Venäjä haluaa säilyttää suurvalta-asemansa ja polttaa jatkuvasti näppinsä lännen kanssa, kirjoittaa Anna Egutkina.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö tapasi Venäjän presidentin Vladimir Putinin tiistaina Moskovassa. Tapaaminen meni olosuhteisiin nähden hyvin ja päätöksiä itärajasta saatiin syntymään. Täydellisiin naapuriväleihin Suomi tai mikään muukaan länsimaa ei kuitenkaan tule ison karhun kanssa pääsemään, mikäli historiaa on uskominen.
Venäjän federaatio sai taakakseen entisen Neuvostoliiton suurvaltastatuksen ja identiteetin, jonka ylläpitäminen on maalle elintärkeää. Vaikka Venäjän turvallisuus- ja ulkopolitiikka saattaa vaikuttaa joskus arvaamattomalta, toimien taustalla on todellisuudessa pyrkimys säilyttää suurvaltaidentiteetti.
lll
Boris Jeltsinin ollessa presidenttinä Venäjä pyrkii tietoisesti omaksumaan läntiset arvot, sillä Jeltsin oli uudistusmielinen hallitsija. Jeltsin ja silloinen ulkoministeri Andrei Kozyrev saivat kuitenkin ennen pitkää länttä myötäilevästä politiikastaan kritiikkiä etenkin vanhoillisilta kommunisteilta. Sisäisten paineiden alla Venäjän länsimielinen politiikka alkoi pikkuhiljaa murtua. Eräänä käännekohtana voidaan pitää Jevgeni Primakovin tuloa Venäjän ulkoministeriksi vuonna 1996, sillä Primakovin ulkopolitiikka tähtäsi Venäjän määrittelemiseen maailman navaksi. Lännen ja Venäjän suhteita hiersi muun muassa Naton laajentuminen ja sen päätös aloittaa ilmaiskut Jugoslaviaa vastaan vuonna 1999.
Kun Putinista tuli Venäjän presidentti Jeltsinin luovuttua yllättäen presidentin tehtävästä, hän pyrki vahvistamaan yhteistyötä lännen kanssa. Putin jopa leikitteli ajatuksella Natoon liittymisestä ja järjesti oma-aloitteisesti säännöllisiä tapaamisia lännen johtajien kanssa.
Jeltsinin tavoin myös Putinin länsimyönteisyys sai sisäpoliittista kritiikkiä. Pikkuhiljaa Putin alkoi puheissaan olla yhä länsivastaisempi. Münchenin turvallisuuskonferenssissa vuonna 2007 Putin piti puheen, jossa hän syytti Yhdysvaltoja kansainvälisen oikeuden rikkomisesta, ja myös Naton laajentumisesta tuli entistä suurempi ongelma Venäjälle. Suhteita kiristi entisestään Sergei Lavrovin nousu ulkoministeriksi, joka tähtäsi puolustusmäärärahojen moninkertaistamiseen.
lll
Dmitri Medvedeviä luonnehdittiin aluksi liberaaliksi presidentiksi ja hän aloittikin presidenttikautensa vuonna 2008 pyrkimällä parantamaan suhteita länteen. Edeltäjiensä tavoin myös Medvedev epäonnistui yrityksessään. Pyrkimystä varjosti heti alkumetreillä Georgian viiden päivän sota, joka jäädytti Venäjän ja lännen välit. Putinin palattua presidentiksi vuonna 2012 hän peräänkuulutti Venäjän ainutkertaista asemaa suurvaltana ja syytti länttä luottamuksen puutteesta. Ukrainan tapahtumien jälkeen lännen ja Venäjän välit ovat kylmemmät kuin aikoihin.
Niin Venäjän johdolta kuin sen kansalaisiltakin puuttuu kyky tarkastella lännen toimia muussa kuin nujertamisvalossa. Venäjä näkee Itä-Euroopan ja entisten Neuvostomaiden lähentymisen länteen ilkeänä juonena, jonka tarkoitus on saattaa Venäjä heikon kilpailijan valoon. Niin kauan kuin Venäjä ei pysty katsomaan kansainvälisiä suhteita omaa napaa pidemmälle, suuri karhu on ikuisessa sisäisten paineiden noidankehässä.
ANNA EGUTKINA
[email protected]
Venäjä polttaa näppinsä lännen kanssa
22
<50
Vastaukset
- 3plus4
Venäjä ei ole ikinä oppinut sitä, että ystäviä ei saada uhkailemalla näitä aseella. Venäjä ei ole myöskään oppinut sitä, että suurvallaksi ei tulla hommaamalla paljon asevoimaa ja uhoamalla. :)
Kuten USA:sta näemme, suurvallaksi tullaan avoimella, moniarvoisella demokratialla jossa vallitsee ihmisoikeudet ja sanan- sekä mielipiteen vapaus. Lisäksi tarvitaan hyvin toimivat, luotettavat ja korruptiosta vapaat yhteiskunnan rakenteet.
Nämä edellytykset tarvitaan että maahan saadaan dynaaminen ja monipuolinen talouselämä nostamaan kansalaisten elintasoa ja lihottamaan valtion kassaa. Tarvitaan myös sopuisaa yhteistyötä, kauppaa ja kaikinpuolista verkostoitumista muiden maiden kanssa. Kaupankäynti ja kanssakäyminen tuo mukanaan liittolaissuhteita ja keskinäistä lojaalisuutta sekä luottamusta.
Vasta tässä vaiheessa on edes periaatteessa mahdollisuus satsata myös asevoimaan ilman että se rasittaa kohtuuttomasti valtiontaloutta. Silloin maasta tulee terveellä tavalla myös sotilaallinen suurvalta joka on verkostoitunut ja jonka demokratia estää räikeät väärinkäytökset jotka taas ovat tyypillisiä suljetuille ja itseensä käpertyneille diktatuureille kuten Pohjois-Korea ja Venäjä.
Siksi USA on suurvalta ja Venäjä EI OLE suurvalta.
Venäjällä on vielä hirmuisen pitkä tie kuljettavanaan ennenkuin sillä on edes teoreettisesti mahdollista kehittyä suurvallaksi. Kun pelkkä aseiden kalistelu ja rähjääminen ei tee mistään maasta suurvaltaa :) Se vaatii aivan toisenlaisen yhteiskunnan ja asenteet kuin mitä Venäjä ja venäjällä on!- RutiKöyhäUsa
Kyllä! Usa, tuo mahtava demokratian ja oikeuden maa!! Ahahahahaaa, painu muualle trollaileen. Jos ryötökapitalismi on on sama kuin hyvät ihmisoikeudet niin sitten. Kaikki tietää että Usa on maa jossa kansalaisilla ei ole mitään oikeuksia koneistoa vastaan. Usan tavallinen kansa on yhtä köyhää kuin jossain ambomaassa, taitaa olla vielä köyhempääkin, koska Usassa kaikki elää velaksi. Dollaria painetaan tyhjästä ja myydään veltiolle velaksi, siis tyhjää rahaa, mitä ei käytännössä ole missään. Paskapaperikin on arvokkaampaan, siihen sentäs pystyy pyyhimään perseensä sotkematta sormia.
- 12plus13
RutiKöyhäUsa kirjoitti:
Kyllä! Usa, tuo mahtava demokratian ja oikeuden maa!! Ahahahahaaa, painu muualle trollaileen. Jos ryötökapitalismi on on sama kuin hyvät ihmisoikeudet niin sitten. Kaikki tietää että Usa on maa jossa kansalaisilla ei ole mitään oikeuksia koneistoa vastaan. Usan tavallinen kansa on yhtä köyhää kuin jossain ambomaassa, taitaa olla vielä köyhempääkin, koska Usassa kaikki elää velaksi. Dollaria painetaan tyhjästä ja myydään veltiolle velaksi, siis tyhjää rahaa, mitä ei käytännössä ole missään. Paskapaperikin on arvokkaampaan, siihen sentäs pystyy pyyhimään perseensä sotkematta sormia.
Kas kun ei sitä täällä huomaa :)
Syö Sergei kaalia. Minä nautin Floridan paratiisista täällä mukamas 'köyhässä' ja 'paskassa' jenkkilässä :-D
Typerä ryssä! - RutiKöyhäUsa
12plus13 kirjoitti:
Kas kun ei sitä täällä huomaa :)
Syö Sergei kaalia. Minä nautin Floridan paratiisista täällä mukamas 'köyhässä' ja 'paskassa' jenkkilässä :-D
Typerä ryssä!Joo ei sitä missään turistirysässä huomaakkaan, lähe gettoon kattelee..mee sinne missä ei ole vain rikkaita. Sieltä se maan totuus löytyy, eikä mistään tekopyhistä kermaperse mestoista.
Eri asia jos asuisit siellä, mikään maa ei polje yhtä pahasti kansalaistensa oikeuksia kuin Amerikka. Rikkaat siellä loistaa ja köyhillä ei ole sitten mitään, ei oikeuksia, ei mitään. - BUHAHAHAHAHAHAH
Purin juttusi, En hekotukseltani pysty vastaan noihin, yrittäköön joku muu.
-avoimella, moniarvoisella demokratialla
-ihmisoikeudet ja sanan- sekä mielipiteen vapaus
-toimivat, luotettavat ja korruptiosta vapaat yhteiskunnan rakenteet
-talouselämä nostamaan kansalaisten elintasoa ja lihottamaan valtion kassaa
-sopuisaa yhteistyötä, kauppaa ja kaikinpuolista verkostoitumista muiden maiden kanssa
-satsata myös asevoimaan ilman että se rasittaa kohtuuttomasti valtiontaloutta
-sotilaallinen suurvalta joka on verkostoitunut ja jonka demokratia estää väärinkäytökset - 14plus4
RutiKöyhäUsa kirjoitti:
Joo ei sitä missään turistirysässä huomaakkaan, lähe gettoon kattelee..mee sinne missä ei ole vain rikkaita. Sieltä se maan totuus löytyy, eikä mistään tekopyhistä kermaperse mestoista.
Eri asia jos asuisit siellä, mikään maa ei polje yhtä pahasti kansalaistensa oikeuksia kuin Amerikka. Rikkaat siellä loistaa ja köyhillä ei ole sitten mitään, ei oikeuksia, ei mitään.Missä on suuremmat tuloerot rikkaimpien ja köyhimpien välillä?
VENÄJÄLLÄ!
Pure kaalia, Sergei, ja katso miten maasi johto varastaa kaiken :) Katsos moinen ei Amerikassa onnistuisi lainkaan :-D
Minälaisen paskavalemyrskyn tiltu kehittänee tästäkin uutisoinnista?. Harmittaako pikku musikkaa?. Tirsk.
Titut ei pettäneet tälläkään kertaa. Voi mahoton tuota pikku musikan epätoivoista ininää. Tirsk.
- Venäjä-on-yksin
länttä vastassa. Sen uhoaminen tehoaa vain tiltuihin.
- Venäjä-on-täysin
sivuraiteella ja rahat loppumassa.
- Hggdssxc
Älä lankea trolliiin usa on vihollinen.
- 13plus16
Ja ryssä on ennenkaikkea TYHMÄ!
- ERommel
Aloitus on asenteellinen kuten aina näissä....esim. 'Jeltsinin kaudella' ja 'Jeltsin oli uudistusmielinen' ym ym....täyttä kuraa kun mies oli täysin juoppo retku ja näytti kaikki hullumerkkinsä jopa valtiovierailuilla.
Jenkit kyllä tykkäsivät sellaisesta menosta.....suurvalta hajotettiin ja maata ryöstettiin...että sanotaan asioita hieman suoremmin ja karkeammin.
Gorba olisi voinut olla todellinen uudistaja myös sisäpolitiikassa, ei todellakaan Jeltsin. - 14plus9
ERommel kirjoitti:
Aloitus on asenteellinen kuten aina näissä....esim. 'Jeltsinin kaudella' ja 'Jeltsin oli uudistusmielinen' ym ym....täyttä kuraa kun mies oli täysin juoppo retku ja näytti kaikki hullumerkkinsä jopa valtiovierailuilla.
Jenkit kyllä tykkäsivät sellaisesta menosta.....suurvalta hajotettiin ja maata ryöstettiin...että sanotaan asioita hieman suoremmin ja karkeammin.
Gorba olisi voinut olla todellinen uudistaja myös sisäpolitiikassa, ei todellakaan Jeltsin.Mutta kun typerä ryssä ryssii aina kaiken niin kaalimaassa ei koskaan tule mistään mitään vähänkään kelvollista :)
Jos, jos, kun ja ehkä... Speku speku ryssänrommeli :-D - ERommel
14plus9 kirjoitti:
Mutta kun typerä ryssä ryssii aina kaiken niin kaalimaassa ei koskaan tule mistään mitään vähänkään kelvollista :)
Jos, jos, kun ja ehkä... Speku speku ryssänrommeli :-DSinä olisit hyvä Jeltsin, varmasti jo valmiiksi juoppo....mielipiteet vielä hullummat kuin Jeltsinillä konsanaan.
- kappas-vaan
ERommel kirjoitti:
Aloitus on asenteellinen kuten aina näissä....esim. 'Jeltsinin kaudella' ja 'Jeltsin oli uudistusmielinen' ym ym....täyttä kuraa kun mies oli täysin juoppo retku ja näytti kaikki hullumerkkinsä jopa valtiovierailuilla.
Jenkit kyllä tykkäsivät sellaisesta menosta.....suurvalta hajotettiin ja maata ryöstettiin...että sanotaan asioita hieman suoremmin ja karkeammin.
Gorba olisi voinut olla todellinen uudistaja myös sisäpolitiikassa, ei todellakaan Jeltsin.Lienee ainoita asioita, kun voin sanoa olevani edes jossain määrin rommelin kanssa samaa mieltä. Nimittäin Gorbatsov.
Gorbatsov on ainut valtiomiehen mitat täyttävä johtaja Venäjällä tsaarien jälkeen.
ps. oman kansan murhaajat ei täytä valtiomienen vaatimuksia, olivatpa muuten miten "suuria" hyvänsä Komppaan ton Gorba kohdan. Tasan ainoa itänaapurin päämies, jota kunnioitan ja joka ei ole umpihullu. Sääli vaan, että glasnost ei sopinu vanhankaartin kommareille ja Gorba joutui jättämään hommat. Veikkanpa, että maailma olisi paljon parempi paikka ja idässäkin demokratia, sekä asiat paremmin, jos Gorba oilisi saanut pysyä vallankahvassa. Imo.
- EiGirbaEiPutin
Mutta ei riittänyt liioin Gorbatsovilla kanttia talouden perusrakenteiden muuttamiseen ja tervehdyttämiseen!
Sama pulma vaivaa nyt Putinia. Venäjän teollisuus on täysin rapakunnossa. Se on tuottamatonta, henkilötyövaltaista ja kannattamatonta! Se ei pysty tuottamaan kaupaksi meneviä hyödykkeitä... ei ainakaan sellaisia, jotka kelpaisivat maailmalla! - kädettömäksi
Kukaan ei polta mitään ennen täysimittaisen sodan syttymistä. Siinä kyllä Venäjä varmasti polttaa näppinsä mutta länneltä palaa molemmat kädet Kiina ottaa toisen ja Venäjä toisen.
- Kiinaok
Kiinako Venäjän liittolaiseksi... Heh! Minun skenaariossani Suomen ja Kiinan rajalla on rajakahakoita... Hahaa! :)
- 13plus13
Blaa blaa ryssä!
Anna palaa suunsoiton sijaan niin katsotaan ;)
Kiina ei ryssän typeryyksiin osallistu sillä sen kaupalliset intressit ovat lännessä. Venäjä on sille kuin paarma norsun perseessä :)
- Venäjän-uho-tehoaa
vain tiltuihin ja muihin jallitettaviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708