Brysselin Maalbeekin metroiskussa loukkaantunut suomalainen koki pommi-iskun paineaallon ja putosi metrosta vastaantulevien junien raiteelle. Nyt hän kertoo hirvittävästä kokemuksestaan ja selviytymisestään Lännen Medialle.
– Olin viereisessä vaunussa, nojasin aamuruuhkassa raiteiden puoleista ovea vasten. Kuulin pamauksen, ja saman tien koko näkökenttä oli vain oranssia, kuvailee Ranskassa asuva suomalaismies.
– Paineaalto paiskasi oven auki. Putosin raiteille. Tajusin voivani jäädä toisen metron alle.
Mies juoksi raiteiden yli ja kiipesi vastapäiselle laiturille ja jatkoi matkaansa uloskäynnille.
– Pääsin ensiapuun läheiseen virastorakennukseen, josta minut vietiin sairaalaan tutkittavaksi. Sieltä palasin kotiin jo iltapäivällä, mies kertoo sähköpostin välityksellä.
Mies sanoo olevansa onnekas. Hän selvisi pommi-iskusta lievin vammoin.
– Tärykalvot puhki, neljä tikkiä päässä ja selässä mustelmia.
– Hämmentävintä oli ehkä se, että tajusin heti, mistä oli kyse. Olin aamulla kuullut lentokentän iskusta. Pariisin iskut ovat myös synnyttäneet jonkinlaisen ajattelumallin tällaista tilannetta varten.
Mies meni keskiviikkona päivällä tarkastuskäynnille sairaalaan. Hän kertoi, että vuorokausi tapahtuman jälkeen korvat vielä soivat, pää on hieman ruvella ja selkää särkee.
– Ei siis mitään vakavaa. Henkisestä puolesta on vaikea sanoa. Takaisin normaaliin elämään, mutta eihän tällaista unohda.
Mies ei halua nimeään julkisuuteen. Hän on työskennellyt Ranskassa kuusi vuotta professorina, ja hänellä on kiinteät työ- ja perhesuhteet Suomeen.
Täpärästi pommi-iskusta selvinnyt mies pohtii, että yhteiskunnan on kaikesta tästä huolimatta pysyttävä avoimena – ja suvaitsevaisena.
– Samalla on osattava katsoa ongelmia suoraan kasvoihin, kyettävä löytämään paikalliset umpikujat, jotka tuottavat katkeroituneita nuoria, ja globaalit voimat, jotka ovat valmiita käyttämään näitä nuoria hyväkseen.
– Terroristit eivät saa voittaa. Eivätkä myöskään Odinin sotilaat ja polttopullonheittäjät.
Samaan metroon suomalaismiehen kanssa nousseista kuoli 20 ihmistä ja yli sata loukkaantui.
Brysseliin kohdistuneissa iskuissa kuoli tiistaina kaikkiaan 31 ihmistä ja loukkaantuneita on noin 250.
http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/856514/Loukkaantunut suomalainen Tarykalvot puhki
Hieno ja rohkea mies!
Terrori-iskusta selvinnyt suomalainen puhuu viisaa
14
<50
Vastaukset
- retyjk
Palstan rasisteista koostuvaa populaatiota ei näemmä kiinnosta tosiasiat. Kommentoivat vain rasistisia ketjuja.
- retjyk
Ikävä tapaus. Mutta on todella rasistista syyttää pikkupommin tehneitä ja henkensä uhranneita muslimimiehiä. Rasistinen populaatio on vaihdettava hyysäripopulaatioksi, ja kysyttävä, miksi avustat rasistipopulaatiota, vaikka se on täysin tarpeetonta.
- fuck-the-snackbarians
Tosiasia on se, että yli 30 ihmistä on menettänyt henkensä ja varmasti melko moni vakavasti vammautunut. Toinen tosiasia on, että tilanne menee jatkuvasti vaan pahempaan suuntaan EU:n päättäjien munattomuuden vuoksi.
- tstdrt
retjyk kirjoitti:
Ikävä tapaus. Mutta on todella rasistista syyttää pikkupommin tehneitä ja henkensä uhranneita muslimimiehiä. Rasistinen populaatio on vaihdettava hyysäripopulaatioksi, ja kysyttävä, miksi avustat rasistipopulaatiota, vaikka se on täysin tarpeetonta.
Miksi jatkuvasti trollaat toisten nimimerkeillä?
- kukkarot.levälleen.taas
Ilmeissti professori tarkoittaa että suomalaisten (duunarien) on avattava kukkarot ammolleen, annettava talonsa ja muu omaisuutensa tuohon loputtomaan auttamisen suohon. Ja sen lisäksi on tehtävä työtä ilman palkkaa loppuelämänsä vailla toivoa eläkkeelle jäämisestä, jotta rahaa riittäisi näille "katkeroituneille nuorille".
Halvemmalla pääsee kun rakennetaan kunnon sotakoneisto ja lakaistaan mokomat mutakuonot pois mään päältä. Lopputuloskin on parempi, kaikesta huolimatta.
Tai yksinkertaisesti rajat kiinni ja huippuluokan valvonta niille mutakuonoille jotka tänne tulevat. Näinhän se menee. Rasistinen viha synnyttää jopa noin verisiä hedelmiä. Kukaan ei synny terroristina, joten viisas miettii, miten terrorismia ja radikalisoitumista voi ehkäistä ennalta. Jos vihaa ja rasismia hellitellään ja paapotaan, se kasvaa ja kasvattaa lisää vihaa. Samalla, kun ihmiset surevat kuolonuhreja, jotkut taas kaipailevat lisää. On kuulemma suorastaan oikein toivoa 'suvakin' joutuvan terrorismin uhriksi jne. Sama viha.
- 43567
Väkivalta on aliarvostettu ongelmien ratkaisukeino
--
Ja kuka näin sanoi?
No ainakin moni ääri-isalmistisaarnaaja ja persu Halla-aho - roletaari
Mietihän itse kumpi osapuoli edustaa syntyperäisesti vihaa ja rasismia!
Muslimimatujen oma toiminta, rasismi ei muslimeja kohtaan ja vihan ideologia on alkanut saamaan aikaan vastalaikua vaikkain toistaiseksi hyvin laimeasti.
Yksipuolinen tiedottaminen ( = salailu ) voimistaa ennakkoluuloja. roletaari kirjoitti:
Mietihän itse kumpi osapuoli edustaa syntyperäisesti vihaa ja rasismia!
Muslimimatujen oma toiminta, rasismi ei muslimeja kohtaan ja vihan ideologia on alkanut saamaan aikaan vastalaikua vaikkain toistaiseksi hyvin laimeasti.
Yksipuolinen tiedottaminen ( = salailu ) voimistaa ennakkoluuloja.Kumpi osapuoli? Rasistipuoli tietysti. Ei se syntyperäistä tosin ole.
- loköäökjhgf
sairasta porukkaa nuo rasistti
- Eikäsnöinole
Iso pommi mutakuonojen maahan ja rajat kiinni. Ei niiden kanssa puhe tunnetusti auta. Rasismi on eri asia kun kansallinen turvallisuus joka nyt on uhattuna. Ja syyllisiä ovat mutakuonot.
Tuohan se on Daeshinkin logiikka todennäköisesti ollut. Kovin ne ovat samansuuntaisia rasistien toiminnat - kun nuo erit ovat vain sellaisia, että ei tämä mitään rasismia, vaan ihan puolustautuakseen ja pakon edessä pitää heille kaikille kostaa ja heidät kaikki saada kuriin, kun onhan heidän joukossaan 'pahiksia'. Että sellaisia ne nyt vain on.
- Järkipäähännyt
Terroristit eivät ole mitään poikia jotka eivät ole kotoutuneet tai muuten huonosti kohdeltuja työttömiä kantaväestön hylkimiä ressukoita.
Terroristit ovat tappajia ja mieleltään sairaita yksilöitä,ei heitä hoideta halaamalla tai antamalla rahaa ja työpaikka.
Miksi yksikään suomalainen työtön hyljeksitty ei ryhdy terroristiksi, terroristiksi ryhtyy vain mieleltään sairas yksilö. - Tapan_uhaavat_elukat
Kaiken maailmalla ja Suomessa tapahtuneen Islamin oppiin perustuvan terrorin jälkeen olen sataprosenttisen vakuuttunut, että jokainen islamisti on potentiaalinen perheeni murhaaja nyt ja tulevaisuudessa. Tästä syystä katson oikeudekseni ja velvollisuudekseni tapppaa kaikki sellaiset islamistit, joiden käytös edes vähänkään vittaa vakavan uhkan aiheuttamiseen itselleni tai läheisilleni. Mielestäni vain tällä tavalla toimien voin suojella itseäni ja perhetäni joutumasta islamisitien tappamaksi. Ja ainoa tavoitteeni on vain pysyä hengissä ja pitää perheeni hengissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698