Aika jännä maku.
Syön juuri pashaa
venäläistä.herkkua
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet hiukan aikaisessa sen syönnin kanssa. Pascha kuuluu ortodoksikirkon ja jossain määrin katolilaisen kirkon pääsiäisruokiin. Mutta se on valmistettu ainesosista joita tulisi välttää "karnevaali ajan" jälkeisessä paastossa. Tämä paastonaika kestää pääsiäisperjantaihin, jonka me tunnemme pitkänäperjantaina.
Pascha on valmistettu happamasta juustosta ja makeista lisukkeista. Tämä happaman ja makean sekoitus on aika yleinen suomen ulkopuolella, ja varsinkin Euroopan itäpuolella. Tarkoitus on että ne kompensoivat toisiaan, mutta hiukan turhan makeaa näin suomalaiseen makuun.
"hiukan turhan makeaa näin suomalaiseen makuun."
Ottaa Suvakki-Mokkaa kyytipojaksi niin kyllä se alas menee:
https://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/s640x640/sh0.08/e35/1170186_558927390940767_631125384_n.jpg?ig_cache_key=MTIwOTU1MDgyODI0MDUxODIzMg==.2
Nooh, ei vaiskaan leikki leikkinä ja pylly pois taikinasta.
Pitääpi tässä itsekin joskus maistaa tuota "rahkaherkkua"...