Monikielisestä ympäristöstä tulevilla lapsilla on yksikielisiä parempi kyky asettua toisen ihmisen asemaan.
"Studies Suggest Multilingual Exposure Boosts Children's Communication Skills
http://www.npr.org/2016/03/21/471316384/studies-suggest-multilingual-exposure-boosts-childrens-communication-skills""
Ilta-Sanomien toimittajat kannattais opiskella englantia kun käänsivät otsikon "kaksikielisyys .... ylivertaista" sanoista "Multilingual...."
Monikielinen "Multilingual" ympäristö hyväksi
6
<50
Vastaukset
- svekovalhe
Suomihan on nykyään monikielinen/yksikielinen, mutta ei missään nimessä enää kaksikielinen. Kuitenkaan svekotoimittajat eivät huomioi uutta tilannetta???
- Joopasjooo
Helsingin kaupunginosistakin yli kymmenessä yli viidennes vieraskielisiä asukkaita
- selityksiäkiitos
Suomi on edelleen kaksikielinen, koska meillä on katukyltit ja opasteet vain kahdella kielellä ja kuulutuksetkin usein vain kahdella, joksus myös englanniksi. Vai miten selität sen, että meillä on katukyltit suomeksi ja ruotsiksi?
- nomuttamutta23
selityksiäkiitos kirjoitti:
Suomi on edelleen kaksikielinen, koska meillä on katukyltit ja opasteet vain kahdella kielellä ja kuulutuksetkin usein vain kahdella, joksus myös englanniksi. Vai miten selität sen, että meillä on katukyltit suomeksi ja ruotsiksi?
Ei "meillä" ole katukyltit suomeksi ja ruotsiksi noin yleensä, vain hallinnollisesti (usein todellisuuden vastaisesti) on määrätty kahdet kyltit sinnekin, missä niitä ei aikuisten oikeasti tarvita.
Mutta kyltit eivät ole peruste pakkoruotsille, kylttejä saa ripustella ihan vapaasti. - näin_simppeliä
nomuttamutta23 kirjoitti:
Ei "meillä" ole katukyltit suomeksi ja ruotsiksi noin yleensä, vain hallinnollisesti (usein todellisuuden vastaisesti) on määrätty kahdet kyltit sinnekin, missä niitä ei aikuisten oikeasti tarvita.
Mutta kyltit eivät ole peruste pakkoruotsille, kylttejä saa ripustella ihan vapaasti.Kukaan ei ole puhunut pakkoruotsista vaan kaksikielisyydestä. Katukyltit ja kuulutukset jäävät, vaikka pakkoruotsi poistuisi.
- xxcvnbvvnmn
Niin, siis kielikylpy englanniksi olisi ainoa tapa mahdollistaa varhainen kaksikielisyys sitä haluaville suomalaisille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672435- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801263EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79885
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19880- 44723
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta92712Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe27699- 30676