NATO julisti ja aloitti vuonna 2001 terrorismin vastaisen sotansa vastineeksi 9/11-iskuille.
Sen jälkeen NATO onkin vain hävinnyt terrorismisotiaan mm. Afganistanissa, Irakssa, Jemenissä, Somaliassa jne. ja sen jälkeen NATO-maihin on isketty mm. Espanjaan, Englantiin, Ranskaan, Saksaan, Belgiaan, Turkkiin.
Pariisin iskujen jälkeen terrorismin vastaista sotaa käyvät NATO-maat julistivat vielä sotatilan ISISiä vastaan NATOn terrorismin vastaisen sotajulistuksen lisäksi, mutta uho ei auta.
USA on pilannut NATOn. NATO ei pysty moderniin liikkuvaan asymmetriseen sotaan.
Brysselin isku osoittaa, että NATO saa nyt sodissaan pahasti turpaan, sekä ulkomailla että NATOn omalla alueella.
NATO on hävinnyt terrorismin vastaisen sotansa
61
152
Vastaukset
- VenäjäOttiKaapinPaikan
Euroopan johtajat olivat 1990-luvulla ja vielä 2000-luvun alussa sauliniinstöjä ja alexanderstubbeja, jotka uskoivat uuteen maailmanjärjestykseen, Usan ja Naton maailmanherruuteen ja sotavoittoihin.
Tyhmiä kun olivat, halveksivat Venäjää. Venäjä kuotenkn puuttui peliin ja pisti stopin Usan ja Naton epätoivoisille ryöstösodille, joista ei seurannut kuin tuhoa, tappioita, kuolemaa. - VenäjäOnHäviäjä
Kukaan ei ole tuollaiseen uskonut. Nato on eurooppalainen turvallisuusratykaisu ja USA on ykssi suurvalta muiden joukossa!
Sen sijaan horjuvaa ja romahtava Venäjä ei ole mikään suurvalta, koska asemalta puutuu taloudellinen pohja! Parin vuoden sisällä Venäjä romahtaa toistamiseen! - Natohässäkkää
Naton sodat ovat levinneet Eurooppaan ja ovat nyt osa arkipäiväämme.
- historia.lopettaa
Vapaa aseenkanto-oikeus jokaiselle belgialaiselle ja ranskalaiselle. Ihan niin kuin Lännen kultamailla.
- nohöpsis
historia.lopettaa kirjoitti:
Vapaa aseenkanto-oikeus jokaiselle belgialaiselle ja ranskalaiselle. Ihan niin kuin Lännen kultamailla.
Sitten vasta ruumiita syntyykin.
- business_is_business
Nato ei lopeta sotaansa ennen kuin se ulottuu kaikkialle, myös Suomeen!
- lasiaheliseevaan
- bushin ristiretket jatkuvat, - kalusto ylivoima ei tehoa ???
- Ookkonääpöljä
Bush ei ole ollut virassa 8:aan vuoteen? Ookkonääpöljä?
- VenäjältäApua
USA, NATO, Belgia pyytävät Venäjän apua terrorismin vastaiseen sotaan.
- Natohässäkkää
Nato-maissa säännöllisesti iskuja, natosodat levinneet globaaleiksi.
- TiltunTolkutontaValetta
Eivät pyydä! Venäjä on itse ISIS-iskujen kohteena!
ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen Siinailla eikä Putte tehnyt asialle mitään!
- 44_Div
Jenkkejä nuo terroristi-iskut eivät haittaa vitunkarvan vertaakaan.
- geopol
No ei niin kauan kun ne tapahtuu toisilla mantereilla. Siihen USA on pyrkinytkin.
- KerrotkoVaikka
ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen Siinailla eikä Putte tehnyt asialle mitään!
MITEN USA siihen liittyi? - EiOlisiPitänyt
Euroopan Nato-maiden johtajien ei olisi koskaan pitänyt suostua USA:n hyökkäysjoukoksi kuten tapahtui 1994 ex-Jugoslaviassa.
Eikä Euroopan Nato-maiden johtajien olisi koskaan pitänyt suostua USA:n terroristisodan joukoksi kuten tapahtui 2001 Afganistanissa, 2003 Irakissa jne.
Eikä Euroopan Nato-maiden olisi koskaan pitänyt lähteä tukemaan USA:n ja Naton hyökkäysyritystä Venäjää vastaan kuten tapahtui 2008 Nato-kandidaatti-Georgiassa.
Eikä Suomen kansan olisi koskaan pitänyt antaa Sauli Niinistön ja Stubbin ryhtyä valmistelemaan USA:n ja Naton hyökkäystä Suomesta Venäjälle.- Naton_virheet
Naton ei olisi pitänyt hyökätä Libyaan ja tuhota maan infrastruktuuria. Nyt sekin alue on kiihkoislamistien otteessa.
- Möllötys
ja lisäksi..mitä vittua järjestö nimeltä North Atlantic Treaty Organization tekee lähi-idässä? ja ennenkaikkea..mitä vittua meidän sotilaat tekee siellä?
- Ällötys
Ja mitä vittua maa nimeltäVenäjä tekee lähi-idässä?
- TurhaNato
Euroopan Nato-maiden johtajien olisi pitänyt olla rohkeita ja kieltäytyä USA:n sotaretkistä ja hyökkäyssodista ja pitäytyä Naton aluepuolustuksessa.
Nykyisellä Natolla ei tee yhtään mitään.- ongelmalaitos
Nato tuottaa ongelmia, mutta sillä ei ole niihin ratkaisuja.
- TodellisuusJaHarhat
ongelmalaitos kirjoitti:
Nato tuottaa ongelmia, mutta sillä ei ole niihin ratkaisuja.
Nato tuottaa ongelmia vain Venäjälle kun se ei voi tehdä Georgiota lähellä oleviin Naton jäsenvaltioihin!
- TurhaTiltu
Miksi? Koko olemassaolonsa aikana on Nato käynyt vain kaksi lyhyttä (jha voitollista) ilmasotaa!
Maasotaa se ei ole käynyt laisinkaan!
Mistä siis pitäisi kieltäytyä! Miksi aina valehtelet? - huipullatuulista
Se riippuu aina minkäuskontoinen johtaa. Myös mitä asioita muuten ajaa . Riippuu rahoituksesta. Riippuu sopimuksista . Riippuu Yhteisistä päätöksistä . Viisautta tarvitaan hoitamaan vihaongelmia .
- eiainakaanleikkiä
Jos huomaatte menossa on täysi sota. Puoleen ja toiseen pudotellaan lentokoneita upotetaan laivoja räjäytellään kouluja ostareita metroja lentokenttiä tehdään sabotaasia uhkaillaan varastetaan toisilta rosvolaumoilla tai maata . Täällä on täys sotiminen menossa . Ajetaan päälle autoilla tahallaan juoksutapahtumissa räjäytellään pommeja . TÄMÄHÄN ON SOTAA .
- Ookkonääpöljä
No ei ole. Montako viikkoa oli Pariisin ja Brysselin iskujen välillä? Todella monta!
Ei täällä mitään SOTAA ole, mutta terrorismin vaara on kasvanut Keski-Euroopassa ja Venäjällä! - EiYhtäkään
Nato ei ole voittanut yhtäkään sotaa.
- TiltuValehteleeAINA
Nato on VOITTANUT molemmat käymänsä lyhyet ilmasodat!
JOSPA sinä puolestasi kerrot ne Naton häviämät sodat kun en ole sellaisista kuullut!
Yleensä Tiltujen vene jää keskelle koskea juuri tässä, kun pitäisi jotain näyttää toteen!
- pölöhö
unohit demokratian mallimaamme turkin! daesia vastaan hyökkäämällä niitä vastaan jotka taistelee daesia vastaan:)
- SoWhatUSNATO
Säälittää jo Usan ja Naton räpellys terrorismn vastaisessa sodassaan.
Nyt Usa ja Nato tiedottivat jälkikäteen kun Naton päämajakaupungissa Brysselissä on tapettu 40 ihmistä ja haavoitettu 240 ihmistä, että Usalla oli iskun tekijöiden nimet terroristilistallaan.
So what?- SoWhatRussia
Säälittää jo Venäjän räpellys terrorismn vastaisessa sodassaan.
ISIS pudotti Venäjän matkustajakoneen eikä Venäjä osannut tehdä mitään!
- TrumpSanooSuoraan
Trump uskaltaa sanoa suoraan että Nato ei pärjää terroristeille kun Nato on vanhanaikainen Neuvostoliittoa vastaan kehitetty ja aseistettu sotilasliitto.
- EiSanoTiltuValehtelee
Nato on puolustusliitto eikä' sitä ole tähdätty terrorism,ia vastaan!
Nato-järjestön tavoite on auttaa jäseniään SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!
Mistään terrorismin vastaisesta taistelusta maiden sisällä ei Nato vastaa vaikka Valkeakosken Tiltu yrittää näin itsepintaisesti väittää! Sitä varten on kullakin maalla oma poliisi ja turvallisuuselimet!
Ei Venäjän ARMEIJA liioin pysty estämään maahansa kohdistuvia terrori-iskuja! ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen Siinailla! - NatoOnHävinnyt
Nato on vaarallista aluetta.
Nato ei taaskaan pystynyt estämään terrori-iskua Istanbuliin lentokentälle.- TurhaLuulo
Ei Naton tehtävä ole terrorismin vastainen sota!
Nato ei ole koskaan moista uhonnut ja järjestön tavoite on auttaa jäseniään SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!
Nato-järjestön tavoite on auttaa jäseniään SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!
Mistään terrorismin vastaisesta taistelusta maiden sisällä ei Nato vastaa vaikka Valkeakosken Tiltu yrittää näin itsepintaisesti väittää! Sitä varten on kullakin maalla oma poliisi ja turvallisuuselimet!
- huokeaa_hölmöyttä
USA=NATO. Etkö sinä pölvästi sitä ymmärrä.
- VääräSyytös
En ymmärrä. Ja vain pölvästi noin asian ymmärtää! Nato on demokraattinen yhteisö, jossa kaikki 29 jäsenmaata ovat mukana päättämässä.
Jos haluat muuta väittää niin esitä PERUSTELTU väittämä äläkä pelkkiä iskulauseita nimittelyjen kanssa!
- TumpeloNATO
Istanbulissa NATOn tiedustelu ja Turkin NATO-sotilaat vartioivat Istanbulin lentokenttää.
Joten senhän tiesi, että sinne isketään. - NatoEiTaaskaanEstänyt
Nato ei pystynyt taaskaan estämään terrori iskua Naton alueelle vaikka käy terrorismin vastaista sotaa.
Terroristit ovat selvästi älykkäämpiä kuin Naton johto. - TerrorisminLoppu
Jos USA ja Nato lopettaisivat maailman valloitusyritykset terrorisotien avulla niin terrorismi loppuisi maailmasta, NATO-maista, Euroopasta.
- HölmöydenLoppu
Loppuisiko? Muistelen, että ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen matkustjineen Siinailla!
Miten asia liittyi USA:han? Ja väitäkö, että Venäjä olisi muka vapaa terrorismista?
- VenäjäKehiin
Venäjän olisi pitänyt lopettaa Usan ja Naton terrorismisodat kun niistä ei tule mitään.
Venäjä tarvitsi 1 1/2 kuukautta niin sota oli selvä Syyriassa kun Usa ja Nato ovat sohlonneet siellä 5 vuotta, Irakissa 20 vuotta ja Afganistanissa 20 vuotta.- VenäjäLyötiin
Venäjä pommitti Syyriass 5 kuukautta EIKÄ SOTA OLE LOPPUNUT VIELÄKÄÄN! Venäjän ilmavoimien tehottomuus paljastui karmealla tavalla!
USA oli mukana koalitiossa (Nato ei ollut!) joka voitti Irakin sodan perin pohjin!
Afganistanin sotaa kesti 10 vuotta jonka jälkeen länsi (ei taaskaan Nasto) vetäytyi!
Mutta on siellä ollut muutkin! Tiltun iloksi seuraava:
Afganistanin sota 1979-89
Sota päättyi Venäjän häviöön
”Viimeiset yksiköt poistuivat Afganistanista 15.2.1989
Venäjän vedettyä joukkonsa Afganistanista afgaanit taistelivat vielä keskenään vallasta Afganistanissa - jouduttiin sodasta sisällissotaan. Venäjän asettama nukkehallitus kaatui pian, mutta klaanit taistelivat keskenään vielä senkin jälkeen. Voitaneen sanoa täydellä oikeudella, että tässä sodassa ei tosiaankaan ollut voittajia - vaan pelkästään häviäjiä.
Tappiot
On arvioitu, että Venäjä menetti tiesodassa 118 suihkukonetta, 333 helikopteria, 147 panssarivaunua, 1 314 panssariajoneuvoa, 433 tykkiä, 1 138 viesti- ja komentoajoneuvoa, 510 pioneeriajoneuvoa ja 11 369 kuorma-autoa
On arvioitu, että Venäjä menetti jo ennen Stingerin tuloa (1986) noin 600 lentokonetta ja helikopteria, joista huomattava osa ammuttiin alas ilmatorjunta-aseilla. Venäläisten mukaan jalkaväen aseet aiheuttivat 27 % vuoden 1985 helikopteritappioista (ennen Stingerin tuloa), 12,7 mm konekiväärit 40 %, 14,5 mm konekiväärit 27 % ja ohjukset 6 %. Vaurioituneita koneita oli tietysti moninkertainen määrä. Venäläisten mukaan menetettiin vuosittain 30-35 Mi-8 -helikopteria. Onnettomuuksien osuudeksi on Afganistanin vaikeissa maasto- ja sääoloissa arvioitu 75-80 %, jolloin kokonaistappiot olisivat olleet noin 2 700-2 800 konetta
Afganistanissa koetut varsinaiset tappiot olivat Venäjän puolustusministeriön mukaan kohonneet toukokuuhun 1989 mennessä 13 833 kaatuneeseen, 35 478 haavoittuneeseen sekä 310 kadonneeseen. Lähes 15 prosenttia kaatuneista olisi ollut upseereita. Luvut olivat todellisuudessa huomattavasti suuremmat: ilmeisesti noin 50 000 neuvostosotilasta kuoli ja kolme kertaa enemmän haavoittui.
Enemmän kuin miljoonan afgaanin arvioidaan kuolleen tässä sodassa.
- NytNizza
Nyt Nizza.
- VkoskenTiltunIlo
"Nyt Nizza. "
Eli jotin iloa sentään Valkeakosken Tiltulle kaiken ankeuden keskelle! Intoutuuko Tiltu taas hurmoshenkisesti ylistämään terroristeja?- ValkeakoskiEiSyyllinen
Everstiluutnantti Nizza on Ranskassa, ei Valjeakoskella.
Valkeakoski ei ole syyllinen Nizzan iskuun. - TiltuOnTerroristi
Ei paikkakunta, mutta Valkeakoskella asuva Valkeakosken Tiltu ilahtuu aina suuresti terrorismista kaikkialla maailmassa!
- NatoVuotaaKuinSeula
Naton puolustus on romahtanut.
- NatonTiedusteluSyvältä
Ja Naton tiedustelu.
- TerrorismiVaaraKaikille
Terrorismista kärsii kaikki. Venäjältä on mennyt ISIS-järjestön riveihin jo 5.000 taistelijaa. Osa on palannut kotimaahansa valmiina uusiin tekoihin!
Nato-järjestön tavoite on auttaa jäseniään SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!
Mistään terrorismin vastaisesta taistelusta maiden sisällä ei Nato vastaa vaikka Valkeakosken Tiltu yrittää näin itsepintaisesti väittää! Sitä varten on kullakin maalla oma poliisi ja turvallisuuselimet!
Tiltu mielellään esittää Venäjän olevan immuuni terrori-iskuille vaikka ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen matkustajineen Siinailla! - SodanLaki
NATO-kansa kärsii kun NATO-sotilaat eivät osaa sotia.
- myös.ohjukset
kannattaa Ranskassa ottaa Panssarivaunu joka kahvilan viereen jos matu yrittää itsemurhaiskua kuormaautolla pysähtyy tankkiin,se antas paljon turvallisuuden tunnetta ihmisille vaikka nytkin on sotatila ollut päällä jo puolivuotta silti rusinaaivo matu pääsee yllättämään
- mustaperän.pitäjä
onkohan se mustamies issis kuvaaja tietääköhän perämoottori Kasmir
- hyväkuski
nyt äkkiä Ylen:n uutisiin joku muslimipappi Itkemään TEKOITKUA ja tuomitsemaan teon voi naurukohtaukset leikatapois olihan ne kuulemma vitsaillut ,että jakeluautolla levitetään sanaa hah,hah
- NATOonHävinnyt
Niin sodassa käy että kun sota hävitään niin puolustus murtuu ja vihollinen pääsee tekemään tuhotöitä ja tappamaan.
NATO on hävinnyt, mutta poliitikot ja media kusettavat kansaa.- OlematonNato
NATOn olematon puolustus on olematon.
- VetääKaikistaOvista
Terroristit pitävät Natoa pilkkanaan.
- TiltunTurhaLuulo
Ja pitävät myös Venäjää!
Tiltu mielellään esittää Venäjän olevan immuuni terrori-iskuille vaikka ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen matkustajineen Siinailla!
- NATOpeitteleeTappioitaan
NATO ja NATO-Ranska valehtelivat Nizzan iskuista että se ei olisi NATOn terrorismin vastaista sotaa vaan vain joku yksittäinen tapaus.
NATO ja NATO-Ranska valehtelivat siihen asti kunnes olivat pidättäneet 5 iskun tekijää. - TiltunSekavaMielentila
Todellisuudessa Nato ei käy terrorismin vastaista sotaa!
Tiedätkö, mikä on puolustusliito Naton AINOA tehtävä?
Nato-järjestön tavoite on auttaa jäseniään SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!
Jos joskus Suomi on Naton jäsenmaa tulemme kuulemaan Venäjän Tiltuilta, että Nato ei hoida tehtäviään, koska:
- Turengissa on metsäpalo
- kaksi koululaista Laihialta ei osaa usida
- Turussa oli toissapäivänä ukkosta
Turkin tapaus päinvastoin todistaa, ettei Nato puutu jäsenmaidensa sisäisiin asioihin! - NATOonHävinnyt
NATOn puolustus on täydellisesti murtunut.
- TiltunTurhatLuulot
Ei ole! Tiltu ei ymmärrä Naton tarkoitusta?
Nato-järjestön tavoite on auttaa jäseniään SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!
Mistään terrorismin vastaisesta taistelusta maiden sisällä ei Nato vastaa vaikka Valkeakosken Tiltu yrittää näin itsepintaisesti väittää! Sitä varten on kullakin maalla oma poliisi ja turvallisuuselimet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418