Kyllä Soinille nyt teekupponen maistuu.
http://www.talouselama.fi/uutiset/rajapuomi-ei-nouse-enaa-kaikille-seka-suomi-etta-venaja-tiedostavat-6534990
"Suvakit" neuvotteli rajat kiinni pakolaisilta
9
<50
Vastaukset
- Eikiinnostanut
Mikä oli Soinin osuus?
- hurrikaani49
Agrnomi Nerg on pelkkä nimenkirjoittaja. Muut ovat neuvotelleet sopimuksen valmiiksi.
Samanlainen sopimus Ruotsin kanssa. Ilman papeeita ei ole asiaa Suomen puolelle.
Ruotsin on rekisteröitävä kaikki laittomat maahantulijat ulkorajoillaan.
Ruotsi ei voi sallia maassa enää kymmeniätuhansia luvattomasti maassa olevia
ja maan läpi vaeltavia.Jos sallii rikkoo kansainvälisiä sopimuksia.
Brysselin opetuksen jälkeen mikään EU-maa ei voi päästää rajan yli laittomia siirtolaisia.
Kaikki luvattomat maahantunkeutujat on rekisteröitävä ja vangittava ennekuin henkilöllisyys ja maaahantulon tarkoitus on selvitetty.
Sopimus vapaasta liikkuvuudesta EU-sisällä koskee vain EU-kansalaisia.
Muilta kaikilta täytyy vaatia matkustusasiakirjat.
Pakolaisuus/Asylumin ei oikeuta vapaata liikkumista EU:n alueella.
Maa joka sallii laittomien siirolaisten oleskelevan maassa ilman rekisteröintiä ja maahan tulon ilman matkutusasiakirjoja rikkoo turvallisussopimuksia ja on määrättävä rangaistavaksi.
Pakolaisia otettakoon pakolaisleireiltä hallitusti. Naisia ja lapsia sekä perheitä.
Tuottavuusloikan takia vapautetaan työperäinstä maahanmuuttoa.
Yritysten on voitava hankkia vapaasti ahkeraa ja oulutettua työvoimaa kolmansista maista - Elikkä_jo
ruotsista tulleet apinat takas ja vitun vikkelään.
- Sitäsaatmitätilaat
Ruotsi rahoitti pakolaiskuljetukset Ruotsin halki Suomeen. Asia oli sovittu etukäteen. Perskeko halusi halpaa työvoimaa Suomeen.
- Oikeat_investoinnit
Omanlaisensa höttöunelma tuokin. Että tulija tekisi työt edullisemmin kuin suomalainen.
Tulija kun tutustuu sosiaaliturvaan ja huomaa, että vastaavan elintason saa Etelä-Suomessa vasta yli parin tonnin bruttopalkalla, hän jää päätoimiseksi kahvilapäivystäjäksi tai muuksi harrastajaksi ja perheenlisääjäksi.
Niitä ylläpidon rahoja keräillään sitten työnantajan yhtiövoitto- ja osinkoverotuksesta. Toki kaikista muistakin veroista.
Se viimevuotinen HS kirjoitushan muun muassa osoitti, että kokonaisessa väestöryhmässä jokainen somali on yhteiskunnalle keskimäärin yhden henkilöauton (17000eur) kustannus, ja saksalainen muistaakseni kannettavan tietokoneen hintainen tulo. Otetaanko sitten maahan somali vai annetaanko pienpalkkaiselle pidempityömatkalaiselle uusi auto, onkin arvotuskysymys.
Jotain painetta ja vastuuta voisi välillä jakaa muillekin kuin hyvinvointikehikon vakiorahoittajille. - halllituspetos
Minäkin ala uskoa, että Ruotsin matujen ohjaaminen meille oli tosiaan ennalta sovittu hallituksenme kanssa, ainakin Sipilän ja Stubbin. Niin hirveesti ne gehkuttivat niiden erinomaisuutta.
- VeiVei
On ihan sama millainen sopimus Suomella on Ruotsin kanssa, koska ei ole mitään rajapuomia joka laskisi tai nousisi.
Matu päättää vapaasti minne hän tunkeutuu. - opettaakohan.brysseli
Nerg on virkamies ja toimii tässä asiassa luultavammin vain pelkkänä kumileimasimena - onneksi.
Toivottavasti nimerkki hurrikaani49 on oikeassa. Luulisi, että Bryssel-koulutuksen jälkeen päästäisiin toivetilaa lähenmäksi. - 234567890iuyt
Muslimi uskontona tulee kieltää Länsi-maissa. Minareetit ja muut pahuuden temppelit , näistä tulee tehdä museoita, joissa näytetään muslimien tekemiä terroritekoja.
Kaikki jotka harjoittavat, tai ovat harjoittaneet tätä"saatanan" uskoa pois Eu:n alueelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1351679Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2561212Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865