On hienoa havaita, kuinka suuret katastrofit saavat ihmisistä myös niitä parhaita puolia esille, kuten nyt maailmanlaajuinen avustusrahojen lahjoittaminen hätää kärsivien luonnonkatastrofin uhrien hyväksi.
Suomalaisetkin ovat ylittäneet varmasti kaikki entiset ennätykset lahjoitusten määrässä.
Kun pikkuasiat jäävät sivuseikoiksi ja perimmäiset asiat nousevat tärkeiksi, löytyy ihmisistä heidän jaloimpia ominaisuuksia; yhteenkuuluvuuden tunnetta ja lähimmäisen auttamisen halua.
Maantieteellisten ja uskonnollisten rajojen ylittäminen apua jaettaessa lämmittää varmasti jokaisen tämän palstan lukijan mieltä.
Esimerkiksi USA käyttää paljon parjattua sotilaallista kapasiteettiaan varsinkin Indonesian tuhoutuneiden alueiden hyväksi lennättämällä sotilashelikoptereillaan elintarvike- ja juomatarvikkeita syrjäisille seuduille.
Onko todella niin, että vasta yhteiset kärsimykset laajoilla alueilla herättävät ihmiset mammonan palvonnasta ajattelemaan asioita sydämellään eikä kylmällä järjellään?
Oli miten oli, kaikessa järkyttävyydessään Aasian katastrofi on ainakin keskinäisen auttamishalun muodossa saanut aikaan myös jotain hyvää maailmanlaajuisesti.
Suomalaisetkin ovat ylittäneet varmasti kaikki entiset ennätykset lahjoitusten määrässä.
Kun pikkuasiat jäävät sivuseikoiksi ja perimmäiset asiat nousevat tärkeiksi, löytyy ihmisistä heidän jaloimpia ominaisuuksia; yhteenkuuluvuuden tunnetta ja lähimmäisen auttamisen halua.
Maantieteellisten ja uskonnollisten rajojen ylittäminen apua jaettaessa lämmittää varmasti jokaisen tämän palstan lukijan mieltä.
Esimerkiksi USA käyttää paljon parjattua sotilaallista kapasiteettiaan varsinkin Indonesian tuhoutuneiden alueiden hyväksi lennättämällä sotilashelikoptereillaan elintarvike- ja juomatarvikkeita syrjäisille seuduille.
Onko todella niin, että vasta yhteiset kärsimykset laajoilla alueilla herättävät ihmiset mammonan palvonnasta ajattelemaan asioita sydämellään eikä kylmällä järjellään?
Oli miten oli, kaikessa järkyttävyydessään Aasian katastrofi on ainakin keskinäisen auttamishalun muodossa saanut aikaan myös jotain hyvää maailmanlaajuisesti.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eikös se kärsimys ole aina subjektiivista ..kuitenkin.
Ei kukaan oppinut Estoniasta,ei varsinkaan Homo-Portto-Ev.Lut kirkko,vaan jatkoi samaa homolinjaansa kuten jatkaa täänkin katastrofin jälkeenkin.
Teköpyhää hurskastelua kuten ennen Jeesuksenkin aikaan saddukeuksilla ja farisealaisilla.. ei tämä muuta ole,menee ohi muutamassa kk.:ssa.
Opiksi siis ei oteta ! Olikohan tää viimeinen varoitus Suomelle....... ja pohjoismaiselle liberaali-homo-portto kirkoille ja heidän demonipiispoilleen ...
Kuitenkin tapasi ilmaista asiasi on turhan aggressiivinen ja leimoja jakava.
Myös kirkon piirissä on aitoja uskovia, jotka pysyvät sen jäseninä perinteitten takia, vaikka ovatkin tietoisia kirkon puutteista.
Vapaat suunnat toimivat myös vilpittömässä hengessä ja ovat eräänlaisia varaventtiilejä niitä varten, joita kirkon jähmeys rasittaa.
Ikävää jos koet totuuden agressiona,tai agressiivisenä ... olisiko nyt sinulla itsetutkiskelun paikka.
Kirkon piirissä jotka tuntevat Kirkon puutteet ovat juuri niitä joilla pitäisi olla vastuu ja rohkeus puuttua epäkohtiin!
Sinullakin !
Ilm; "Paetkaa te minun rakkaani siitä Suuresta Portosta(-Babylon vrt. suoraan nyky Kirkkoon)ettette olisi verivelassa sen synteihin jotka ulottuvat Maasta hamaan Taivaaseen".
Ei sellaiset mitään vilpittömiä ole jotka hyväksyy nykykirkon toiminnan;he ovat samallailla vastuussa Jumalan edessä kuin homo-portto kirkkokin ja sen demonipiispat.
Totuus voi kuullostaa agressiiveltakin,mutta kun mikään muu ei enää auta ...
Siunausta Elämääsi Hitman !
Tietysti Mr Bush saa varmasti Achenin ihmiset "helleluiah America" fiiliksiin hetkeksi. Onneksi hän on niin naivi että uskoo heidän nuolevan tämän persettä jatkossakin muutenhan apua ei tuliskaan.
Kun nyt hädänalaisia ihmisiä autetaan "vapaaehtoisesti" ei pitäisi sitten jälkeenpäinkään kysellä "miksi ette rakasta meitä amerikkalaisia".
Olisiko siitä nyt kovin paljon haittaa, jos indonesialaisetkin rakastaisivat amerikkalaisia, kuten mekin teemme, toivottavasti sinäkin.
Vihalla ei tätä maapalloa ainakaan rakenneta...
USA:n virallinen liityntäpinta ns kehitys- tai kehittyviin maihin kun on vain 99%sti (sotilas)politiikkaa tai suuryritysten etujen ajamista - kuka sellaista voi rakastaa?
(Varsinkin Amerikkalaisessa) Poliittisissa tai kaupallisissa piireissä "tunteilla" ei ole mitään tekemistä minkään kanssa.
Nyt on win-win tilanne siis kaikki hyvin:
1) Indonesialaiset saavat apua
2) US Military in Indonesia - tabu rikottu
Odotan innolla jatkoa - mitä seuraa
Hollanti oli vuosikymmeniä Indonesian herra, Ranska, Englanti ja Espanja ym.kahmivat omat rikkautensa idän apajilta. Intiaaneilta ryöstettiin Amerikka, saivat 20 dollaria aikoinaan.
Tarinaa voi jatkaa mistä maailmankolkasta tahansa, tietty se on historiaa, mutta ihmiskunnan kehitys säilyy kollektiivitietoisuudessa. Katso YKSILÖITÄ, äläkä maita, niissä joissakin on se voima joka on ihmiskunnan toivo (en puhu uskonnoista nyt).
..ihmiskunnan toivoista myöskään uskovia ihmisiä pois, sillä satun tuntemaan heitä ja tiedän, että he edustavat myös ihmiskunnan toivoa.
Totta puhut siinä, että yksilöistä tuo toivoa antava joukko muodostuu, sillä kansojen sekaan mahtuu sekä hyvyyttä että pahuutta, kuten myös tämän palstan kirjoitusten sekaan...
on siinä että uskova heittää vastuun tästä hetkestä toiselle, Jumalalle. Tähän prosessiin hänet vie kuoleman pelko, josta voit löytää monia eri tasoja. Massapsykologia alkaa aina jostain, ajassa, menneisyydessä, ja ihmiset ovat laumaeläimiä, kun joku ottaa ohjat käteen ja on profeetta, niin kansa uskoo. Mutta kirkossa käyvät ja sieltä poissa olevat eivät mielestäni eroa kovin paljon: Katsos, pelot ja halut on aina pinnan alla jotakuinkin samat. En näe että on olemassa suoranaista toivoa, asiat tapahtuu, ja kuka minä olen sanomaan että oikein niin. Yksilöllä on mahdollisuus tehdä valintoja ilman paineita ulkoa.
Anna siis yksilöille mahdollisuus tehdä valintansa vaikka Jumalaan uskomisen suhteen, toteuttaaksesi omia sanojasi...
Mistä olet saanut päähäsi, että vastuun siirtäminen Jumalalle(mitähän sekin tarkoittaa mielestäsi?) johtuu kuoleman pelosta?
Arvelen ennemminkin, että se johtuu ikuisen elämän toivosta, jota sinulla kenties ei valintojesi seurauksena ole, jos..........
Massapsykologiastakaan ei ole kysymys, sillä usein Jumala ottaa yhteyttä ihmiseen täysin muista ihmisistä riippumatta, vaikka keskellä yötä.
Sinussakin on ikuisen elämän kaipuu, sillä uskon sen olevan myötäsyntyinen tarve meissä ihmisissä.
''Maantieteellisten ja uskonnollisten rajojen ylittäminen apua jaettaessa lämmittää varmasti jokaisen tämän palstan lukijan mieltä.''
Apua on jaettu kyllä muillekkin maille, etkä ole siintä ollut täällä erikseen mainitsemassa.
''Esimerkiksi USA käyttää paljon parjattua sotilaallista kapasiteettiaan varsinkin Indonesian tuhoutuneiden alueiden hyväksi lennättämällä sotilashelikoptereillaan elintarvike- ja juomatarvikkeita syrjäisille seuduille.''
Niin tekevät monet muutkin maat.
''Onko todella niin, että vasta yhteiset kärsimykset laajoilla alueilla herättävät ihmiset mammonan palvonnasta ajattelemaan asioita sydämellään eikä kylmällä järjellään?''
Mitä tuollakin tarkoitat ? Kyseiset maat eivät tarvinneet hyväntekeväisyys rahoja ennen onnettomuutta.
''Aasian katastrofi on ainakin keskinäisen auttamishalun muodossa saanut aikaan myös jotain hyvää maailmanlaajuisesti.''
Väitätkö muka, että yhteinen auttamishalu korvaa yli sadan tuhannet ihmisen kuoleman ?
"Väitätkö muka, että yhteinen auttamishalu korvaa yli sadan tuhannet ihmisen kuoleman ?"
Onko joku niin väittänyt?
- Miksi minun pitäisi puhua muista maista, kun haluan puhua tsunamin uhreiksi joutuneista maista?
- Sotilashelikoptereitaan ei tietääkseni ainakaan kovin moni länsimaa käytä uhrien auttamiseen, ja lisäksi monella tälläkin palstalla on ollut sellainen käsitys, että USA tekee pelkästään pahaa.
En tietenkään väitä, että sinä olisit yksi heistä...
- Mammonan palvonnasta herääminen viittasi meihin rikkaisiin maihin, ei onnettomuuden uhreiksi joutuneisiin valtioihin.
Mitä olemme tehneet Sudanin Darfurin eteen?
- En ole väittänyt enkä väitä nytkään, että auttamishalu korvaa yhtäkään kuolemaa; se vain helpottaa hengissä selvinneiden jatkoelämää.