Taas kerran evoluutonistien "faktaa". Pelkästään oletuksia kaikki tässäkin asiassa. Ja yhtäkkiä ne oletukset ovatkin vakavasti otettavia tosiasioita, jotka tukevat - yllätys, yllätys - evoluutota. Yhtä hyvin voisi väittää vaikka, että ihmisen varvas muotoutui nykyiseksii varhaisten apinaihmisten sandaalien käytön myötä. En tiedä, onko niin väitettykin. Ei se olisi ihme, vaikka päästäni keksin tuon naurettavan esimerkin.
Tässä timanttinen lainaus linkistä, joka osoittaa sen mitä tarkoitan:
"Prosessoinnin seurauksena esivanhempiemme hampaat, leuat ja puremalihakset pienenivät ja kasvot lyhenivät, mikä mahdollisti isompien aivojen ja puhe-elinten kehittymisen. Myös metsästykseen ja keräämiseen perustuva elämäntapa tuli mahdolliseksi, kertovat tutkija Katie Zink ja professori Daniel Lieberman Harvardin tiedotteessa."
Että tallaista päättelyä. Näin yksinkertaista näköjään onkin todentaa tuhansia vuosia vanhoja asioita.
http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/lihan_prosessointi_on_ihmisen_kehityksen_merkittavimpia_edistysaskeleita_1
Lihansyömisestä
6
<50
Vastaukset
- tieteenharrastaja
Opiskelemalla lisää voisit päästä tavastasi pöläytellä älyttömyyksiä.
- Epäjumalienkieltäjä
Ja mikäs on se looginen toinen selitys sille, että meillä on pienempi suu ja pienempi ruuansulatuselimistö kuin kantamuodoillamme tai lähimmillä sukulaislajeillamme?
- RSLJ
Se, että me olemme Jumalan luomia. Emme me ole koskaan olleet apinoita, vaan nykyisenlaisia ihmisiä. Varmasti on niin, että Aadam ja Eeva olivat kylläkin terveempiä, kuin nykyajan ihmiset, mutta muuten meidän kaltaisiamme.
- ErkkiEiUsko
RSLJ kirjoitti:
Se, että me olemme Jumalan luomia. Emme me ole koskaan olleet apinoita, vaan nykyisenlaisia ihmisiä. Varmasti on niin, että Aadam ja Eeva olivat kylläkin terveempiä, kuin nykyajan ihmiset, mutta muuten meidän kaltaisiamme.
Lanttusi leikkaa kuin partaveitsi. Entä mitä loogista selitystä ehdotat sille, että meillä on karvapeitteen jämät, ja harvassa olevien karvanhaiventen tyvissä jopa karvankohottajalihakset?
Olen jo saanut pääteltyä miksi miehillä on nännit. Eevalle ei olisi muuten saatu luotua tissejä. - Epäjumalienkieltäjä
ErkkiEiUsko kirjoitti:
Lanttusi leikkaa kuin partaveitsi. Entä mitä loogista selitystä ehdotat sille, että meillä on karvapeitteen jämät, ja harvassa olevien karvanhaiventen tyvissä jopa karvankohottajalihakset?
Olen jo saanut pääteltyä miksi miehillä on nännit. Eevalle ei olisi muuten saatu luotua tissejä.<< Entä mitä loogista selitystä ehdotat sille, että meillä on karvapeitteen jämät, ja harvassa olevien karvanhaiventen tyvissä jopa karvankohottajalihakset?>>
Et muuta väittänytkään, mutta jotta kenellekään asia ei jäisi epäseväksi: ihmisellä ja simpanssilla on suunnilleen yhtä paljon ihokarvoja. Ihmisellä karvat ovat enimmäkseen untuvaisia haituvia ja simpanssilla karvat ovat yleensä tummia ja karkeampia. Ero ei siis ole karvojen määrässä vaan laadussa. - RSLJ
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
<< Entä mitä loogista selitystä ehdotat sille, että meillä on karvapeitteen jämät, ja harvassa olevien karvanhaiventen tyvissä jopa karvankohottajalihakset?>>
Et muuta väittänytkään, mutta jotta kenellekään asia ei jäisi epäseväksi: ihmisellä ja simpanssilla on suunnilleen yhtä paljon ihokarvoja. Ihmisellä karvat ovat enimmäkseen untuvaisia haituvia ja simpanssilla karvat ovat yleensä tummia ja karkeampia. Ero ei siis ole karvojen määrässä vaan laadussa.Aika monella muullakin on karvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083