA on pyrkinyt ypäroimään molemmat hegemoniaansa uhkaavat valtiot sotilastukikohdilla ja tämä yritys yritti eliminoida Venäjän pääsyn Mustalle Merelle ja huippuna vielä olisi Suomen saaminen samaan piiritykseen, missä Suomi on vauhdikkaasti edennyt.

        Nyt on uusi liittouma syntynyt USAn tehokkaalla myotävaikutuksella ja Paul Craig Robertsin arvion mukaan tämä tulee vaudittamaan myos BRICS ryhmän vahvistumista.

        Surullista tässä on se, että Venäjä pakotettiin toimimaan Krimin suhteen. Sillähän oli jo sovittuna pitkäaikainen jatkosopimus, mutta USA uhkasi liian voimakkaasti. Sen Obama sai aikaan, että maailmasta tuli kaksinapainen unipolaarisen USAn asemesta. Euroopan asema on olla kuuliainen USAn käskyläinen.

        Kun Euroopassa on herätelty pelkoja Venäjän uusista valloituksista, niin olisi piänyt ensin miettiä USAn haluja ja himoja sodankäyntiin. USAn uuskonsevatiivit ovat maailman innokkainta sodanaloittajaryhmää. Kiinaa ja Venäjää kiinnostaa paljon enemmän maailman kehittäminen rauhanomasesti. BRICS ryhmän uusi pankki, joka kilpailee IMFn kanssa tulee varmasti harjoittamaan erilaista politiikkaa kuin IMFn uusliberaalinen lainansaajan koyhdyttämispolitiikka
        ____________________
        Kyllä Venäjää pitää pelätä, kyllä täällä on vähän väliä ollut tietoa että Venäjä hyökkää taas Suomeem ensi yönä.
        mutta onko Venäjä koskaan hyökännyt Suomeen?


    • mökö12

      Koskahan tulevat ilmi ne kaikki temput joita jenkit käyttävät ja ovat käyttäneet saadakseen maailman tälläiseen malliin jota he eivät itsekään hallitse, mutta ajatus taitaa olla vain epäjärjestyksen luomiseen jota he kuvittelevat parhaiten hallitsevansa. Mitäs tämä touhu muuta on ollut? Ei kai kukaan tee sellaisia mokia vuosikymmenestä toiseen, ellei tavoite olisi juuri tuo. Kaikenlaiset koalitiot kuten arabien yhtenäisyys, Eu:n yhtenäisyys, Eu:n ja Venäjän yhteistyö, Intian, Kiinaan, Venäjän mahdollinen sotilaallinen ja taloudellinen lähentyvä yhteistyö on myrkkyä Usa:lle, siksi taktiikka on rikkoa kaikki sellaisen yhteenliittymien syntyminen joka uhkaa jenkkejä sotilaallisesti tai taloudellisesti. Ja pitäisi Suomenkin herrojen pitää mielessä ettemme merkitse siinä pelissä mitään, meidät uhrataan puhtaasti globaalien tavotteiden saavuttamiseksi.Välillä tulee mieleen että mitähän näille natottajille ja mediassa russofobiaa ankarasti rummuttaville on oikein luvattu palkkioksi? Jotakin hyvää sen täytyy olla koska se tuntuu ylittävän itsesuojeluvaistot. Taas ollaan valmiit lyömään pää karjalan mäntyyn, pahoin vaan pelkään että jälki on aika lailla pahempaa kuin ennen. Lopuksi kysymys jonka Risto Volanen on esittänyt: kuvitteleeko joku että Usa vaihtaa Narvan New Yorkiin? Täällä meillä jokuset tuntuvat uskovan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      97
      1584
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      976
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      42
      879
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      115
      867
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe