Hgin srk:t: Lähes 3Me humanitaariseen apuun

Tiukentuneesta kirkon taloudesta huolimatta summa pysyy euromääräisesti ennallaan.

Kutsuvat tätä otsikossa humanitaariseksi avuksi, mutta teksti kertoo että kysessä on tuki lähetystyölle ja kv. diakonialle.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Linkki?

Äänestä
  • Muistaakseni tuo oli tuoreimmassa Kirkko ja kaupunki -lehdessä. Löytynee netistä näköislehtenä.

    www.kirkkojakaupunki.fi

    Osoite toimineen vielä pitkään vaikka se on fuusioiden takia muuttumassa -> www.valomerkki.fi

    Äänestä

  • Tämä palsta nikkivarkaineen on siitä loistava todiste.

    Pakkorippikouluun vaan kaikki, ehkä jotain on vielä pelastettavissa. Ainakin kadotukselta.

    Äänestä

Moi

Kansainvälinen diakonia on humanitääristä apua, jota annetaan uskontoon katsomatta kaikille apua tarvitseville.

Suurin osa lähetystyöstä on ja on aina ollut juuri humanitääristä apua, sairaanhoitoa, peruskoulutusta, ammattikoulutusta, perustarpeista huolehtimista jne.

Evankeliumia kerrotaan ihmisiä rakastamalla.

Terveisin Päivi-pappi

Äänestä

  • Mäntti. Tämä on vapaa maa ja täällä saa surffailla kuka vaan. Enkä usko sinua uskonnottomaksi:-)
    Olet niitä fundamentalisteja, jotka vihaavat luterilaista kirkkoa yhtä paljon kuin ateisteja.

    Äänestä

  • Voitko Päivi-Mäntti-Pappi vastata viestiini, onko näin :)

    Pakkotuputat isi-s-Jeesuksesi sanaa, vaikka maailmalla kuolee ihmisiä jatkuvasti.

    Äänestä

  • Jaa meninkö ihon alle kun piti ottaa nimimerkkini käyttöön ?

    :-)

    Äänestä

  • meilläjaminäjne kirjoitti:

    Jaa meninkö ihon alle kun piti ottaa nimimerkkini käyttöön ?

    :-)

    Minä vedän itse iholle olen itsessaastuttaja ateisti kamelinperse

    Äänestä

  • MUtta siinä kyljessä viette sinne myös uskomuksiaanne ja lähetysjärjestöissäne on homo ja naispappeusvastaisuutta, en jaksa uskoa että avustustyöolisi puolueetonta, ja täyttisi valtion sille asettamat ehdot, valtio, siin myös minä, ateisti, joudun valtionveron kautta tukemaa kristillistä lähetys-/käännytystyötä, jota tehdään kehitysavunnimellä siksi naamioituna sen rinnalla, kylkiäisenä. Kumpi sitten painottuu enemmän?

    Ihan samalla tavalla kirkko on ollut kinnostunut opettamisesta, ei sivistyksen, oppimisen levittämisen itseisarvon takia, vaan sen kontrolloimiseksi, mitä ihmisille opetetaan.

    USA:nkin avustusviljasäkeissä lukee aina julmetun isoilla kirjaimilla USaid. Ette te kristitytkää pidä kynttilläänne vakan alla kehitysmaissa toimiessanne, "humanitarista apua jakaessanne, ketunhäntä on koko ajan kainalossanne.

    Äänestä

  • Onhan nää mun kommentit melko reippaita, mutta se on vastavaikutusta evl. kirkon vuosisataiselle tuputukselle ilman vastaväitteitä - itse olen toki ollut sen vaikutusen alainen vasta vuosikymmeniä, syntymästäni lähtien, tavan mukaan kirkon jäseneksi. Vaikka eihän sitä ekoina vuosina ihminen tuosta tuputuksen kohteena olemsesta tiedä mitään, Mutta silti kastetaan vaikka ei tiedä uskosta ja jumlalsta mitään. Kirkon etu paras etu?

    Nyt ei voi kirkko eivatkä uskovaiset enää uskonto- ja kirkkokriitikoiden turpia tukkia. Ehkäpä tässä sitten ollaan vähän kuin elikot kesälaitumille päästyään. PAineet purkautuu ja potkitaan sinne tänne ilmaan.

    Niinhän se menee seksuaali ja sukupuolivähemmistöjenkin, ja sateenkaariperheiden osalta. Kauan potkittiin päähän ja/tai vaiettiin. Nyt sitten tullut vastavaikutus/-reaktio oikein voimalla.

    Ehkäpä e.m. ryhmistä puhutaan nykyisin joskus jopa kohtuuttomankin paljon julkisuudessa, mediassa - onneksi enimmäkseen posit. sävyyn, toisin kuin ennen. Mutta hyvä että puhutaan vaikka vähän liikaakin. Kompensaatiota pitkään jatkuneelle e.m. ryhmien julmalle demonisaatiolle ja syrjinnälle, ei vähiten "tosi"kritittyjen toimesta.

    Kannattaisi enemmistöjen syrjiä vähemmän, haalia etuoikeuksia vähemmän, niin muutos sujuisi rauhallisemmmin, ei tule tarvetta revoluutiolle, evoluutio on parempi. Kun se muutos oikeudenmukaisempaan on kuitenkin väistätön ajan kanssa. Naipappeus, homous, sekularismi... ei niitä pysäyttetä, voidaan hidastaa hieman mutta miksi? Kun muutos kuitenkin on väjäämätön ja hyvästä tasa-arvon, yhdenvertaisuuden, ihmisoikeuksien... näkökulmasta ?

    Äänestä

  • Oikeastaan mun pitäisi olla kasvattamassa genitaalikarvoitustani tekemällä pelivideoita nettimeemeistä, mutta mä olen täällä kun kaverit pitää mua tosi kovana tyyppinä kun en ikinä käy ulkona.

    Äänestä

  • Jos ne ei kasva, niin tuu meille töihin. Firmat tunkee taas rahaa bisnekseen, voidaan ottaa lisää sellasta porukkaa, joka ei muualle pääse. Tietty se ei riitä, että me katotaan sun karvotus, on ollu huijareita, jotka on vaan ajellu ne. Me tehdään ÄO-testi kanssa. Valitettavasti yli 70 pointsia saaneet ei pääse tuotantopuolelle, mut ne voidaan laittaa siivoojiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fgjsf kirjoitti:

Tiukentuneesta kirkon taloudesta huolimatta summa pysyy euromääräisesti ennallaan.

Kutsuvat tätä otsikossa humanitaariseksi avuksi, mutta teksti kertoo että kysessä on tuki lähetystyölle ja kv. diakonialle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu