Uskooko joku ihan aikuisen oikeasti, että Suomella on oma itsenäinen puolustus ja joka vieläpä toimisi? Jos Venäjä (joka on ainoa todellinen uhka Suomelle) päättäisi hyökätä suomeen niin se ei takuuvarmasti lähettäisi jotain piippalakkeja kävelemään rajan yli niin kuin viime sodassa. Meidän puolustusministeriömme ja armeijan kenraalikunta uskoo jonkin tehokkaan jalkaväkirykmentin voimaan hyviin tarkka-ampujiin Sekä Leobard panssarivaunuihin. NAURETTAVAA.
Se sota tulisi muistuttamaan sitä sotaa jota käydään Syyriassa. Siellä operoidaan ilmasodalla. Mahdolliseen venäjän hyökkäykseen kuuluu tehokkaat hävittäjät ja niiden täsmäohjukset sekä maasta ja sukellusveneistä laukaistavat pitkänkantaman ohjukset. Vaikka Suomessa olisi kahden miljoonan sotilaan vahvuinen armeija niin sillä ei olisi mitään merkitystä. Venäjä pommittaisi aivan ensimmäiseksi kaikki kiitoradat paskaksi ja sen jälkeen tästä maasta ei nousisi yksikään kone ilmaan. Jäljelle jäisi vaan tuo puskajussien reservi joilla ei olisi edes mitään ammuttavaa (jos eivät sitten toisiaan alkaisi ampumaan).
Suomi tarvitsee aivan ehdottomasti NATO jäsenyyden (jota emme ikävä kyllä tule saamaan) voidakseen edes haaveilla tehokkaasta puolustuksesta.
”Sie perkele ammuit miulle jakkauksen mut siit hyväst mie sahhaan siult puol päätä pois, usot sie.”
Tästä mielikuvasta voimme nauttia jokaisena itsenäisyyspäivänä ja Kenraalikunta puolustusministerin ja Presidentin johdolla voivat runkata niin, että rintamerkit kilisevät.
Suomen itsenäinen puolustus. Hah hah.
3
<50
Vastaukset
- Muuta.ei.tarvita
Suomeen tai mihin muuhun maahan tahansa ei tarvitsisi muuta kuin kehittää erittäin tehokas ohjustentorjuntajärjestelmä,sen jälkeen vihollisten ohjusiskuista ei olisi enää mitään vaaraa minnekään ja sodassa palattaisiin taas rintamalinja sotaan,sekä panssarivaunuilla että rivimiehillä että tykistöllä tapahtuviin hyökkäyksiin.
- rrtwrwerwe
Miksi ketjun aloittaja väitti, että Suomen kenraalit uskovat Suomen nykyiseen puolustusjärjestelmään?? Miltei koko Suomen armeijan upseeristohan kannattaa Nato-jäsenyyttä! Ja juuri sen takia, että he tietävät puolustuksen ilman sitä riittämättömäksi. Ainoastaan jotkut Pihtiputaan mummot ja vaarit kuvittelee että Suomella olisi riittävä puolustusvoima nykyisellään.
- Kyyyy_hyyyyy
Kyllä. Nato voi keskittyä terrorismin levittämiseen ja lasten tappamiseen. Suomi ei liity.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422