Väyrynen oikeassa, EUsta pitää päästä eroon

Perusloinenpettäjä

Ja pikaisesti. Kohta Suomea ei enää kutsuta edes pikku-Amerikaksi, vaan Belgian Kongoksi.

Väyrynen ei petä lupauksiaan kuten perusloiset.

40

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heti_irti

      huomenna,se on totuus.

    • Tanantunarit

      Väyrynen presidentiksi. Ei noista muista ole mihinkään.

      • euonhuono

    • muhonen_

      Heikot sortuu elontiellä.PAAVO senkun porskuttaa !!!

    • apuvaapuva

      Apua! Paavo tule auttamaan meitä!

      • OLKIUJ

        HETI!!


    • Ghffyt

      Väyrysestä on tullut kiusallinen, on eu-kriitikko ja on ollut sitä aina.

      Ne jotka tekivät virheen istuvat nyt oman tunkionsa huipulla. Hengästymiseen asti puolustelevat tekosiaan ja perseen alla on mätänevä suomi.

      Väyrynen on todella kiusallinen, uskaltaa puhua totta.

      Media (Alma) on osoittanut uskollisuuttaan tunkion kukoille, ilman tukea fixit olisi jo pitkällä.

      Väyrysen ainoa heikkous on pärjätä median kanssa, ihmekös tuo, vihamielisen median kanssa ei pärjää kukaan.

    • järkeäkehiin

      Väyrynen kiemurtelee miten haluaa puheissaan. Olen sitä mieltä mutta eri mieltä... ei ole luottoa siihen tyyppiin eikä koskaan enää tule.
      Mitenköhän tulee mieleen eräs Donald Väyrysestä?
      Paree pysyän eu:ssa ja eurossa ja kuin lähteä pikkuvaltiona seilaamaan avomerelle. On laskettu et jos Britit eroavat niin se maksaa briteille miljardeja , toista sataa miljardia. Ei pidä lähteä kenenkään vouhotuksiin mukaan, varsinkaa Väyrysen, jolla on aina mielessä oman egonsa pönkittäminen. Kun ei ole saanut tarpeeksi esiintymistilaa, eikä valtaa varsinkaan.

      http://yle.fi/uutiset/britannian_ero_iskisi_valtavan_loven_eun_talouteen__briteilla_on_varaa_kovistella/8673840

    • seuraavankerran

      väyrysestä presitentti kannatetaan muuta varteenotettavaa eipä ole.

      • faktaonfaktaa

        Tosiasia on, ettei Väyrysestä tule ikinä presidenttiä. Suurin osa suomen kansasta inhoaa tyyppiä niin paljon, että äänestävät mieluummin ketä muuta tahansa, joka on ehdolla. Väyrysen aika on mennyt aikoja sitten, eikä uutta tule.
        Sisäpiirit tuntevat persoonan hyvin vuosikymmenten kokemuksella, eikä kannatusta ole tarpeeksi edes keskustan riveissä. Siksi oma puolue.


      • luulisinx
        faktaonfaktaa kirjoitti:

        Tosiasia on, ettei Väyrysestä tule ikinä presidenttiä. Suurin osa suomen kansasta inhoaa tyyppiä niin paljon, että äänestävät mieluummin ketä muuta tahansa, joka on ehdolla. Väyrysen aika on mennyt aikoja sitten, eikä uutta tule.
        Sisäpiirit tuntevat persoonan hyvin vuosikymmenten kokemuksella, eikä kannatusta ole tarpeeksi edes keskustan riveissä. Siksi oma puolue.

        Presidentinvaalit 2012
        I vaali 22.1.2012
        Ehdokas Äänimäärä %
        Sauli Niinistö 1 131 254 37,0
        Pekka Haavisto 574 275 18,8
        Paavo Väyrynen 536 555 17,5
        Timo Soini 287 571 9,4
        Paavo Lipponen 205 111 6,7
        Paavo Arhinmäki 167 663 5,5
        Eva Biaudet 82 598 2,7
        Sari Essayah 75 744 2,5
        Yhteensä 3 060 771 100
        Äänestysprosentti 1) 72,8 (ulkosuomalaiset ml. 69,7)
        II vaali 5.2.2012
        Ehdokas Äänimäärä %
        Sauli Niinistö 1 802 328 62,6
        Pekka Haavisto 1 077 425 37,4
        Yhteensä 2 879 753 100
        Äänestysprosentti 1) 68,9 (ulkosuomalaiset ml. 66,0)
        ___________________________________________________
        Melkoinen osa Suomalaisista äänestä Väyrystä ja vielä suurempi osuus olisi ollut
        ilman Soinia, jos Niinistö ja Väyrynen olisi ollut loppuottelussa niin Väyry olisi voittanut,
        Itse äänestä Haavistoa ihan vain siksi etten Niinistöä voinut kannattaa.


    • sierjeg

      Antakaa Väyrysen näyttää tietä niin ehkä suomen ekonomi nousee, ja itse saa päätää politiikan , EU ei anna mitään!!!

      • eiolla

        EU tulee todella kalliiksi ja hinta nousee vuosi vuodelta, meidänhän piti olla nettosaajia.


      • piakkoin

        http://www.paavovayrynen.fi/2016/03/20/euroero-odottaa-valtiomiessarjan-tekijoita/

        ntti Tanskanen asettui Helsingin Sanomien eilisessä Vieraskynä-kirjoituksessaan tukemaan Suomen eroamista euroalueesta. Tanskanen on toiminut kansantaloustieteen professorina ja OP-Pohjola-ryhmän pääjohtajana.

        Tanskanen pitää Suomen eurojäsenyyttä vahingollisena sekä itsemääräämisoikeuden säilyttämisen kannalta että talouspolitiikkaa ajatellen. Hän kirjoittaa:

        ”Monet niistä, jotka ovat valmiit myöntämään euron talouspoliittiseksi virheeksi, eivät silti kannata eurosta eroamista. He vetoavat eron hankaluuteen ja kalleuteen.”

        Tanskanen toteaa, että euroeron vaikutusten arvioiminen on vaikeaa ja että siihen vaikuttaa tarkastelun aikaväli:

        ”Mitä pitempi tarkastelujakso on, sitä vähemmän eron kustannukset painavat. Rohkeat päätökset odottavat valtiomiessarjan tekijöitä.”
        ___________
        näin niitä mielipiteitä on kovin erilaisia, minä kannatan eroa koko EUsta euroeron lisäksi.


    • Warriorina

      Eu ja euro ovat tuhottavia liittoja. Suoraan saatanasta. Kaikki noihin täytyy tuhota ja hävittää totaalisesti.

    • puheen

      väyrynen teki avauksen julkiselle keskustelulle.

    • Ekakseuro-ero

      Eurosta nyt ensin eroon. Viisaat ovat laskeneet, että valuutan vaihdon logistiikka kustannukset olisi vain 10 miljoonaa euroa. Muut heilahdukset tuntuisivat nyt myös pieniltä, kun vienti on nollassa.

    • summaa

      joka maassa on tehty laskelma mitä eu ero maksaisi mutta niitä ei ole julkisesti kerrottu.

    • khull

      Oikeita lukuja on mahdotonta saada. Lisäksi Eu:n kannattajilla ja vastustajilla on ihan omat käsitykset todellisista kustannuksista.
      Eu:n mureneminen alkaa, jos Britit lähtee. Suomen silloin hyvä seurata nopeasti perässä, koska Suomesta tulee viimeistään siinä vaiheessa puhdas maksaja sirkuksen ylläpitämiselle.

    • Jjggdf

      Ei Väyrynen mikään kiiltokuvahahmo ole, kiivastuu eikä anna periksi.
      Esiintymiskoulutus olisikin ollut tarpeen jollaisen poliitikot hankkivat nyt.

      Mutta Väyrynen ei anna periksi koska hänellä on voimakas näkemys.
      Se on Suomen poliitikoissa harvinaisuus.

      Äijä on valmis vaikka millaiseen höykytykseen. Vastassa on vihamielinen ja pilkkakirvestä huitova media. Käy mielipiteineen sotaan ja.. häviää. Nousee ylös, käy taas koitokseen jne.

      Ei mies omaa etuaan aja, se on tullut selväksi. Toimii näkemystensä mukaan ja ajattelee maan etua. Toimii vastoin trendejä mutta ei omaksi edukseen. ( vallan hankkiminen politiikassa ei ole oman edun ajamista, valtaa pitää olla jos aikoo näkemyksiään toteuttaa).

      Mutta on meillä politiikassa näitä filmaattisia, mukavia, karismatyyppejä nähty ja niihin uskottu.. Suomi24 on pullollaan kokemuksia näistä ääniharavista, massahurmaajista:)

      • Miten_ovatkin_naiiveja

        Eihän tuo kiiltokuvatyyppi ole, se on totta. Kuitenkin Suomen taloudellisen aseman muuttaminen ei onnistu nähtävästi muuten kuin eu- ja euroerolla. Kaikki taloustieteilijät vähän vihjaavat, ettei sisäinen devalvaatio ole onnistunut missään, koska vasemmisto ja ay-liike ei luovu neuvottelemistaan palkkaeduista. Käytännössä jää jaljelle korkean kustannustason laskemiseen sitten luultavasti vain devalvaatio.

        Nyt työstettävää leikkauspoliitikkaa ei ole tullut tarkkaan seurattua, en tiedä, mitä asioita leikkaamalla kulujen tasoa sitten laskettaisiin. Ei se kuitenkaan mielestäni toimi, koska euroa manipuloidaan ja EU-parlamentti, suvakki-mepit päättävät vaikka nyt romanialaisten sosiaaliturvasta, jota ei koskaan ole ennen ollut. Jos sosiaaliturva määrätään maksettavaksi EU-jäsenyyden perusteella niillekin valtioille, joilla ei sitä ole ollut eikä ole teollisuutta, saati säästöjä. EU-meppien utopia on se, että EU-liittovaltio myöhemmin hoitaa yhteisestä kassata kaiken.

        Martin Schultz on Jätteenmäen esimies, hän ihannoi Schultzin kovanaamaotetta, siitä, että Eu-liittovaltio tulee. Sitä J. ei kerro, mutta toimenpiteet tietävät vain sitä, muuta vapaaehtoispohjaa ei maksajilla ole. Saksa ei muutenkaan ole halukas, Merkeli-kommarista huolimatta, tai tyhmästä Suomesta huolimatta. Suomen "liberaalit-tyhmis-poliitikot" antaisivat vaikka perheensä, jos saisivat vakiviran EU:N liittovaltiosta ja saisivat nimensä sen historiaan.

        Mm. Lepomäen & Vartiaisien laskelmia kritisoi "tyhmääkin tyhmempi" ex-patri-laajennusko... Se niiden ajattelu on niin "sairasta" jollain tavalla, kaikki lepaa sosilismin varassa. Jos ei suostu kommunismiin, sitten he haukkuvat kuin rakkikoirat. Tuon toiveajattelun tausta perustuu ajatukseen, että ennen pitkää tulee liittovaltio, yhteinen talousbyrokratia ja sossutuet. Muun ne voivat jättää jopa koskematta. Minä en ainakaan antaisi tilini jonkun romaanin tai muun pellen hoitoon, en jakaisi kaikkin tärkeintä asiaa elämisen kannalta, eli taloutta.

        Kokoomuksen kansanedustajilta karu laskelma yhteiskuntasopimuksesta – aiheuttaa 600 miljoonan euron tappiot
        Julkaistu: 30.3. 13:48
        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001148346.html

        Puheet käytännön tasolla naiivia oikeustieteen puhetta, maksaja heille itselleenkin on kiven takana näinä aikoina.

        Anneli Jäätteenmäki Suomen vaikeasta taloustilanteesta: ”On aina niin helppo säästää toisten menoista”
        Julkaistu: 20.3. 8:41
        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001141136.html

        "Kun lakeja säädetään liukuhihnalta, kädennostoäänestysten tulkitseminen oikein sekä meppien nimien ääntäminen voi nostaa hien pintaan, mutta Jäätteenmäki ei hötkyile.

        – Tämoon mun paikkani, hän sanoo eteläpohjalaisella murteellaan parlamenttirakennuksen yhdeksännen kerroksen kulmahuoneessa. Huoneen ja aseman hän sai vuoden 2015 keväällä voitettuaan varapuhemiesäänestyksessä italialaisen vastaehdokkaansa.

        Parlamentin puheenjohtaja, saksalainen demari Martin Schulz, on viime vuosina nostanut parlamentin arvostusta. Jäätteenmäki nauttii osastaan Schulzin tiimissä."
        "EU:SSA on viime aikoina puhuttu paljon jopa sen hajoamisesta, koska jäsenmaat tuntuvat olevan kovin itsekeskeisiä vaatimuksissaan. Tämä näkyy pakolaiskriisissä, mutta myös perustajamaiden halussa pitää kiinni taloudellisista eduistaan.

        Jäätteenmäkeä suorastaan pöyristyttää Britannian viimeaikainen käytös, jossa maahanmuuttajia käytetään politiikan välineenä.

        – Halutaan työntekijät ilman työntekijöiden oikeuksia, Jäätteenmäki huokaa ja sanoo, että Euroopan unioni ei saisi olla vain isojen yritysten asiainhoitaja, vaan ”Euroopan tärkein voimavara ovat sen kansalaiset, eikä joku yritys tai joku tuote”."


    • Kannatetaan

      Kannatetaan.

      • meiltpiisoo

        http://www.eurooppatiedotus.fi/public/default.aspx?nodeid=37961&contentlan=1&culture=fi-FI#.VvLhf_mLTIU

        Suomen nettomaksuosuus 1995-2013
        Vuosi Nettomaksu, miljoonaa euroa

        1995 -70,8
        1996 72,6
        1997 30,1
        1998 -105
        1999 - 200
        2000 275,9
        2001 -153
        2002 - 4,9
        2003 - 26,7
        2004 - 69,6
        2005 - 84,8
        2006 - 241
        2007 -171,6
        2008 - 318,5
        2009 - 544,2
        2010 -300,2
        2011 - 652,1
        2012 - 658,
        2013 - 604
        2014 - 80
        _______________
        http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2013/11/07/eussa-kaytetaan-miljardeja-euroja-vaarin-vuodesta-toiseen/201315541/12?pos=related
        __________________

        https://www.suomenuutiset.fi/nain-paljon-maksamme-eulle-miksi-suomi-ei-hae-alennusta-jasenmaksuihin/

        Suomi tunnetusti kuuluu EU:n nettomaksajien jouk­koon. Tänä vuonna Suomen jäsenmaksuosuus nousee huimasti; vähän yli kuudes­tasadasta miljoonasta noin 1 153 miljoonaan euroon.


      • HilloPölkky

        Luultavasti vaikka nuo kansainvälisyyspalvelut ostettaisiin ja palkattaisiin juuri noita Lepomäen ja meppien kaltaisia, eu-kokemuksen omaavia henkilöitä hoitamaan sitä, että varmasti Suomen kv-sopimukset, kauppavaihto, suhteet olisivat aika vahvat eu-erosta huolimatta noin kalliita hintoja ei koskaan maksaettaisi. Maataloustukikin hoituisi, eikä hinta nousisi noihin lukemiin. Kun maksetaan köyhien maiden osuuttaa, osa on EKB:n tyhjää rahaa (Ehkä ?) niin jäsenmaksut ovat valtavia. Onko vertailtu?

        Nyt olisi jo lopultakin korkea aika alkaa puhua eu-erosta, valmistautua, joskin se pitänee salata maailmalta.


    • KANNATETAAN..kannatetaan

      ja olen allekirjoittanut kansalaisaloitteen.

    • EIHYVÄTAVATON

      VÄYRYNEN ON VITSI. KEKKOSEN-KOIVISTON AJAN RELIIKKI JOKA EI ENÄÄ MENESTY 2010-L SUOMESSA JOSSA JYRÄÄ TIETYNLAISET VOIMAT. MIKSI EUSTA PITÄÄ PÄÄSTÄ EROON JOS SINNE OLLAAN KERRAN MENTY. PALATAANKO TAKAISIN MARKKA-AIKAAN JA MUSTAVALKOTELKKAREIHIN

      • Voi.pyhät.nyssykät

        "PALATAANKO TAKAISIN MARKKA-AIKAAN JA MUSTAVALKOTELKKAREIHIN"
        Miten naurettavan yksinkertaista vertailua!
        Ja näillä tiedoilla arvostellaan todellista valtiomiestä Paavo Väyrystä, joka on ylivoimaisesti tämän hetken Suomen kokenein ja ammattitaidokkain poliitikko, mm. vertaansa vailla hakevalla yli 16 vuoden ministerikokemuksellaan!


    • eurosta-pois

      yksi aloite meni eduskuntaan käsiteltäväksi.

    • nettekintoimii

      Itsenäinen Suomi ja oma valuutta ei tarkoita kehityksen pysäyttämistä, väriTV on siitä huolimatta vaikka eroamme EU,sta,
      kaupankäyntikin saa vauhtia kun EU ei määrää siitä.

    • Maksaja

      Väyrynen pettää synnyinmaansa toimimalla Venäjän edusmiehenä.

      • Osaatko_hävetä

        "Väyrynen pettää synnyinmaansa toimimalla Venäjän edusmiehenä."
        Sinä synnyinmaasi petät kirjoittelemalla moista roskaa Suomen kyvykkäimmästä ja kokeneimmasta poliitikosta.


    • kansan

      enganti äänestää kesäkuussa 23 päivä ovatko enää mukana eussa.

    • voittovaalit

      varmasti väyrynen voittais pelin.
      isänmaalisin puolue.
      JA MIKÄ ETU EI OLE KESKUSTALAINEN ENÄÄN.

    • Oman-etusi-puolesta

      Hyvät Ihmiset!
      Teillä on nyt mahdollisuus toimia konkreettisesti itsenne puolesta. Se on huomattavasti tyhjää kirjoittelua parempi keino hyvien asioiden edistämiseksi.
      Sinä ja vain Sinä voit nyt edesauttaa omaa etuasi osallistumalla Kansalaispuolue ry:n puolueeksi rekisteröimisen tukemiseen täyttämällä rekisteröinnin kannattajakortin ja tulostamalla sekä allekirjoittamalla sen ja lähettämällä kortin postitse osoitteeseen: Paavo Väyrynen, Pohjantie 34, 94400 Keminmaa.
      Puoluerekisterikannatuskorttia ei säädösten vuoksi voi allekirjoittaa sähköisesti, joten se on henkilökohtaista käsin allekirjoitusta varten tulostettava allekirjoitettavaksi! Ne, joilla ei ole tulostinta, voivat pyytää korttilomakkeen tulostamista jossakin palvelupisteessä, taikka saada sen esim. muulta lähihenkilöltään. Kortin voi pyytää myös sähköpostiosoitteesta: kansalaispuolue@paavovayrynen.fi
      Rekisteröintikannattajakortin saatte esille alla olevasta nettiosoitteesta:
      http://www.paavovayrynen.fi/wp-content/uploads/2016/02/kansalaispuolue_kannattajakortti_a4_w2.pdf
      Toimikaa nyt oman etunne puolesta!

    • ölkjhgfjg

      ok.

    • ztjeajeajkeakjryk

      Yhtään vanhaa perskeko puoluetta en enää äänestä, kyllä juttu on näin!

    • perusta

      Kilpailukyky loikka piti ottaa 5 % Se on juuri se mikä tulee työajan pidentämisestä . Työntekijöille maksetaan nykyään 100 tuntia tekemätöntä työtä vuodessa.

    • Näin_se_menee

      Väyry on vyöry, ei siitä EU hyödy. Väyrylle kun äänensä antaa, se Sinua eteenpäin elämässäsi kantaa.

    • EiVäyryselle

      Väyrynen kaipaa YYA-sopimusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9286
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8179
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6019
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2453
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2159
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1795
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1738
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1595
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1519
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1418
    Aihe